Dvema kupcema Večera se je iztekel rok za oddajo zavezujoče ponudbe

Slovenija

Potem ko sta v vodo padla dva poskusa prodaje Večera (3Lan in Medici), je bil petek odločilen za tretji poskus. Iztekel se je namreč rok, v katerem bi morali zavezujoči ponudbi za nakup oddati mariborski igralničar Jože Kojc na eni strani ter bivši Pristopovec Uroš Hakl in nekdanji predsednik uprave T-2 Sašo Todorović na drugi strani, piše Večer.

Todorović je oddajo ponudbe za časnik Večer potrdil, Kojc pa se je skliceval na zaupnost posla. A podobno kot pri kupčiji s 3Lanom in firmo Medici tudi tokrat potencialna kupca za zdaj ne razkrivata natančno, od kod jima denar za nakup.

Medtem ko sta sta Hakl in Kojc do petka do polnoči morala oddati zavezujoči ponudbi, pa naj bi se po navedbah časnika zdaj pojavil še en morebitni interesent za nakup Večera - neuradno naj bi šlo za skupino Krater. Pred časom se je za nakup Večera zanimala tudi avstrijska Styria, ki je pred tedni dokončno ugasnila Žurnal.

Novinarji Večera sicer že dlje časa opozarjajo in izpostavljajo zavedanje, da je prodaja Večera, s tem pa prekinitev večletne lastniške agonije, več kot nujen korak za preseganje vse bolj negotove pozicije časnika na medijskem trgu, zlasti trgu dnevnih tiskanih medijev.

"Kljub načelni nujnosti prodaje in podpori prodajnemu procesu pa novinarji opozarjamo, da je za dolgoročni obstoj časopisa nujen strateški lastnik. Zato od prihodnjega lastnika zahtevamo, da transparentno predstavi vire financiranja za nakup podjetja ter da predstavi jasno vizijo za nadaljnji razvoj in obstoj ene osrednjih slovenskih medijskih hiš," so zapisali v izjavi aktiva in zastopstva uredništva.

Od potencialnega novega lastnika predvsem pričakujejo, da bo zagotavljal pogoje, ki bodo ohranjali ključne temelje časnika Večer - to pa so verodostojnost, kakovost, profesionalnost in kritičnost novinarjev do družbenega dogajanja.

Zgodba o prodaji Večera se vleče že nekaj let. Delo ima 79,24-odstotni delež Večera v lasti od novembra 2008, varuh konkurence pa mu je septembra 2009 naložil, da mora zaradi presežne koncentracije na področju časopisnega in oglasnega trga v letu dni odprodati vsaj 75-odstotni delež v Večeru.

Delo je skušalo prodajo najprej izvesti prek mednarodnih razpisov. Ob prvem razpisu, objavljenem leta 2010, je Večer želelo kupiti podjetje 3Lan, ki je z Delom že sklenilo kupoprodajno pogodbo, pozneje pa celo podpisalo pogodbo o soupravljanju z Matejem Raščanom, lastnikom podjetja Delo Revije, ki je zdaj v stečaju. A je ministrstvo za kulturo leta 2011 vlogo 3Lan za izdajo soglasja k pridobitvi več kot 20-odstotnega deleža Večera zavrnilo, ker je ocenilo, da je bila predložena strategija upravljanja Večera neustrezna.

Tudi ob drugem razpisu, objavljenem leta 2012, prodaja ni bila uspešna, saj kupec, podjetje Medici iz Hamburga, ni uspel zagotoviti ustreznih finančnih sredstev za nakup. Za nakup so se zanimali tudi zaposleni v Večeru, a niso uspeli zbrati potrebnih sredstev.

Delo je konec februarja pripravilo javno dražbo, na kateri je skušalo prodati Večer, izklicna cena za celoten delež je bila 3,098 milijona evrov, a je bila ta neuspešna, saj nihče namreč ni vplačal varščine. 

Deli novico: