Delavci ob 1. maju opozarjajo na nujnost spoštovanja njihovih pravic

Slovenija

Na 1. maj, mednarodni praznik dela, bodo številne kraje po državi zjutraj prebudile tradicionalne budnice, čez dan pa se bodo zvrstila prvomajska srečanja. Delavci ob tem dnevu opozarjajo na nujnost spoštovanja njihovih pravic. Urad predsednika republike bo ob državnem prazniku pripravil dan odprtih vrat.

Sindikalne organizacije danes pripravljajo prvomajska srečanja na Pristavi nad Javorniškim Rovtom pri Jesenicah, na Joštu nad Kranjem, na Celjski koči, na Lisci in drugje.

Prvomajskega srečanja Občine Šentjernej, ki bo na Javorovici pri Šentjerneju, se bo udeležila tudi predsednica vlade Alenka Bratušek. Na tradicionalnem prvomajskem srečanju na Rožniku v Ljubljani pa bo slavnostni govornik ljubljanski župan Zoran Janković.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je na tradicionalni prireditvi na predvečer 1. maja na Rožniku v Ljubljani v sredo poudarila, da delavk in delavcev nihče ne bi smel jemati kot strošek dela, kot konkurenčno prednost ali kot človeški vir, pač pa kot delavke in delavce s pravicami, zapisanimi v zakonodaji. Boj za delavske pravice se bo nadaljeval, je zagotovil slavnostni govornik, izvršni sekretar za politiko zaposlovanja v zvezi svobodnih sindikatov Goran Lukić.

Praznik dela poziva delavce po vsem svetu k medsebojni solidarnosti

Praznovati so ga začeli leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu v ZDA. Tamkajšnji delavci so 1. maja 1886 zahtevali osemurni delavnik, pri tem pa jih je ovirala policija. V spopadu je bilo ubitih šest protestnikov. Kot državni praznik so 1. maj na Slovenskem uzakonili leta 1948, neuradno pa so ga praznovali že prej.

Deli novico:

Slovenski sindikati |  01 .05. 2014 ob  10: 39
se lahko mirne duše ukinejo. So nesposobni, nemočni, pravi brezzobi tiger, ki samo občasno "zarenči," to pa je tudi vse. Popolnoma nerazumljivo je, da jim zaposleni sploh še plačujejo članarino, od katere sindikalisti dokaj ugodno živijo, izredno ugodno, če primerjamo to z učinkom njihove (ne)sposobnosti, (ne)moči in (ne)sposobnosti kaj konktretnega narediti za obubožano delavstvo. Skratka, sindikati v SLO so samo še sami sebi namen!!!