DAVKI ŠE KAR RAZBURJAJO: Podjetniki zaskrbljeni zaradi 'odkritih napadov'

Slovenija

Nadaljujejo se odzivi na nekatera določila koalicijske pogodbe na področju davkov in tudi na mnenja o teh določilih. V Klubu slovenskih podjetnikov zahtevajo odziv vrha politike na napade na podjetnike, v strankah SDS in NSi napovedujejo boj proti zatiranju podjetnosti. V LMŠ pa pravijo, da je treba gledati kontekst celotne koalicijske pogodbe.

V Klubu slovenskih podjetnikov (SBC) so v javnem pismu predsednika republike Boruta Pahorja, predsednika DZ Dejana Židana, mandatarja za predsednika vlade Marjana Šarca in ostale predsednike parlamentarnih strank pozvali k javnemu, hitremu in odločnemu odzivu na nekatere napade na podjetnike v stranki Levica in delu javnosti. Ti so sledili odzivu podjetnika Igorja Akrapoviča na napovedane spremembe glede davčne obravnave kapitalskih dobičkov.

Od vodilnih treh politikov v državi je Pahor vodstvo SBC že povabil na pogovor, ki bo v prihodnjem tednu, so sporočili iz predsednikovega urada. Negotovost podjetnikov zaradi tega je imela po njihovih navedbah za posledico "samozaščitniško ravnanje", ki se je pokazalo tudi v Akrapovičevi odločitvi, da si prek krovne družbe izplača bilančni dobiček.

Knez: bolje je investirati v eno pivo, kot v lastništvo Dewesofta

Šokirali pa so jih "hujskaški ton, širitev neresnic, nespodobna politična kultura, populizem, tendecioznost in predvsem nedopusten sovražni govor do podjetnikov ter odkrito pozivanje k vzpostavitvi nekega drugega družbeno-ekonomskega sistema" v minulih dneh.

Na dogajanje minulih dni se je odzval tudi soustanovitelj trboveljskega tehnološkega podjetja Dewesoft Jure Knez. Poudaril je, da ob branju besedila koalicijske pogodbe obupujejo, saj je vsebina takšna, da ne vedo, kako se bodo obrnili v prihodnje. Ne razume tudi, zakaj se nekateri čudijo odzivom podjetij, saj gre po njegovem za povsem normalno reakcijo. Podjetniki ohranjajo dobiček v podjetjih, ker je to najbolj stabilen vir financiranja razvoja, a obenem tudi obet, da bodo v prihodnje ustvarili še več dobička in uživali še več sadov trdega in predanega dela skozi leta.

V Dewesoftu so vzpostavili tudi sistem solastništva zaposlenih, saj je 15 odstotkov družbe v lasti zaposlenih. Če bodo uresničeni načrti iz koalicijske pogodbe, je bolje investirati v eno pivo kot v lastništvo Dewesofta, je bil slikovit Knez.

Janša: v SDS bomo naredili vse, da to norost zaustavimo

Predsednik SDS Janez Janša je v odzivu na po njegovi oceni grožnje, ki jih vsebuje koalicijska pogodba peterice strank, usklajena tudi z Levico, izrazil prepričanje, da želi nova vlada z različnimi ukrepi zatreti ali pregnati podjetnost. V SDS bodo po njegovih navedbah naredili vse, da to norost zaustavijo.

Predsednik NSi Matej Tonin je v odzivu na odzive na nekatera določila koalicijske pogodbe in določene izjave v javnosti zapisal, da Levica z zahtevo po višjih davkih in z grožnjo nacionalizacije izjemno škoduje gospodarstvu in tudi delavcem. Napovedal je, da se bo NSi vedno odločno borila za podjetnost.

Vojmir Urlep iz LMŠ, ki naj bi v novi vladi prevzel vlogo koordinatorja med ključnimi ministrstvi, je v izjavi za medije dejal, da je treba zamisel o spremenjenem načinu obdavčitve kapitalskih dobičkov jemati v kontekstu vseh ukrepov, ki jih načrtuje nova vlada. "Korektno bi bilo, da se najprej vlada konstituira, nato pa se bo predsednik vlade z ustreznimi ministri lahko srečal z vsemi predstavniki gospodarstva ter pojasnil oz. odgovoril na vprašanja in dvome," je povedal Urlep.

Urlep: izjave nekaterih poslancev ne bodo naredile nič dobrega pri iskanju dialoga

Za gospodarstvenike sporni stavek je tako po njegovem treba jemati v kontekstu vseh ukrepov: "Če bi z uveljavitvijo takšne usmeritve povzročili veliko škodo gospodarstvu in prizadeli nadaljevanje visoke gospodarske rasti, je ni vlade, ki bi kaj takega sprejela, ker bi to pomenilo bistveno manj sredstev za uveljavljanje vseh ostalih potreb in zavez, ki jih vlada ima."

Urlep je tudi dejal, da "izjave nekaterih poslancev, ki smo jim bili priča v preteklih dneh, ne bodo naredile nič dobrega pri iskanju dialoga in dogovorov med politiko ter gospodarstvom" in da jih ocenjujejo "kot nesprejemljive in širše družbeno škodljive".

Deli novico:

atila |  05 .09. 2018 ob  08: 41
@Josip
Zelo enostavno
-prvi davek:80% ovac ter krompirja
-visanje davka:80% očiščenih ovc ter krompirja (pripravljenih za peko)
-novi predlog davka:80% pečene ovčke ter krompirja
Josip |  04 .09. 2018 ob  21: 34
Nebi pustili vse skupaj in sli past ovce in sadit krompir...da vidimo kaksen davek se bodo spomnili
SDS |  04 .09. 2018 ob  13: 24
In kaj je SDS naredila za konkurenčnost slovenskih podjetij? Ajaaaaa tajkunizirala jih je...
Tako je |  04 .09. 2018 ob  12: 58
Kdor nima kapitala – delnic, depozitov ali nepremičnin – prodaja svoje delo. Del »dobička«, ki ga zaposleni za »prodajo dela« prejmejo, si vzame tudi država prek dohodnine. Lani so davkoplačevalci v povprečju državi plačali 34 odstotkov od svojih dohodkov. A poleg nas, ki prodajamo svoje delo, so tudi tisti, ki živijo od kapitala. Sodeč po podatkih, ki so nam jih poslali z ministrstva za finance, je v letu 2016 točno 1022 prebivalcev Slovenije večino svojih dohodkov prejelo – ne od dela, ampak od dobičkov svojih podjetij, delnic ali nepremičnin. Tudi ti so seveda morali del teh dohodkov odškrniti državi, ki za nas gradi ceste, plačuje filharmonični orkester ali kupuje oklepnike. A teh najbogatejših 1022 prebivalcev, ki so skupaj leta 2016 na ta način prejeli 191,1 milijona evrov, ni državi plačalo 34 odstotkov, kot so jih učitelji, medicinske sestre ali vojaki. Temveč zgolj 20,2 odstotka. Njim je država priznala ogromno olajšavo. Je to pravično? Večina ekonomistov, s katerimi smo govorili, pravi, da ne.
@kgb |  04 .09. 2018 ob  12: 46
da si morajo ljudje odpirati sp in delat zastonj so krive vse vlade in stranke doslej razen Levice (očitno ti to ni jasno)
muffa |  04 .09. 2018 ob  11: 40
-2
levica je edina, ki ima program za dobrobit navadnih ljudi . Vik in krik zganjajo pohlepneži !!!!
atila |  04 .09. 2018 ob  11: 28
Vsem pametnjakovičem bi bilo potrebno izplačati BRUTO PLAČO!
Verjamite !!! Osebnih stečajev in brezdomcev vsa 2/3 Slovenije
Tisti, |  04 .09. 2018 ob  11: 22
-1
ki paničari zaradi Levice oziroma zaradi dviga davka na prejemke iz kapitala lahko svoje firme prenese npr. v Italijo, Avstrijo, Nemčijo, Ševdsko, Norveško,....vse imajo "ugodnješo" obdavčitev prihodkov pravnih oseb...

Hahahahaha
Lucky | danes ob 10:39  |  04 .09. 2018 ob  11: 10
-1
Med javnim il zasebnim se ne loci vec zaradi SLOVENSKEGA DRZAVNEGA HOLDINGA in DUTBJA.
Drzavni podjetji, ki ne odgovarjajo drzavi.
Ustanovil jih je Jansa.
Erazem |  04 .09. 2018 ob  10: 59
Preberite si članek v zadnji Mladini. 1022 podjetnikov zganja galamo okoli dviga davka na prejemke iz kapitala !? ja samo 1022.
Zakaj je moj prejemek (beri plača) obdavčen 32% -toliko damo vsi smrtniki vsak mesec od plače državi, teh 1022 pa se sedaj buni !?. Še najbolj zanimivo je to, da je Levica zahtevala nekaj, kar evropske države imajo že 10 let......
Jao |  04 .09. 2018 ob  10: 56
Pa kdo pri zdravi pameti lahko voli Levico?
Lucky |  04 .09. 2018 ob  10: 39
Ahhh, dajte no, s to Levico nismo slišali nič novega, le dokazujejo, da vsi pihajo v isti rog!
Drastične ali naravnost škodljive ukrepe, ki so jih vlade sprejemale vse do sedaj so morda že ustvarile nepopravljivo škodo. Davčni sistem, ki ga imamo je kompliciran in je skoraj v celoti naravnan proti človeku, če lahko tako rečem. In namesto, da bi korenito spremenili zakonodajo, jo vsi po vrsti (zdaj z Levico na čelu) 'šminkajo' ....

Če kdo še ne ve, se zakoni (predvsem na področju financ) sprejemo na podlagi dogovorov z lobisti! Kdo pa so lobisti? Ha, to pa so tisti, ki skrbijo izključno za velike korporacije, ki seveda niso doma v Sloveniji.

Poleg tega, se zaradi takih korenitih napak kot jo je naredila sedaj Levica, ostali primejo za najmanjše možne rešitve in še bolj zameglijo naše skupno razumevanje sistema; mešanje megle med javnim in privatnim, bo sedaj še bolj obrodilo sadove. Nihče več namreč ne razume kaj je javno in kaj ni....
1