Danes je svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe

Svet

Na današnji dan se po svetu obeležuje svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe. Tema letošnjega dne je razvoj hitrih širokopasovnih omrežij za doseganje trajnostnega razvoja in zmanjševanja digitalnega razkoraka - ločnice med različnimi skupinami na področju poznavanja in dostopa do informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT).

Za digitalni razvoj kot enega izmed kazalcev trajnostnega razvoja družbe je nujno razvijanje hitrih širokopasovnih omrežij, ki bodo postala cenovno in splošno dostopna vsem prebivalcem. Širokopasovna infrastruktura je tudi ključna za uporabo IKT v zdravstvu, e-izobraževanju, upravljanju, trgovini in gospodarstvu za doseganje trajnostne socialno-ekonomske rasti, so sporočili iz Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (Akos).

V državnem statističnem uradu pa so ob tej priložnosti zbrali nekaj statistik o razširjenosti širokopasovnih omrežij in razvitosti informacijske družbe.

Konec lanskega leta je bilo v Sloveniji 528.843 širokopasovnih internetnih priključkov oz. tri odstotke več kot leto pred tem. Največ internetnih priključkov je temeljilo na tehnologiji xDSL (48 odstotkov), sledili pa so internetni priključki prek kabelskega modema (29 odstotkov) in prek optike (20 odstotkov). Primerjava s koncem leta 2012 kaže, da se je število internetnih priključkov xDSL v letu dni znižalo za štiri odstotke, za 19 odstotkov pa se je zvišalo število internetnih priključkov prek optike.

Narašča tudi razširjenost mobilnega širokopasovnega interneta. V prvem četrtletju 2013 je imelo dostop do širokopasovnega interneta prek pametnega telefona 28 odstotkov gospodinjstev, 12 odstotkov gospodinjstev pa je imelo dostop do mobilnega širokopasovnega interneta prek prenosnega, tabličnega računalnika z USB-modemom ali SIM-kartico. Vsaj enega izmed mobilnih širokopasovnih dostopov do interneta je imelo 32 odstotkov gospodinjstev.

Med podjetji z vsaj desetimi zaposlenimi jih je v letu 2013 mobilni širokopasovni dostop do interneta imelo 64 odstotkov ali tri odstotne točke več kot v letu 2012. V letu 2013 je pri mobilnem širokopasovnem dostopu do interneta prevladoval dostop prek pametnega telefona, ta delež je bil 55 odstotkov (v letu 2012 52 odstotkov), 51 odstotkov podjetij pa je imelo dostop do interneta prek prenosnega, tabličnega računalnika z USB modemom ali SIM-kartico. V letu 2012 je bilo takih podjetij 43 odstotkov.

Pomembna tudi znanja, povezana z uporabo spleta

S širitvijo dostopa do interneta in njegove uporabe postajajo čedalje pomembnejše tudi tako imenovane e-veščine - znanja, povezana z uporabo računalnikov in interneta.

V prvem četrtletju 2013 je v Sloveniji 22 odstotkov oseb v starosti 16-74 let, ki so internet uporabljale v zadnjih treh mesecih, internet uporabilo za iskanje službe ali za pošiljanje prijave za službo. Med osebami, starimi od 25 do 34 let, je bil delež teh oseb največji (36 odstotkov), sledile so osebe, stare od 16 do 24 let (med temi jih je bilo 30 odstotkov), med osebami, starimi od 55 do 64 let, pa je bil delež teh oseb najmanjši, in sicer le sedem odstotkov.

Le 34 odstotkov oseb v starosti od 16 do 74 let je v prvem četrtletju 2013 sicer ocenilo, da imajo zadosti znanja za uporabo računalnika, če bi iskale novo zaposlitev. Pregled po starosti kaže, da so svoje znanje za uporabo računalnika kot zadovoljivo v največjem odstotku ocenile osebe, stare od 25 do 34 let (67 odstotkov). Najmanj pa je bilo takih v starostni skupini od 55 do 64 let (12 odstotkov).

Deli novico:

klldmoll |  17 .05. 2014 ob  16: 02
ok, vendar pa to še ne pomeni, da je hkrati tudi svetovni dan cenzure !! ...

bo šlo ? :-)