Evropski mediji: Bratuškovo naj bi zamenjala Fajonova

Slovenija

Evropski mediji so se razpisali, da bo moral prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker v svoji ekipi izvesti nekatere spremembe. Kandidatko za podpredsednico za energetsko unijo Alenko Bratušek bi v primeru njene zavrnitve, ki je zelo verjetna, lahko zamenjala slovenska evropska poslanka Tanja Fajon, piše več medijev.

Dave Keating iz bruseljskega časnika European Voice je v torek ob sklicevanju na vire zapisal, da bosta odbora Evropskega parlamenta za energijo in okolje danes zavrnila kandidaturo Bratuškove.

Bruseljski spletni bilten EUobserver danes dodaja, da bo Bratuškova edina v predlagani komisarski ekipi, ki jo bo parlament zavrnil, britanski Financial Times pa ocenjuje, da je izmed vseh kandidatov s težavami prav ona najbolj ranljiva. "Že kličejo duhovnika," je za časnik dejal vir v Bruslju.

Keating kot možne našteje tri scenarije glede njene zamenjave. Kot prvega oriše možnost, da bi Bratuškovo zamenjala Fajonova, ki nima dovolj izkušenj za podpredsedniški položaj, zato bi postala komisarka za promet. Trenutni kandidat za ta položaj, Slovak Maroš Šefčovič bi postal podpredsednik za energetsko unijo.

Fajonova na resor za izobraževanje, kulturo in mladino?

Glede na drug scenarij European Voicea, ki ga kot možnega omenjata tudi nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung in FT, bi Fajonova prevzela resor za izobraževanje, kulturo, mlade in državljanstvo. Zanj je sicer kandidiral Madžar Tibor Navracsics, a je pristojni odbor zanj zahteval zamenjavo resorja. Prevzel naj bi Šefčovičev resor za promet.

Keating poleg tega poda še tretji možen razplet, po katerem bi Bratuškovo zamenjal dosedanji komisar iz Slovenije Janez Potočnik. Ohranil bi položaj podpredsednika komisije za energetsko unijo. Navracsicsu bi medtem iz resorja vzeli le področje državljanskih pravic in jih dali Grku Dimitrisu Avramopulosu, kandidatu za migracije in notranje zadeve.

Ta možnost naj bi bila po pisanju European Voicea najmanj verjetna. Potočnik naj bi bil sicer edina možna oseba iz Slovenije z zadostnim vplivom za podpredsedniški položaj, a to naj ne bi bilo po volji energetskim podjetjem in industriji. Za Junckerja je najverjetneje "preveč zelen". Podal je več okoljsko ambicioznih predlogov, ki so jih pristojne službe komisije bodisi zavrnile bodisi spremenile, piše Keating.

Glasovanje o komisiji že 22. oktobra?

V vsakem primeru bodo potrebna nova zaslišanja pred odbori Evropskega parlamenta. Glede na vire v parlamentu, na katere se sklicuje Keating, je cilj ohraniti glasovanje parlamenta o komisarski ekipi 22. oktobra ter nova zaslišanja izvesti že naslednji teden.

Pristojna odbora bosta o Bratuškovi glasovala drevi in istočasno tudi o španskem kandidatu za podnebno ukrepanje in energijo Miguelu Ariasu Caneteju, ki so mu očitali povezave z naftno industrijo. Socialdemokrati (S&D) naj bi opustili nasprotovanje Caneteju v zameno, da bi Evropska ljudska stranka (EPP) zavrnila Bratuškovo. V to naj bi jih bilo kljub njenemu "katastrofalnemu nastopu" na zaslišanju treba prepričati, ker si ne želijo sprememb v Junckerjevem kabinetu, piše Keating.

Ko bo Canete potrjen, bo nato EPP potrdil levosredinskega francoskega kandidata Pierra Moscovicija. Zavrnitev Bratuškove je tako v veliki meri priložnost za razrešitev nasprotnih stališč EPP in S&D glede Caneteja in Moscovicija, Keating še navaja vire.

Deli novico:

zakaj neki |  08 .10. 2014 ob  15: 57
Kaj pa je Fjonova v življenju naredila, da bi si položaj bolj zaslužila od Bratuškove. Bratuškova ima vodstvene izkušnje, prevzela je vlado, ko je ni nihče hotel, preprečila prihod trojke, kar pa je še najpomembnejše - ustavila Jankoviča. Očitno pa je stopila na rep main stream lobijem, da jo tako ribajo.
narava |  08 .10. 2014 ob  14: 03
Dalla padella alla brace ali po naške od dežja pod kap.