Cimos do 35 milijonov evrov posojila

Po četrtkovem parafiranju prihajajo na dan podrobnosti sporazuma o finančnem prestrukturiranju koprskega Cimosa. Ta naj bi takoj po prvomajskih praznikih na podlagi državnega poroštva dobil prvi del 35 milijonov evrov posojila, sledila pa bosta dokapitalizacija družbe in prodaja dela premoženja, med drugim družbe Litostroj Power, poročajo mediji.

Na podlagi državnega poroštva bodo Cimosu likvidnostna sredstva v višini 35 milijonov evrov zagotovile banke upnice in trije lastniki: Modra Zavarovalnica, Banka Koper in DSU. Veliko večino prejetih sredstev bo Cimos namenil poplačilu zapadlih terjatev dobaviteljev, poroča časnik Dnevnik.

Prvi del 35-milijonskega posojila naj bi Cimos dobil 8. maja. Posojilo bodo v višini 24 milijonov evrov zagotovile banke upnice, 11 milijonov evrov pa bodo prispevali že omenjeni lastniki Modra zavarovalnica, DSU in Banka Koper, navaja časnik Finance.

Država jamstva za posojilo sicer ne more podeliti, dokler ji tega ne dovoli Bruselj, saj bi bilo v nasprotnem primeru treba pomoč vrniti. Viri blizu vladi sicer odgovor iz Bruslja pričakujejo v dveh tednih, a je Cimos v tako hudih likvidnostnih težavah, da ne bodo čakali na odločitev Bruslja. Podjetje bo novo posojilo dobilo, še preden bodo posojilodajalke zanj prejele predvideno državno jamstvo. Iz Bruslja se sicer pričakuje pozitiven odgovor, pri čemer se računa tudi na pomoč Cimosovih kupcev, še pišejo Finance.

V četrtek parafiran dogovor morajo pred uveljavitvijo odobriti še organi sopodpisnic dogovora. Gre predvsem za kreditne odbore bank upnic, a tu naj ne bi bilo težav in bi ustrezna soglasja po poročanju Financ dobili še ta teden.

Reševanju likvidnosti, ki po po navedbah Financ lahko traja šest mesecev, bo sledila dokapitalizacija. Dogovorjena cena vsake nove delnice je 3,5 evra.

Po navedbah Dnevnika natančni znesek dokapitalizacije še ni določen, bo pa bistveno višji od zdajšnjega posojila. V prihodnosti bodo morale banke s Cimosom skleniti tudi dogovor o reprogramiranju posojil in znižanju obrestnih mer.

Uprava Cimosa bo morala do konca maja pripraviti sanacijski program. Njegov osnutek je uprava končala minulo sredo, navajajo Finance.

Od konkretnih načrtovanih sanacijskih korakov pa Dnevnik navaja prodaja poslovno nepotrebnega premoženja, zlasti družbe Litostroj Power. Od 30 podjetij v Skupini Cimos nameravajo prodati še podjetje Cimos Titan, ki zaposluje okoli 170 delavcev.

Okoli 10 odstotkov od 3000 Cimosovih zaposlenih V Sloveniji je agencijskih delavcev, ti pa naj bi po informacijah Dnevnika izgubili službe. Na Hrvaškem nameravajo prodati podjetje Labinprogres-TPS, Livarno Kikinda, ki zaposluje okoli 3000 delavcev, pa namerava družba obdržati.

Sorodne vsebine:

Parafirali sporazum o finančnem prestrukturiranju Cimosa

Pristaniška in parkirišče ob stadionu bosta zaprta

Igor Vučič: Spomini vojnega snemalca

Deli novico: