Goljufiva računovodkinja v zapor

Kronika

Sodni senat koprskega okrožnega sodišča je Nado Dolinar spoznalo za krivo poneverbe in jo obsodilo na tri leta in šest mesecev zaporne kazni ter na plačilo 180.000 evrov podjetju Hermatrade. Za senat so bili dokazi, da si je Dolinarjeva kot računovodkinja v omenjeni družbi pridobila za 865.000 evrov premoženjske koristi, dovolj trdni.

Okrožna državna tožilka Vanja Chiara Bažec je sicer za kaznivi dejanji poneverbe in ponarejanja listin zahtevala enotno kazen štirih let in osem mesecev zapora. Dolinarjeva, ki je bila pri družbi Hermatrade zaposlena kot računovodkinja, naj bi si na svoj račun med letoma 2004 in 2008 nakazala 865.000 evrov in s prirejanjem listin to prikazala kot izplačila dobaviteljem. Dolinarjeva je sicer trdila, da je šlo za fiktivne transakcije in da je nakazan denar dvigovala z računov in gotovino nato vračala lastnikoma podjetja Mliivoju Čotarju in Egidiju Mohorčiču, sama pa naj bi dobila zgolj provizijo.

Sodnica Meri Mikac je ugotovila, da je očitano kaznivo dejanje ponarejanja listin inkludirano v kaznivo dejanje poneverbe in da torej ne gre za ločeni kaznivi dejanji, pri izreku kazni pa je upoštevala olajševalni okoliščini, da je Dolinarjeva mati treh mladoletnih otrok, in da je od kaznivega dejanja preteklo že dalj časa.

Penko je po razglasitvi sodbe sicer povedal, da so delno zadovoljni z določitvijo sodišča, ki je Dolinarjevo spoznalo za krivo zgolj kaznivega dejanja poneverbe, tudi kazen pa je precej nižja od tiste, ki jo je predlagalo tožilstvo. "V preostalem delu se bomo seveda pritožili, ker mislimo, da pač dejanje gospe Dolinarjevi ni dokazano in bomo to v nadaljevanju postopka tudi dokazovali," je dodal.

Lastnika Hermatrade Čotar in Mohorčič sta bila po razglasitvi sodbe delno zadovoljna, saj od tega, da je Dolinarjeva obsojena na zaporno kazen, "mi nimamo nič", je pojasnil Mohorčič. Znesek 180.000 evrov pa pri tem predstavlja zgolj zamudne obresti na celoten znesek, je dodal Čotar.

Bažčeva je v svojem sklepnem govoru poudarila, da Dolinarjeva kaznivega dejanja ni storila zato, ker bi bila v finančni stiski, ampak je večino denarja porabila za luksuz. Tako je obtoženko, ki je imela redni dohodek, vodil le pohlep po denarju, je nadaljevala tožilka. Pri tem je navedla, da je obtoženka denar porabila za drage trgovine in igralnice.

Kot je še izpostavila, bi za 865.000 evrov, kolikor si je Dolinarjeva prilastila, moral navaden državljan s povprečno plačo pošteno delati 37 let. Zaradi poneverbe je poleg tega družba, ki je sicer poslovala z dobičkom, končala v stečaju, delavci pa na cesti, je še navedla Vanja Chiara Bažec.

Pooblaščenka družbe Hermatrade Natali Volčič Ivanič pa je ocenila, da zagovor obrambe, češ da je Dolinarjeva ravnala po diktatu lastnikov družbe, predstavlja le obrambno taktiko. Dolinarjeva namreč po njenih besedah v procesu ni znala natančneje opredeliti, kdaj in kako naj bi domnevno dogovarjanje o oškodovanju podjetja sploh potekalo.

Obramba Dolinarjeve je vztrajala pri nedolžnosti Dolinarjeve. Obtoženka namreč po besedah Penka denarja ni nakazovala na svoj račun zase, ampak je to delala za lastnika podjetja, sama pa je provizijo v višini 70.000 evrov nazadnje tudi vrnila. Penko je ob tem zatrdil, da je glede na relativno majhen obseg poslovanje družbe Hermatrade težko verjeti, da bi Dolinarjeva lahko štiri leta nemoteno poneverjala dokumente brez vednosti lastnikov.

V začetku današnje obravnave je pričal tudi izvedenec računovodske stroke Mihael Kranjc, ki je pred tem že izdelal pisno izvedensko mnenje. Kranjc je med drugim ocenil kot nelogično tezo obrambe, saj bi lastnika družbe Hermatrade, če bi se hotela okoristiti na račun izčrpavanja družbe, lahko to storila tako rekoč legalno ter brez plačevanja provizij Dolinarjevi in brez plačila davkov za izdane račune.

Deli novico: