Banke po dveh mesecih z 62 milijoni evrov dobička

Slovenija

Slovenske banke so v prvih dveh mesecih ustvarile za 62,1 milijona evrov dobička po davkih, potem ko je ta v enakem obdobju lani znašal osem milijonov evrov. Pred davki je dobiček dosegel 64,5 milijona evrov, lani v tem obdobju pa 8,9 milijona evrov. Neto oslabitve in rezervacije so bile z 32 milijoni evrov v medletni primerjavi nižje za polovico.

Lani so sicer banke po najnovejših podatkih ustvarile izgubo po davkih v višini skoraj 3,5 milijarde evrov, oslabitve in rezervacije pa so dosegle malo manj kot 3,7 milijarde evrov.

Ukrepi za sanacijo treh največjih bank v državi, ki se jim bo kmalu pridružila še Banka Celje, se tako v začetku leta poznajo na poslovanju. Zelo počasi se začenja izboljševati tudi gospodarska slika v državi.

Tako se je ustavilo tudi upadanje prihodkov bank. Bruto dohodki so bili v prvih dveh mesecih z 204,8 milijona v medletni primerjavi višji za 8,5 odstotka. Čiste obresti so bile v dvomesečju s 132,9 milijona evrov za 2,8 odstotka višji kot v enakem obdobju lani, je razvidno iz podatkov Banke Slovenije.

Rast čistih obresti gre predvsem na račun nižjih odhodkov za obresti. Ti so upadli za 31 odstotkov na 107,8 milijona evrov. Prihodki od obresti so medtem prav tako upadli, in to za skoraj 16 odstotkov na 240,7 milijona evrov.

Neobrestni prihodki so se po drugi strani občutno zvišali. Z 71,9 milijona evrov so bili za 21 odstotkov višji kot v lanskem prvem dvomesečju.

Banke so na začetku leta nadaljevale tudi s krčenjem stroškov, ki so se v medletni primerjavi znižali za 6,6 odstotka na 108,3 milijona evrov.

Posojila nebančnemu sektorju se še naprej zmanjšujejo, februarja pa je bil njihov obseg s skoraj 24,2 milijarde evrov za 20,8 odstotka manjši kot februarja lani in pa za odstotek pod januarsko ravnjo. Od tega so posojila podjetjem v medletni primerjavi upadla za 30,3 odstotka, posojila gospodinjstvom pa za 3,9 odstotka.

Vloge v bankah so se februarja na mesečni ravni zvišale za 1,6 odstotka, glede na lanski december pa za 3,8 odstotka. Njihov obseg je dosegel 23,4 milijarde evrov. To je bilo sicer še vedno za 3,2 odstotka pod ravnjo iz lanskega februarja.

Vloge gospodinjstev so bile z malo manj kot 14,7 milijarde evrov za odstotek višje kot januarja in za okoli dva odstotka nad ravnjo iz decembra lani. V medletni primerjavi je bil njihov obseg še vedno za 2,4 odstotka manjši. Upadanje vlog se je začelo predvsem marca lani, po izbruhu ciprske krize.

Bilančna vsota bank je bila februarja s 40,7 milijarde evrov za 11,6 odstotka nižja kot februarja lani za 15 odstotkov pod predkrizno ravnjo s konca 2008.

Se pa kljub prenosom nekaterih slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank spet nekoliko zvišuje delež terjatev z zamudami nad 90 dni med vsemi terjatvami. Februarja je znašal 13,9 odstotka, kar je 0,5 odstotne točke več kot decembra lani. Samo med podjetji je delež slabih terjatev narasel za 1,4 odstotne točke na 21,8 odstotka.

 

Deli novico: