Berlusconi in zlati časi Televizije Koper

RTV Koper je začela z ekspirementalnim oddajanjem v italijanskem jeziku 15. maja 1968, s čimer je postala prva televizija na našem ozemlju. Njen idejni oče je Dušan Fortič, slovenski novinar in borec, ki je o tem spregovoril v pogovoru za RegionalObalo. Razmah je TV Koper dosegla predvsem v času sodelovanja z nekdanjim italijanskim premierjem Silviom Berlusconijem, ko se je povečalo število športnih programov.

Leta 1967 je Dušan Fortič že vpeljal na RTV Ljubljana oddajo "La Costiera" s katero so želeli uveljaviti načelo dvojezičnosti. To so bili že nekakšni zametki televizijske postaje RTV Koper. Televizija je bila zasnovana kot televizija za italijansko manjšino v Sloveniji, kasneje pa tudi slovensko manjšino v Italiji, saj je imela tudi program v slovenskem jeziku. Agencija, ki je skrbela za oglaševanje RTV Koper  je zagotovila sredstva za nakup oddajnika na Nanosu preko katerega je lahko oddajala svoje programe na 27 kanalu UHF. Kadre so takrat pridobili večinoma z radia, med drugim tudi Silvana Saua.

"Bili smo prvi, ki smo prenašali program v barvi. Zaradi te novosti je RTV Koper vzbudila širši interes tudi v sosednji Italiji, najprej v Furlaniji, nato drugje. V Italiji smo 73. leta tako imeli šest milijonov gledalcev. Italija in preostali del Evrope za razliko od Jugoslavije, takrat namreč še ni sprejela barvnega PAL sistema,  marveč se je odločila za francoski SECAM sistem," je razložil Dušan Fortič in dodal, da se je ravno v izbiri PAL sistema skrival ključ do uspeha koprske televizije.

"Silvana Saua sem jaz malo kasneje pregovoril, da je prišel na televizijo. Bil je namreč napovedovalec na radiu in tedaj še ni imel tolikšnega zaupanja vase in v svoje sposobnosti. Večji del sodelavcev je prišlo iz hrvaške Istre, kjer je bilo več predstavnikov italijanske narodnosti," je o ključu po katerem so izbirali takratne sodelavce povedal Fortič.

Z Berlusconijem zlati časi
Silvio Berlusconi je dejansko začel svojo medijsko pot v Kopru, točneje na RTV Koper – Capodistria. Italijanski premier je tržil program v Italiji in soustvarjal kvaliteten športni program. Veliko gledanost so imele predvsem nogometne in košarkaške tekme, še pred tem pa prenos Olimpijskih iger leta 1976. Program je bil zelo uspešen in gledali so ga ljudje po vsej Italiji. Pohvalil se je lahko z odlično novinarsko ekipo, eden izmed novinarjev, ki je postavil tudi nove smernice v komentatorstvu, je bil Sergio Tavčar. RTV Koper je tako dobila velike vsote denarja preko oglaševanja za katerega je skrbel prav Berlusconi, ki je imel s tem, po drugi strani, tudi brezplačen dostop do mednarodnih športnih dogodkov uvrščenih v Evrovizijo.

Dusan Fortic

Fortič nam je opisal kako je pravzaprav prišlo do sodelovanja z bivšim italijanskim premierjem. "Fininvest je zagotavljal neprimerno boljše finančne pogoje kot Rai, s katero smo tudi sodelovali. Berlusconi ni bil nikoli v Kopru, temveč je po mene poslal svoje reaktivno letalo na Ronki. Bil sem v njegovem dvorcu Arcore na kosilu, kjer sva se zmenila za sodelovanje. Zanj je bila zaradi mednarodnih prenosov zanimiva predvsem Evrovizija. Z reklamno dejavnostjo nam je tako omogočil velik preboj. V nekaj letih nam je omogočil dosežek 40 milijard lir, kar je bilo takrat za nas zlata jama. Takrat se še ni ukvarjal s politiko in name ni naredil nekega posebnega vtisa. Sam ga takrat nisem videl kot nekega govornika, temveč predvsem kot gostitelja na kosilu, na katerem pa ni bilo njegove tedanje soproge Veronice Lario, ki je bila tedaj ravno noseča.V tistem času se je ravno poročil in prav tako še ni bilo govora o kasneje razvpitih "bunga-bunga zabavah". Veronico je Berlusconi videl  na gledališki predstavi in rekel, da bo njegova žena, kar je tudi uresničil. No, takrat sem imel priložnost in sem si ogledal dvorec in park. Lahko rečem, da je vse ogromno!"

Zaton zaradi politike in pomanjkanja ambicij

Zaton TV Kopra je po Fortičevih besedah nastal zaradi nerazumevanja RTV vodstva, ki je zakrivilo, da je bila Kopru odvzeta pravica do Evrovizijskih prenosov. Takrat je tudi pri Berlusconiju začelo pojenjati zanimanje, vendar je pogodba še nekaj časa ostala v veljavi. V tistem času so se začele razvijati tudi italijanske privatne postaje. "Mislim, da Demosova vlada po osamosvojitvi ni bila sposobna oceniti vloge in potenciala RTV Koper. Tako kot niso razumeli finančno-gospodarskih dejavnosti Slovencev v Italiji," je povedal Fortič.

Berlusconi je zagotavljal RTV Koper štiri do pet miljard lir letno. V tistem času so poleg Sergia Tavčarja na koprsko televizijo prišli še: Rino Tommasi, Dan Peterson, Sandro Piccinini in Franco Ligas. Celo Mike Buongiorno je kot novinar opravil intervju z Dušanom Fortičem, direktorjem koprske televizije, ki je takrat veljala za fenomen.

Prvega direktorja koprske televizije smo povprašali ali je po njegovem mnenju možno TV Kopru povrniti nekdanju blišč? "Nazaj ni nikoli mogoče iti, lahko gremo le naprej! TV Koper je bil nekoč poln novih pobud, novih idej.  In to ga je pripeljalo do takratnih uspehov. Kadar ni novih idej pride do stagnacije, in potem uspehov ni.  Menim, da je danes TV Koper sicer na pravi poti, tako v slovenskem kot v italijanskem prostoru, vendar nekih velikih ambicij nima, niti jih ne more imeti, tudi zato, ker nima pogojev kot smo jih imeli mi takrat. Sam sem imel vizijo vzpostaviti neke vrste mednarodno stičišče evropskih manjšin. V Evropi imamo skoraj 1000 manjšin. Želel sem združiti te manjšine prav preko koprske televizije, podobno kot evropska skupnost sedaj povezuje države," je pogovor sklenil Fortič.

Deli novico:

Erotika |  13 .05. 2012 ob  22: 11
A res, tega nise vedel. Kdaj je to bilo?
MaloVesti |  13 .05. 2012 ob  20: 56
TV Koper je v sloves dobil po nočnen programu erotične vsebine, zato so ga hotel gledat tudi drugje v Sloveniji.