DANES NA VLADI: Predvidoma tudi o spremembah azilne zakonodaje

Vlada naj bi danes obravnavala predlog zakona o mednarodni zaščiti. Ta predvideva pospešitev postopkov in tudi prevetritev standardov prosilcev za mednarodno zaščito, je pred dnevi pojasnila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Po njenih besedah so spremembe naravnane predvsem v smeri preprečevanja zlorab azilnega sistema.

Vlada morebitne spremembe azilne zakonodaje napoveduje že nekaj časa. Sredi novembra je v ta namen oblikovala tudi medresorsko skupino, ki je imela nalogo pregledati, ali slovenska azilna zakonodaja potrebuje kakšne spremembe.

V DZ je svoj predlog spremembe zakona o mednarodni zaščiti konec novembra vložila tudi SDS, njen predlog pa bo imel pri parlamentarni obravnavi prednost pred vladnim predlogom. V SDS so vlado oz. koalicijo zato že pozvali, naj izkoristi možnost priprave hibridnega zakona. V SDS predlagajo zaostritev pogojev za pridobitev azila.

Sprejemali bodo kodeks etike vladnih funkcionarjev

Sicer bo po napovedih vlada danes sprejela tudi kodeks etike vladnih funkcionarjev. Vladni funkcionarji pa bodo podpisali tudi izjavo o integriteti. S podpisom kodeksa bodo obeležili tudi mednarodni dan boja proti korupciji, 9. december.

Po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja s kodeksom izpolnjujejo neke vrste pravno praznino na tem področju, saj veljajo etični kodeksi za javne uslužbence in posamezne segmente javnega sektorja, prav za tiste osebe, ki pa so najbolj odgovorne, pa kodeksa ni bilo.

"S tem na nek način samo formaliziramo standard, ravnanje, ki se tako ali tako od vseh nas že pričakuje," je dejal Koprivnikar.

Deli novico:

pramorec |  10 .12. 2015 ob  20: 51
ma kaka Nemčija, če se je treba po kom zgledovat se je treba po Avstraliji.
Oni vse te barkice, ki skušajo illegalno preplut odvlečejo nazaj v vode države izvora, EU pa ne da jih samo odvleče točno tam kjer so hotli it, še kavo pa kremšnito jim dajo. Mi razložite lepo prosim, kako naj bi zajezili tok illegalnih pribežnikov, če se ne naredi ničesar kar bi jih odvrnilo od kaznivega dejanja?
koprčan |  10 .12. 2015 ob  08: 08
če EU še velja, pol nevem zakaj bi morala imeti vsaka država znotraj EU svojo azilno politiko? A ne bi bilo boljše, če bi imela EU enotno azilno politiko za vse svoje članice? Bit znotraj neke skupnosti v kateri ima vsaka članica svoja pravila, predvsem, pa, da obveljajo tista, ki so pisana na kožo največjim in najmočnejšim članicam je pa ........., še slabše kot je bilo v bivši SFRJ!
Če pa velja, da ima vsaka članica lahko svojo azilno politiko, potem, bi bilo dobro, da je azilan politika najmanj takšna kot jo bo imela Nemčija oz. še malo ostrejša, tako, da se slučajno nebo zgodilo, da bi kdo hotel ostat pri nas, ki pol bo ga. Merkel užaljena, to pa se ne sme zgodit!