OB DNEVU POMORSTVA: Največ pozornosti drugemu tiru

Piran

Izhod na Jadran, sodobno pristanišče in pomorsko gospodarstvo nas opredeljujejo kot pomorsko državo in nam prinašajo številne prednosti, je na slovesnosti ob dnevu pomorstva v Portorožu poudaril premier Miro Cerar. V tej povezavi je poudaril pomen izpeljave projekta drugi tir, sicer nas lahko logistični tokovi obidejo.

Cerar, ki je bil slavnostni govornik na letošnji osrednji prireditvi ob dnevu pomorstva, je izrazil prepričanje, da se bo pomorsko gospodarstvo tudi v bodoče razvijalo in krepilo. "Prav zaradi tega smo v mandatu te vlade z mrtve točke premaknili drugi tir," je dodal.

Kot je opozoril premier, pri drugem železniškem tiru med Divačo in Koprom "ne gre le za največji infrastrukturni projekt v državi, ampak tudi za veliko razvojno priložnost Slovenije. Drugi tir je ključen, da ohranimo prednosti geostrateške lege in da evropski logistični tokovi še naprej potekajo skozi našo državo".

Projekt bo, tako Cerar, prispeval k uspešnosti Slovenije, omogočil hitrejšo rast pretovora v Luki Koper in širitev logističnih dejavnosti v celotni Sloveniji: "Vprašanje danes je le: zdaj ali nikoli. Če z gradnjo drugega tira ne pohitimo, nas bodo sosednje države s svojimi povezavami obšle in Slovenija bo zamudila svojo zgodovinsko priložnost, da se uvrsti med države celega sveta, ki so transportno pomembne." Kot je posvaril premier, pa bo to šlo ne le v škodo luke Koper, ampak tudi celotnega gospodarstva ter nenazadnje prebivalstva in okolja, saj bi drugi tir omogočil razbremenitev cestnega tovornega prometa na naših cestah.

Predsednik vlade je med drugim poudaril, da na mednarodni ravni krepijo prepoznavnost koprskega pristanišča in prometno-logističnega sektorja, hkrati pa na bilateralni ravni utrjujemo vezi s ključnimi trgovinskimi partnerji in krepimo gospodarski razvoj.

7. marca praznujemo dan pomorstva v spomin na sprejem resolucije o pomorski usmeritvi Slovenije. Tedanja slovenska skupščina je namreč 7. marca 1991 sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države. V njej med drugim piše, da je bil slovenski narod v svoji zgodovini vselej tudi pomorsko usmerjen ter bo to usmeritev ohranjal in razvijal tudi v prihodnje.

Premier se je dotaknil tudi arbitražnega sporazuma in spomnil, da je Slovenija v svojih strateških usmeritvah vedno spoštovala in upoštevala pomorsko pravo ter mednarodna načela in pravila. "Tudi zaradi tega je arbitražna razsodba glede meje na morju med Slovenijo in Hrvaško za Slovenijo dokončna in zavezujoča. Pomorsko prostorsko načrtovanje bo še naprej temeljilo na spoštovanju mednarodnih pravnih norm in upam, da bo slovenski poti čim prej sledila tudi naša soseda Hrvaška," je dodal.

Prisotne v dvorani portoroškega avditorija sta na včerajšnji slovesnosti pozdravila Jadran Klinec, direktor uprave za pomorstvo, ki prireditev tradicionalno organizira skupaj z ministrstvom za infrastrukturo, in piranski župan Peter Bossman. Ta je ocenil, da je dan pomorstva postal praznik cele države, saj je v našem narodu zavest o pomenu morja živa in se krepi.

Deli novico: