HRVAŠKA VZTRAJA PRI SVOJEM: V Evropski komisiji odgovora ne komentirajo

Svet

Hrvaška vlada je na današnji seji, ki je bila zaprta za javnost, sprejela pisni odgovor na slovensko pritožbo Evropski komisiji glede arbitraže. Po seji so sporočili, da je odgovor v skladu s pogodbo o delovanju EU. V Zagrebu so že v ponedeljek napovedali, da bodo danes, ko se izteče rok Bruslja, odgovorili na slovenske trditve o kršitvi prava EU.

Pojasnili so, da bodo ponovili stališče, da Hrvaška z zavračanjem lanske odločitve arbitražnega sodišča o določitvi meje med Hrvaško in Slovenijo ne krši prava EU.

Zunanji minister Karl Erjavec je izrazil zadovoljstvo, da je Hrvaška danes poslala Evropski komisiji pisni odgovor na slovensko pritožbo glede arbitraže o meji med državama. "Zadovoljen sem, da je Hrvaška odgovorila. Mi bomo seveda dokazali, da zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe ne moremo izvrševati direktiv EU," je dejal za Svet na Kanalu A.

Hrvaška bo argumentirano odgovorila na vse slovenske navedbe ter predstavila stališče, da s svojim nesprejemanjem in neizvajanjem arbitražne sodbe ne krši prava EU, so poudarili v sporočilu za STA ter ponovili znano stališče, da je arbitražna sodba rezultat arbitražnega postopka, ki ga je Slovenija kompromitirala in mu odvzela verodostojnost.

Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić pa je v ponedeljek v Luksemburgu ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU dejala, da ni bilo nobenih kršitev evropskega prava, glede na to, da se ni zgodila nobena sprememba na terenu, ter da je "meja tam, kjer je bila leta 1991".

Evropska komisija je pozvala Hrvaško, naj do 17. aprila pošlje pisni odziv na slovensko pismo glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama, ki je bilo komisiji posredovano 16. marca v okviru 259. člena lizbonske pogodbe. Evropska komisija je predvidela tudi ustno obravnavo, ki naj bi v Bruslju 2. maja potekala na strokovni ravni in za zaprtimi vrati.

V komisiji so danes za STA povedali, da odgovora Hrvaške še niso prejeli in da na tej točki nimajo nikakršnih komentarjev. Ko bodo prejeli hrvaška pisna opažanja, jih bodo posredovali Sloveniji, da se pripravi na ustno obravnavo, so še pojasnili.

Na vprašanje, ali bo komisija, ki vseskozi izpostavlja pripravljenost na posredovanje, na ustni obravnavi 2. maja predstavila kakšen konkreten predlog, pa so odgovorili, da je namen ustne obravnave dati obema stranema priložnost, da se izrečeta, preden komisija odloči o morebitnih nadaljnjih korakih.

Deli novico:

@Lol |  18 .04. 2018 ob  10: 36
Jebeš državo, važen je ponos.
Lol |  17 .04. 2018 ob  18: 56
Bogi ustaši, še malo in jim bo crknila država.
Začuden |  17 .04. 2018 ob  18: 18
Zakaj pa mi spoštujemo dogovor o nuklearki in jim ne prekinemo dobave elektrike?