Dizajnerske droge v porastu

Kronika

Legalni substituti prepovedanih drog, oziroma t.i. dizajnerske droge se vse bolj razširjajo tudi na našem območju. Gre namreč za substance, ki niso ilegalne, ob uživanju pa povzročijo podobne učinke kot prepovedane droge.

droge

Dean Jurič, vodja koprskih kriminalistov: 

“Na Obali je še vedno daleč najbolj prisotna droga konoplja. Uporaba herina je nekje na ustaljenem nivoju, v velikem porastu pa je uporaba kokaina.”

Težave s takoimenovanimi dizajnerskimi drogami so se iz Anglije preselile tudi k nam. Kot je povedala Mina Paš iz združenja Drogart, je preproved omenjenih substanc lahko težka odločitev. “Vprašanje je kako se tega lotiti. Ugotovili smo, da ko se v neki državi prepove določena substanca, se takoj pojavi pet novih

Zadnji primer je iz Kopra, kjer si je 38-letnik, ki je zaužil tri različne dizajnerske droge, med drugim halucinogen in poživilo. Kombinacija vseh substanc pa mu je sprožilo burno reakcijo. 38-letnik je razbijal okna v stanovanju, ob tem pa se je namerno samopoškodoval.

Težava z novimi substancami je ponavadi ta, da so še povsem neraziskane, sploh ni točno jasno kakšne učinke imajo in nenazadnje kako človeku pomagati.

3 prirejene prostore za gojenje konoplje so koprski kriminalisti odkrili v samo v mesecu februarju. 

Dizajnerske droge se uporabljajo zelo podobno kot prepovedane, prodajajo pa se prek interneta kot gnojila za rože, sol za kopel, itd.

Uporaba se širi

Droge so bile včasih nasploh bolj v domeni mladih do 25-let, pa še to bolj na elektronskih zabavah. S povečano uporabo kokaina so se droge “popularizirale”, prisotne so na vseh zabavah, uporabljajo pa jih tudi ljudje stari od 40 do 45 let, ki sicer imajo družine, službe in veljajo v družbi za uspešne.