Ameriška vojska razvija možganski čip za zdravljenje depresije

Svet

Eden največjih problemov, s katerimi se ubada ameriška vojska po vrnitvi vojakov iz vojn, je posttravmatski stresni sindrom. A čez nekaj let bo morda tega konec, saj agencija za napredne obrambne raziskovalne projekte (Darpa) razvija poseben možganski čip za zdravljenje te tegobe.

Za uvodne raziskave, ki jih opravljajo v sodelovanju z znanstveniki kalifornijske univerze San Francisco, nacionalnega laboratorija Lawrence Livermore in podjetja Medtronic, je Pentagon namenil kar 12 milijonov dolarjev.

Ameriška vojska posttravmatskega stresnega sindroma dolgo časa sploh ni priznavala, a naraščanje samomorov, nasilja v družini in drugih težav je ta odnos spremenilo - in obenem zagotovilo denar za raziskave, ki bi lahko koristile tudi v civilni medicini za zdravljenje depresije.

Znanstveniki skušajo izdelati čip, ki ga bodo vsadili v možgane in bo pošiljal električne impulze. Prvi prototip naj bi bil sicer izdelan šele čez pet let, nato pa bo sledil še dolgotrajen postopek za pridobitev dovoljenja od zvezne uprave za hrano in zdravila (FDA).

Deli novico: