IZREDNA SEJA DZ: Pomožni policisti in obramba države

Na seji DZ, ki se bo začela danes, bo največ časa namenjenega razpravi o priporočilih vladi glede razmer na meji s Hrvaško. Če se bodo poslanci odločili, da želijo še mnenje predsednika republike, jo bodo opravili v četrtek. Bodo pa odločali o širjenju nabora pomožnih policistov, predvidoma pa tudi o zavrnitvi referenduma o zakonu o obrambi.

Razpravo s priporočili glede razmer in ukrepanja v begunski krizi so zahtevali skupina poslancev SDS in NSi ter dva poslanca poslanske skupine nepovezanih poslancev. Predlagatelji menijo, da je vlada sicer pričakovan val migrantov pričakala povsem nepripravljena. Vladi med drugim priporočajo, da med prednostne ukrepe uvrsti zagotavljanje varnosti ljudi.

DZ bo na izredni seji postopkovno najprej odločal o zahtevi za mnenje predsednika republike Boruta Pahorja o vprašanju begunske krize. Če bo sklep izglasovan, bo imel predsednik republike en dan časa za odgovor oz. pisno mnenje, razprava pa bo opravljena po tem.

Referendum: da ali ne?

Po nujnem postopku pa bo DZ obravnaval vladni predlog sprememb zakona o organiziranosti in delu v policiji, s katerimi se dviguje dovoljena starost sodelujočih v pomožni policiji na 60 let.

Če bodo poslanci potrdili razširjen dnevni red, bodo odločali tudi o tem, ali naj zavrnejo razpis referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi. Dopolnitev zakona namreč vojski pri varovanju meje podeljuje dodatna pooblastila. Na predlog Radia Študent pa se je začel referendumski postopek. Za zavrnitev referenduma so v vseh poslanskih skupinah z izjemo ZL.

Deli novico: