Dr. Stane Vlaj: "Ustavno sodišče si je v primeru Ankarana dovolilo nepredstavljivo"

Ob boku okrogle mize na temo reorganizacije in racionalizacije slovenskih občin, ki jo je organiziral zavod Ifimes (Mednarodni inštitut za bližnjevzhodne in balkanske študije), smo o tej temi nekoliko bolj podrobno spregovorili s Stanetom Vlajem, enim najboljših poznavalcev lokalne samouprave v Sloveniji.

 

Povzetek današnje debate bi lahko bil: Reorganizacija in racionalizacija slovenskih občin da, vendar ne na hitro, nepremišljeno in nestrokovno.

Taka "na horuk" akcija enostavno ne gre skozi. Zavedati se je treba, da je proces zahteven, da mora biti speljan strokovno in ne smemo se zaletavati z glavo skozi zid. Treba je pustiti času čas in stroki, da pove svoje. Minister Virant je sprva prišel na dan s hitro rešitvijo, nato si je nekoliko premislil in dejal, da bo upošteval priporočila stroke. Zato je dejal, da pričakuje te spremembe v mandatu 2014–2018. V tem času pa se že da nekaj narediti. Sprva strokovno gradivo in nato posveti. Čim večji dialog. Brez občin, združenja občin in ljudi se ne sme početi nič, sicer bo šla cela Slovenija na nož.

Na deklarativni ravni je večina za zmanjšanje števila občin, vendar ko bi prišlo do združevanja, bi krajani najbrž bili precej slabe volje, če ne bi prišlo celo do kakega upora?

Seveda. Če minister govori o nekih anketah, pomeni, da ne ve veliko o tem. Treba je iti od primera do primera. Ne gre vse čez noč.

Torej ni nekega optimalnega modela, koliko občin naj bi bilo? Menite, da je to odvisno od volje ljudi?

Absolutno. Operirati s številkami je nestrokovno in politično. Verjamem pa, da je med temi malimi občinami kar nekaj takih, ki so zrele, oprostite izrazu, za odstrel.

Danes je bilo slišati, da bi bilo morda še bolj kot zmanjšati število občin treba ustanoviti pokrajine, ki bi zapolnile vrzel med državo in lokalno skupnostjo.

Tako je. Mi smo to zadnjič ministru dejali. Regije, pokrajine … to je bistvo.

Bi bila ustanovitev res tako velik strošek ali bi se dejansko financirale iz denarja, ki je namenjen tudi občinam? Govorim predvsem o prenosu nekaterih pristojnosti.

Vsi elaborate so bili narejeni. In pokazali so, da bi regije razbremenile tako občine kot državo, saj bi del aparata prevzele nase. To je redistribucija politične moči, zato se jih nekateri bojijo. Ne rečem, da ne bi prav nič stalo, bi pa v kratkem času upravičile svoj obstoj.

Koliko pokrajin bi potrebovali?

Šest.

Ankaran je še vedno zelo aktualna zgodba. Dejali ste, da si je ustavno sodišče v tem primeru privoščilo nekaj, kar ne bi smelo, saj je povozilo zakonodajno oblast, ki edina lahko ustanavlja občine. A je še kakšna možnost, glede na vse pomisleke strokovnjakov, da do te občine ne pride ali je to že ad acta občina, ki bo nastala z naslednjimi lokalnimi volitvami?

Mislim, da te možnosti ni. Sem pa v tem primeru zelo oster do ustavnega sodišča. Kaj takega, kar si Petrič dovoli, je nepredstavljivo. Ukiniti bi jih morali, če so v dnevno politiko tako vpeti. Pravilo je, da dvakrat o isti zadevi ne odločajo, zato je to dokončno, kar pa je neumno. Kaj če bodo nekdaj odločali o svobodi govora? Smo popolnoma njim podložni? Mislim, da so ugrabili oblast in so popolnoma spolitizirani. Petrič je bil sicer moj profesor, ampak gre zgolj za povzpetneža, ki je po politični liniji prišel na čelo ustavnega sodišča. Nastavili so ga Jambrek, Jerovšek in Šturm. A ni to tako važno. Bolj je pomembno, ali ustavno sodišče res varuje temeljne postulate ustave. Tukaj pa je protiustavno ravnalo.

Nekateri so dejali, da se sodba ustavnega sodišča enostavno ne komentira. Da je ta dokončna. Se s tem strinjate?

To je le fama, da so nedotakljivi. A danes nihče ne sme biti nedotakljiv.

ankaračan |  03 .10. 2013 ob  18: 51
brin govori v svojem imenu,veš da danes si ne želi nobeden več da smo svoja občina,razen če ti nisi povezan z gorenskoza mafijo,živim v ankaranu in vem da zaradi 3 do 4 kreteno stradamo vsi ankarančani,,,zakaj vsi mi se vozimo na delo v koper,mi nimamo nič razen 4 mafijozote ki komaj čakajo da pokradejo cel ankaran
ankarančan |  03 .10. 2013 ob  18: 45
Ankarančani moramo ostat skupaj s koperčanom,ankarančani smo bili zavedeni s strani strmičnika ki je ena pičkic,a...
koko |  03 .10. 2013 ob  18: 43
Človek ima prav: ustavno sodišče je pohodilo ustavo, ki naj bi jo ščitilo! To pomeni, da je naredilo diktatorski akt. Ustava je jasna: občina se lahko ustanovi samo z zakonom - zakone pa sprejema zakonodajno telo, in to je pri nas Državni zbor in noben drugi organ! In Državni zbor do današnjega dne občine Ankaran še ni ustanovil! Toliko, da vam je jasno - vse ostalo so pravljice za male otroke! Mimogrede: zakaj Petrič and comp. še ne razpišejo volitev v "občini" Ankaran, pa postavijo župana, upravo itd. Ne morejo, ker oni niso tam zato, da to delajo!
VUŠ |  26 .09. 2013 ob  09: 47
nisem ne pa.lia ne mlaj
Blaž |  25 .09. 2013 ob  21: 00
-2
@Perer, končno nekdo kateri zna kaj je bobu bob. Bog vedi kaj je obljubljeno presvetlemu Petriču. sramota, nad sramotami.
Peter |  25 .09. 2013 ob  19: 15
-2
Človek ima prav: ustavno sodišče je pohodilo ustavo, ki naj bi jo ščitilo! To pomeni, da je naredilo diktatorski akt. Ustava je jasna: občina se lahko ustanovi samo z zakonom - zakone pa sprejema zakonodajno telo, in to je pri nas Državni zbor in noben drugi organ! In Državni zbor do današnjega dne občine Ankaran še ni ustanovil! Toliko, da vam je jasno - vse ostalo so pravljice za male otroke! Mimogrede: zakaj Petrič and comp. še ne razpišejo volitev v "občini" Ankaran, pa postavijo župana, upravo itd. Ne morejo, ker oni niso tam zato, da to delajo!
XY |  25 .09. 2013 ob  14: 07
Vuš, smo razumeli: si alkoholih!
Brin |  25 .09. 2013 ob  00: 18
Ankaran naj vodijo ljudje, ki jih bomo v Ankaranu sami izbrali! Manjša je skupnost, večje je možnost sožitja, razumevanja težav in odpravljanja le teh. V Ankaranu smo se na referendumu sami odločili da želimo živeti v kraju, kjer bomo soodločali o njegovi usodi. Ustavno sodišče je le sprovedlo zakon iz katerega so se javno norčevali nekateri poslanci, državni svetniki, nekateri, ki NAŠ proračun že leta molzej pred našimi očmi, mi pa vse to le nemo opazujemo, ker smo ustrahovani. Temu smo se v Ankaranu uprli na referendumu! Power to the people!!! http://www.youtube.com/watch?v=kFHXhwbQRBc
he he |  24 .09. 2013 ob  22: 43
jeretič objavi vse kar je proti Ankaranu.
Vlaj in podobni |  24 .09. 2013 ob  21: 23
se že celo življenje napajajo na javno korito in še kolege blati za istim koritom. Taki ste državo spravili v stanje kot ga imamo. V gospodarstvo se pojdite izkazat.
vuš |  24 .09. 2013 ob  21: 19
Alkohol je moja resnica,
alkohol je moje vodilo in navdih,
alkohol je pijača brez katere ne morem,
alkohol je enak za vse, alkohol ubija,
alkoholiki nas učijo kako je škodljivo piti
oziroma imeti Občine po meriljudi.

Upam da ste razumeli!!!?
Od kdaj je Zavod kredibilna "firma"? |  24 .09. 2013 ob  20: 59
Zavod Ifimes ?
Ali niso zavodi nastavljeni za nebodigatreba kader, ki sesa iz državnih jasli, pametuje in se praska?

Raja iz gospodarstva pa mora preko nadur polnit te jasli?!? Ma vija dej....ramengo.....
1