FACEBOOK NA UDARU: Zaradi izgube dobička tožba zasebnega vlagatelja

Svet

Nek zasebni vlagatelj je v torek v San Franciscu vložil odškodninsko tožbo proti podjetju Facebook zaradi padca vrednosti delnic po najnovejšem škandalu, povezanem s kršenjem pravice do zasebnosti uporabnikov družabne spletne strani. Delnice Facebooka so se v torek pocenile za 2,56 odstotka na 168,15 dolarja.

Facebook je v ZDA in v Evropi pod hudim pritiskom zaradi pomanjkljivega varovanja zasebnih podatkov uporabnikov, potem ko je zasebno podjetje Cambridge Analytica zlorabilo te podatke v politične namene, najbolj v korist predsedniške kampanje Donalda Trumpa.

Preiskavo je uvedla Zvezna komisija za trgovino ZDA (FTC) zaradi morebitne kršitve odloka o privolitvi, ki od podjetja zahteva, da od uporabnikov dobi dovoljenje, preden njihove podatke deli z drugimi. Kazen za kršitev je lahko do 40.000 dolarjev, in ker je Cambridge Analytica domnevno zlorabila 50 milijonov uporabnikov, je to lahko za Facebook pogubno.

Plakati uperjeni protiprofesorju Koganu 

Kriv le pomanjkanja nadzora?

Medtem pa Kogan trdi, da je bil prepričan, da je njegova aplikacija popolnoma v skladu z zakonodajo in si ni mislil, da krši pravila Facebooka. Prav tako ni vedel, da bodo podatki raziskave uporabljeni v predvolilni kampanji Trumpa. Vse skupaj ga je šokiralo in dodaja, da ga imajo sedaj za grešnega kozla.  

Trenutno sicer kaže, da Facebook ni kriv drugega kot pomanjkljivega nadzora nad pogodbeniki. Profesor na univerzi Cambridge Aleksandr Kogan je razvil aplikacijo oziroma neke vrste kviz "thisisyourdigitallife" o navadah na spletu, v katerem je sodelovalo 270.000 uporabnikov Facebooka, ki so mu dovolili dostop do zasebnih podatkov.

Problem je nastal, ko je Kogan posredno prišel še do podatkov o prijateljih udeležencev kviza in to predal podjetju Cambridge Analytica, ki je potem na tej podlagi ustvarilo psihološke profile za potrebe Trumpove predsedniške kampanje. Tega uporabniki niso dovolili in kot kaže, ni dovolil niti Facebook.

Prvi obraz Facebooka Mark Zuckerberg

Facebook naj bi za mešetarjenje izvedel leta 2015 in je zahteval uničenje podatkov. V družbi trdijo, da imajo potrdilo od Kogana, da so podatki uničeni. A kaže, da niso bili uničeni, in Facebook čaka globok razmislek o spremembah nadzora nad tovrstnim poslovanjem.

Tožbi vlagatelja v San Franciscu se lahko pridružijo tudi drugi, ki se počutijo oškodovane zaradi pomanjkljivega nadzora, zaradi česar so padle vrednosti delnic.

Deli novico:

rnb |  21 .03. 2018 ob  16: 28
Sami so si krivi,kaj pa so na facebooku,niben jih ni silil,prav je tako
DIEGOS |  21 .03. 2018 ob  15: 47
FB ukinit !
... |  21 .03. 2018 ob  15: 45
Facebook naj bi s posebno aplikacijo posredno omogočil britanskemu podjetju Cambridge Analytica, da je prišlo do podatkov 50 milijonov večinoma ameriških uporabnikov tega družbenega omrežja, s katerimi je podjetje vplivalo na njihove politične preference in s tem na ameriške predsedniške volitve 2016.

Pa smo zvedeli, kateri 'Rusi' so vplivali na AMERIŠKE volitve...
ira |  21 .03. 2018 ob  13: 59
uvesti sankcije angležem
Bi bilo lepo  |  21 .03. 2018 ob  12: 51
Da bi tole bil konec facebooka. In da se ljudje zbudijo iz tega DIGITALNEGA SREDNJEGA VEKA!