ARBITRAŽA NA POLITIČNEM VRHU: Cerar o mejah svojega potrpljenja

Slovenija

Premier Miro Cerar naj bi v prihodnjih dneh - po neuradnih informacijah STA predvidoma za četrtek - sklical politični vrh, na katerem naj bi razpravljali o implementaciji arbitražne odločbe oz. razmerah po razglasitvi sodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Premier je že ob prvem političnem vrhu, ki je glede arbitraže razpravljal pred poletnimi počitnicami, napovedal, da bo politične veljake tudi v bodoče seznanjal z razmerami in uresničevanjem razsodbe. Poleg predstavnikov parlamentarnih strank so se takrat srečanja udeležili še predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Milan Brglez in predsednik DS Mitja Bervar.

V zadnjih dneh je Cerarja k sklicu političnega vrha javno pozvala tudi predsednica Zavezništva Alenka Bratušek.

Glede uresničevanja razsodbe sicer Slovenija in Hrvaška ostajata na različnih bregovih, saj soseda vztraja, da arbitražne odločbe ne bo uresničila. V Piranskem zalivu prihaja tudi do incidentov.

Medtem ko premier Cerar hrvaškemu premierju Andreju Plenkoviću še ponuja roko, čeprav obenem opozarja na meje svojega potrpljenja, pa zunanji minister Karl Erjavec opozarja, da bi bilo treba odločbo arbitražnega sodišča na morju nemudoma implementirati, srečanja s hrvaško stranjo pa da so brez drugačnega stališča Zagreba brez smisla.

Premier Cerar se sicer še vedno pripravlja na drugo srečanje s Plenkovićem, na katerem pa želi pogovor in dogovor o uresničevanju arbitražne razsodbe. Sicer srečanje ne bi bilo smiselno, je dejal tudi on pred nekaj dnevi.

Deli novico:

žalosten |  05 .09. 2017 ob  20: 17
očka s takšnim sinčkom
... |  05 .09. 2017 ob  19: 40
Kar ste izvolili to imaste.
IBRO |  05 .09. 2017 ob  18: 35
Enostavno! EU (če pač želi izpast verodostojna) bi jim dala rok za implementacijo, če ga ne bi izpolnili bi jim prevalila za začetek vse stroške arbitraže itd., takoj za tem pa še konec črpanja sredstev itd. Bi se hitro nehali kuR-ch-iT!
Kaj pa  |  05 .09. 2017 ob  16: 29
o implementaciji kazenskih ovadb proti NLB:

http://www.delo.si/gospodarstvo/podjetja/milijardo-dolarjev-prek-nlb-opral-iranec-iz-londona.html

http://nova24tv.si/slovenija/na-katere-racune-se-je-stekal-v-nlb-oprani-denar-kdo-v-sloveniji-je-imel-koristi

http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2017/04/11-iran-sanctions
cmerko |  05 .09. 2017 ob  15: 28
cmerko cmeri in nikoli nič pametnega nenaredi
Aurelio juri |  05 .09. 2017 ob  14: 48
-2
POZIV VLADI RS

Spoštovani predsednik vlade, dr. Miro Cerar,
Zagovorniki arbitraže o meji s Hrvaško in implementacije njene razsodbe smo čakali na kako novo izjavo predstavnikov Evropske unije po tisti, ki jo je bil dal takoj po njeni razglasitvi prvi podpredsednik Evropske komisije, Frans Timmermans, da naj vladi opravita implementacijo in da je komisija pri tem pripravljena sodelovati. In dobili smo jo, znova iz ust gospoda Timmermansa, a tokrat – kolikor prebiram na strani Multimedijskega centra RTV – nič pretirano obetavno: »Arbitražno razsodbo BI morali spoštovani obe strani.«… s pogojnim prizvokom torej in brez ponovitve pripravljenosti k sodelovanju.
Enako splošno in neodločno je izzvenelo to kar je zunanjemu ministru Erjavcu povedala visoka predstavnica EU za zunanjo politiko, Federica Mogherini. Potrdila naj bi mu zavezanost unije implementaciji mednarodnih pogodb.
Spoštovani premier,
Minila sta dva meseca pa še kak dan od razglasitve sodbe arbitražnega sodišča. Še manj kot štirje torej do njene zaukazane uresničitve. A proces uveljavljanja le-te stoji in nič ne kaže, da bi stekel. Nek mrtvi tek v katerem obe strani ohranjata svoji poziciji in si sporočata da umika ne bo, pri nobeni. Bruselj pa še komaj kaj pove in zdi se, če sodimo po izjavah Timmermansa in Megherinijeve na strateškem Forumu Bled, da bi raje ne bil poprašan. Kje šele, da bi kdo od evropskih pomembnežev na kakršni koli način požugal Zagrebu, oziroma sporočil jasno in nedvoumno kaj bo sledilo in na račun koga v kolikor bo šest mesečni rok minil in odločitev arbitraže ne bo udejanjena. Ker so več ali manj vsi, ki so se oglasili, zaprisegli na spoštovanje mednarodnega prava, kamor umeščajo tudi tovrstne sodbe – ne pozabimo, da je bil arbitražni dogovor sklenjen pod okriljem EU - bi morala biti Plekovičeva vlada že od razglasitve sodbe dalje pod hudimi pritiski bruseljske administracije in diplomacije, deležna celo groženj s sankcijami in se morda, za kulisami, to dogaja, a slišati ni ničesar. V primeru neevropske in vsekakor sporne ustavne reforme na Poljskem je izzvenelo svarilo o odvzemu glasovalnih pravic zelo glasno.
Medtem je Hrvaška oznanila, da je nekako pripravljena na tri scenarije, tudi na najhujšega – na izbruh incidentov v Piranskem zalivu.
Mi pa imamo tri ključne politike vsak s svojim scenarijem: Vi, ki dopuščate še nekaj časa sosedom da se zavedo, da je implementacija neizbežna, preden boste ukrepali in to, kot pravite, premišljeno, preudarno, ne brez načrta. Predsednik Republike, Pahor, ki trdi, da je potrebno ostati mirni, potrpežljivi, da naj čas kar teče, razumeti ga je tudi preko zapisanega šest mesečnega roka, ker da bo slej ko prej soseda spoznala, da ni druge poti k razrešitvi spora in k ohranjanju prijateljstva in dobrega sosedstva. Ter zunanji minister Erjavec, ki zahteva, da se sodba, glede meje na morju, uresniči takoj, ker da če sami ne bomo storili ničesar, tudi Evropska unija se ne bo zmigala. Kdo ima prav ne vem, vem pa, da sami, brez odločnega posega vrha EU, pri čemer mislim predvsem na trojico Junckers, Tusk in Taiani, oziroma na Evropsko Komisijo, Evropski Svet in Evropski parlament, v soglasni bran pravni državi in mednarodnemu pravu ter obenem avtoritete ustanov, ki jih vodijo, in soglasnem opozorilu Hrvaški, da si bo nakopala kar nekaj težav če bo ta princip še nadalje ignorirala in teptala, ne bomo zmogli ničesar, razen totalne zaostritve bilateralnih odnosov z morebitnim tudi oboroženim konfliktom, česar si ne gre želeti.
Zato vas pozivam, dr. Cerar, zlasti po medlih opredelitvah Timmermansa in Mogherinijeve, da skupaj morda z Državnim zborom in predsednikom Republike čim prej zaprosite omenjene tri evropske veljake za jasen odgovor na vprašanje: Kako in kdaj nameravajo ukrepati , če sploh, ko bo predviden čas za implementacijo arbitražne razsodbe tik pred iztekom ali celo čez, oziroma ali naj raje mi sami tožimo Hrvaško na pristojno evropsko sodišče, ali se celo sprijaznimo z dejstvom, da je arbitraža zaključena zgodba brez epiloga, ker da se vztrajanju Zagreba res na da upreti in pristanemo znova tam kjer smo bili, na farso brezplodnega bilateralnega iskanja rešitve?
Če tega odgovora ne bo, če se mu bodo trije gospodi izmikali, nam ne bo preostalo drugega kot to, da ugotovimo, da je Evropska Unija še enkrat pokazala vso svojo šibkost in nemoč, kot v primeru begunske in še kake krize, in da ni to v kar smo verjeli, ko smo vanjo vstopali, ter revidiramo vsa naša dosedanja prepričanja, da je arbitražna sodba zavezujoča in sodno izterljiva ter se sprijaznimo z dejstvom, da bo treba s Hrvaško znova za pogajalsko mizo tudi o meji. Menim, da si streljanja v Piranskem zalivu ne želi nihče, ki premore kanček razsodnosti.

Aurelio Juri, bivši slovenski in evropski poslanec
Vladoiu |  05 .09. 2017 ob  12: 48
Nekateri slovenski politiki so očitno mislili, da bo EU po arbitraži poslala še 50 000 vojakov na mejo s Hrvaško. Vsakemu treznemu človeku je menda že zdavnaj jasno, da hrvati ne bodo implementirali arbitraže. Plenkovic in vsak drugi politik bi si s tem podpisal politično smrt.
Justino |  05 .09. 2017 ob  12: 10
prihajajo volitve ,naši ki so zmeraj za dialog se pa zdaj naenkrat raspištolijo,hmmmm
cmerko |  05 .09. 2017 ob  11: 14
kenja.