10 odstotkov nižje plače?

Pogajanja med vlado in predstavniki sindikatov javnega sektorja se nadaljujejo. Če sta strani sedaj bližje kompromisu o znižanju plač, sta še daleč glede sprememb standardov in normativov.

Branimir Štrukelj

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), ki zastopa 40.000 članic in članov, je v dosedanjem poteku pogajanj pristal na znižanje plač pod pogojem, da vladna stran umakne predlagane posege v standarde in normative, ki ogrožajo doseženo raven in kakovost javnega šolstva od vrtcev do univerze.

Ne pristajajo na nižje standarde

»Stavka ne bo plačana, ker iz stavkovnih zahtev izhaja, da splošna stavka ni potekala zaradi neizpolnjevanja oziroma kršitev določil kolektivnih pogodb, temveč zaradi nestrinjanja z nekaterimi ukrepi, ki jih je Vlada RS predlagala za uravnoteženje javnih financ,« so sporočili na spletni strani slovenske vlade.

SVIZ izpostavlja, da so se slovenski izobraževalci pripravljeni odreči delu svojih plač in pristati na slabši materialni položaj, niso pa pripravljeni sprejeti znižanja kakovosti javnih vrtcev in šol, kar vsiljuje vlada." OECD (Poročilo z Izobraževalnega vrha v New Yorku, marec 2012) Slovenijo uvršča med visoko učinkovite in hitro napredujoče izobraževalne sisteme in to ugledno mesto velja in je treba zadržati. Kakovostno in vsem dostopno javno izobraževanje, ki ga zagotavlja država, je najučinkovitejše sredstvo za povečevanje blaginje," še ugotavljajo v SVIZ-u.

                                                                                       Referendum proti varčevalnim ukrepom

Sindikati so želeli pristati na znižanje plač za osem odstotkov, a je to vlada danes zavrnila, saj želi znižati plače za najmanj 10 odstotkov. 

"Tudi ob umiku zaostrenih standardov in normativov v šolstvu SVIZ na dodatna znižanja plač, nadomestil za stroške in regresa ne more pristati, ker bodo najbolj prizadeli nekaj tisoč članic in članov sindikata in ostale zaposlene z nizkimi plačami," so še povedali.

To naj bi zlasti veljalo za hišnike, kuharje, tajnike, računovodje, laborante, pomočnike vzgojitelja in številne tehnike v šolstvu, znanosti in kulturi, ki ne odpravljajo nesorazmerij,  je v sporočilu za javnost še zapisal glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj.  V primeru enostranskega posega v pravice napovedujejo naknadni referendum o zakonu o uravnoteženju javnih financ. Borba proti varčevalnim ukrepom bi tako utegnila dobiti epilog v volilnih skrinjicah. Glede na razdvojenost, ki trenutno vlada v slovenskem javnem prostoru bi utegnil biti rezultat nadvse nepredvidljiv, saj po eni izmed zadnjih anket večina ne podpira javnega sektorja, vsaj glede zahtev pri plačah, pri čemer se je del gospodarstva celo znašel na nasprotnem bregu. Državljane pa poleg varčevalnih ukrepov skrbi tudi pomanjkanje investicijskih projektov in novih naložb, ki bi znova zagnale tako investicijski ciklus in preko multiplikativnih učinkov ustvarila nova delovna mesta.

Deli novico: