Dvanajst pred dvanajsto

Vesoljna ura kaže človeštvu dvanajst pred dvanajsto, kar je bolj optimistično kot tik pred zdajci, če bomo le znali izkoristiti apostolsko število popolnosti.

Več o knjigi lahko preberete s klikom na to povezavo.

Na kratko o sporočilu knjige

Toliko nam še približno ostaja časovnih enot (let, desetletij, stoletij …), da se odrešimo lokalne in globalne družbene (j)etike, vrednotnega hiranja ali sušice, in dočakamo (po)poldne, ko med obedovanjem in počitkom sije zlato sonce. Drugače na nas preži polnoč ali era strahov, čarovnic, vampirjev in zli duhov. Ključni problem ni pomanjkanje pravil sobivanja, temveč njihova pičla implementaciji, pravno-etične kršitve in zlorabe, kar onemogoča sožitje svetovnega etosa in vladavine prava. Nevroznanost in psihologija dokazujeta, da so določene človeške vrednote prirojene, vendar so prepogosto predvsem zaradi pohlepa zatajene, zato bi jih bilo treba intenzivno razvijati s holistično pedagogiko - sodobno paideo ali vzgojo v najširšem pomenu besede s primarnim namenom učlovečevanja. Takšno neovzgojo ali Humanizem 3.0 bi morale poleg udejanjane antične filozofije plemenititi odlike kot denimo vseprisotnost, psihofizičnost, etičnost, združenost v različnosti, interdisciplinarnost, internacionalnost in prirodnost, kar bi pospešilo samorefleksivno Zlitje in Doumetje. Eno bo Vse in Vse bo Eno, ko nikomur ne bo več vseeno, kaj se dogaja s slehernim delčkom Celote. 

Odmevi

Evald Flisar: "… lahko mirne duše rečemo, da je avtor v presenetljivo kratkem času osvojil vsa pravila, ki jih moramo upoštevati, če hočemo, da ima esej vsebino, globino, univerzalnost in aktualnost. Takšni so eseji dr. Marka Pavlihe. Brez zadržkov jih priporočam v branje."

Dr. Samo Rugelj: "Vsekakor pa imajo ti v knjigo združeni eseji moč, da, kar je bil gotovo njen namen, vplivajo in spremenijo vsakega njenega bralca."


 

Deli novico: