Fiskalno pravilo brez zadostne podpore

Predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin na današnjem sestanku, ki je trajal le kakšno uro, niso uspeli doseči preboja pri vprašanju vnosa fiskalnega pravila v ustavo. Opozicijski stranki Pozitivna Slovenija (PS) in Socialni demokrati (SD) vztrajata, da jih koalicija ni prepričala v nujnost take poteze.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je po sestanku ocenil, da kakšnega prav resnega namena tega sestanka ni bilo, usklajeno ni bilo nič. "V fazi pogajanj in usklajevanj nas niso prepričali, da je to fiskalno pravilo pomembno," je dejal in poudaril, da glede tega vprašanja vse ostaja na isti točki, kot je bilo na začetku. Glede ostalih dveh tem - sanacije bank in novega koncepta upravljanja državnega premoženja - se bo politični vrh usklajeval še naprej.

Prvak PS Zoran Janković pa je znova poudaril, da je fiskalno pravilo nek make-up, ki ga vlada potrebuje za prikrivanje svoje nesposobnosti in nerešenih problemov na področju produktivnosti, zaposlovanja in podobno. Pri temah sanacije bank in upravljanja državnega premoženja pa je pojasnil, da bodo opozicijske stranke dobile gradivo, na katero bodo lahko podale svoje pripombe. Veliko bolje bi bilo, če bi gradivo dobili že pred sestankom, je menil ob tem.

Predsednik SD Igor Lukšič pa je pojasnil, da je predlagal, da bi vendarle sprejeli zakon o fiskalnem pravilu, če pa bi se potem izkazalo, da to še ni dovolj in da s tem Slovenija še ne izpolnjuje svojih zavez, bi delali na ustavni večini. "Naš pogoj za to je, da pridobimo stališče ustavnih pravnikov in ustrezne instance v Evropski komisiji," je dodal.

"Imamo zakon, ki uživa 100-odstotno podporo in ni razloga, da ga ne bi sprejeli. Če to ni dovolj jasen signal tistim, ki bi eventuelno morali odločati o Sloveniji kot možni kreditojemalki, potem ne vem, kaj bi bilo," še pravi Lukšič. Sicer pa je pojasnil, da njihovega koncepta glede sanacije bank koalicija ni sprejela. Se pa bodo na to temo še sestali in videli, če se da še kaj uskladiti.

Predsednik Državljanske liste (DL) Gregor Virant je vztrajanje opozicije pri nasprotovanju zapisu fiskalnega pravila v ustavo označil za "veliko tveganje". Ob tem je menil, da tisti, ki temu nasprotujejo, s tem prevzemajo zelo veliko odgovornost za tisto, kar se bo s Slovenijo v nadaljevanju dogajalo na mednarodnih finančnih trgih. "To so resne stvari in mislim, da se malo igračkajo z državo." Vezava nezaupnice vladi na vnos fiskalnega pravila v ustavo pa po besedah Viranta "sploh ni bila tema" današnjega sestanka.

Deli novico: