ČRNA PIKA PRED PREDIZBOROM ZA EVROVIZIJO: Razsipnost lanskoletne Eme pri protikorupcijski komisiji

Slovenija

Medtem ko bo v soboto predizbor za letošnjo Emo, vodstvo RTVS na čelu z generalnim direktorjem Igorjem Kaduncem še vedno zaposlujejo očitki o nepravilnostih pri izvedbi lanskoletne prireditve, za katero je televizija namesto predvidenih 600.000 porabila 1,3 milijona evrov. S svojimi ugotovitvami je vodstvo seznanilo tudi KPK.

Projekt predizbora slovenske skladbe za pesem Evrovizije - Ema 2017 toliko bolj bode v oči, ker nacionalna RTV hiša mukoma išče pot do vzdržnega finančnega poslovanja. Razsipnost lanskoletne Eme in za nekatere sporno sklepanje pogodb izven postopkov javnega naročanja sta zato dodobra razburila tako nadzorni kot programski svet zavoda. Očitki letijo zlasti na direktorico televizije Ljerko Bizilj, ki pa je zanikala kakršnekoli nepravilnosti pri izvedbi prireditve.

V vodstvu Radiotelevizije Slovenija (RTVS) so za STA potrdili, da so Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) seznanili s svojimi ugotovitvami o projektu Ema 2017, ki ga je televizija izpeljala na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču. "Gre torej za seznanitev s tem, kar smo ugotovili in ne za prijavo kogarkoli," so poudarili.

Biziljeva: prodali smo več reklamnega časa

Ob tem so v Kadunčevi ekipi pojasnili, da so "pregledali celotno problematiko", da pa suma korupcije niso zaznali. Kljub temu so se odločili obvestiti KPK, saj je korupcija vendarle "potencialno možna". So pa že novembra lani policijo opozorili na "sum antidatiranja določenih dokumentov v povezavi z morebitno kršitvijo ureditve postopkov javnega naročanja".

Tako vodstvo RTVS kot nadzorniki in programski svetniki se najbolj ukvarjajo prav z vprašanjem, ali so bile pogodbe z zunanjimi sodelavci pri lanskoletni Emi spisane na način, da so lahko zaobšle javno naročanje. Biziljeva trdi, da niso kršili pravila javnega naročanja, slabo voljo pristojnih zaradi velike prekoračitve predvidenih sredstev pa umirja z razlago, da je televizija prodala toliko več reklamnega časa.

Skaljeni odnosi s Kaduncem

Zaradi razsipne Eme je završalo tudi v svetu delavcev. Njegova predsednica Petra Bezjak je za STA dejala, da so generalnega direktorja že lani pozvali, naj ugotovi, kdo so odgovorni za prekoračitev sredstev in izogibanje javnemu naročanju. Letošnjega januarja pa so ga pozvali, naj sume kršitev zakonodaje najavi policiji, KPK, računskemu sodišču in državni revizijski komisiji, saj bodo v nasprotnem primeru to storili sami.

Na januarski seji programskega sveta je sicer Biziljeva napovedala predčasen odhod z direktorskega mesta - namesto letošnjo jesen naj bi funkcijo končala že spomladi. Kot razlog je navedla svojo željo, da bi programsko-produkcijski načrt za leto 2019 sestavil že novi direktor, ki ga bo tudi izvajal. Mnogi na RTVS pa njeno napoved povezujejo prav s primerom Ema 2017 ter nasploh skaljenimi odnosi med njo in Kaduncem.

Najprej v bran Rebernikovi, nato predlog za razrešitev

Biziljeva zaenkrat ostaja pri ustni napovedi predčasnega končanja direktorske funkcije, saj po zadnjih podatkih še ni poslala pisne odstopne izjave. Zaradi tega so se nedavno pojavile govorice, da naj bi si premislila in bo vztrajala do konca mandata, kar pa je za STA zanikala. Zdaj pa je znotraj radiotelevizije slišati, da naj bi Kadunc na marčevski seji programskega sveta predlagal njeno razrešitev.

Kadunc je že sredi lanskega leta zaradi odmevnega primera Thompson predlagal razrešitev Biziljeve, a ni dobil podpore programskega sveta. Sprva je bila zaradi tega primera v igri razrešitev tedanje odgovorne urednice informativnega programa televizije Jadranke Rebernik, vendar ji je Biziljeva najprej stopila v bran. Januarja letos pa je Kadunc sprejel sklep o razrešitvi Rebernikove, in to na predlog Biziljeve.

Konec prejšnjega tedna se je končal razpis za novega odgovornega urednika. Na RTVS so za STA pojasnili, da so do srede - kadrovska služba namreč še čaka prijave, ki bi lahko prispele po pošti - prejeli dve vlogi. Eno je oddala televizijka Manica Janežič Ambrožič, kdo je oddal drugo vlogo, pa zaenkrat še ni znano.

Trenutno je na čelu informativnega programa televizije kot vršilec dolžnosti Vanja Vardjan.

Deli novico:

Ema  |  16 .02. 2018 ob  13: 44
Vsako leto pošiljamo slabše pevce, o popevkah da ne govorim! Že vnaprej je znano, da bomo med zadnjimi. Sodelovanje na Evroviziji je dopust za elito RTV in dokler Molkova ima prste vmes, bo razsipnost. En teden preživljajo tam, eno leto je Molkova peljala na Evrovizijo svojo hčerko in njenega fanta, čeprav nista imela nič skupnega z RTVS.
@ @@ni potrebe | danes ob 11:24 |  16 .02. 2018 ob  12: 23
-2
Lahko se ukine Emo, lahko se ukine Obzorja duha, lahko tudi Mostove-Hidak... Lahko tudi spišemo zakon o rtv, ki bo zadovoljil komentatorje na Regionalu... In? Na drugi strani bodo spet nergači, ki se s tem ne bodo strinjali. Dejstvo pa je, da Ema dosega dobre gledanosti. Tudi po Galuniču so vsi pljuvali, pa je presegal gledanosti.komercialnih televizij v prime time terminih... Torej gledanost je. Racionalizacija stroškov je eno, ukinitev gledanih oddaj pa drugo. Seveda pa moti, da slovenski potrošniki ne morejo pri ponudnikih IP televizije zakupiti paketa brez slo.komercialnih programov. Tukaj pride zdaj tisto vprašanje ali je kvaliteta teh prpgramov takšna, da lahko preživijo zgolj od oglasov.... Očitno ne.
@ni potrebe |  16 .02. 2018 ob  11: 24
na prste ene roke nasteješ ljudi, ki imajo spodaj opisane potrebe - in ki niso direktno povezani s porabo sredstev za izpeljavo take budalaštine.....
in ja - komercialne televizije še vedno plačujemo 6xmanj, kot nacionalko.... in ne govori, da nobenega ne motei - samo druge opcije niti nimamo, kajne? bolj moti dejtsvto, d ane moreš imeti programske sheme brez slo komercialnih programov. Si opazil? Moti, ja, in to zelo, hehehe
Ni potrebe |  16 .02. 2018 ob  11: 05
-3
Po ukinitvi RTVja in Eme. RTV naredi ogrono za promocijo slovenske produkcije, EMA je pa odlična priložnost za glasbenike, da predstavijo tisto najboljše kar znajo. Po eni strani bi jamrači radi imeli show na nivoju San Rema, po drugi bi po taisti logiki morali to izpeljati z minimalnim imputom sredstev. Nikogar pa očitno ne moti, da po novem plačujemo prispevek tudi komercijalnim televizijam.
edinokarje |  16 .02. 2018 ob  10: 40
ukinite RTV in EMO....
ema |  16 .02. 2018 ob  09: 00
sami sebi svoj namen
mi pa naj placujemo povisanje RTV prispevka.....
ne me...khm....
xxl |  16 .02. 2018 ob  08: 29
1,3 miljona za kaj??