Izteka se rok za pripombe socialnih partnerjev

Predstavniki delodajalcev in sindikatov morajo do danes ministrstvu za finance posredovati pripombe na osnutek nacionalnega reformnega programa, ki jim ga je v petek predstavila predsednica vlade Alenka Bratušek. Vlada jih bo zatem preučila in besedilo programa potrdila 9. maja skupaj s predlogom programa stabilnosti, ki je povezan z njim.

Osnutek nacionalnega reformnega programa vsebuje oceno uresničevanja priporočil evropskih partneric in pa prihodnje reformne ukrepe Slovenije in je del načrta, s katerim naj bi država mednarodno javnost prepričala o tem, da je svoje težave sposobna rešiti sama.

Dokument po navedbah vladne strani konkretno naslavlja priporočila EU z vidika bančnega sektorja, prezadolženosti podjetij, spodbujanja tujih neto investicij, izboljšanja poslovnega okolja in nadaljnjega reformiranja trga dela.

Predstavniki sindikatov in delodajalcev so v petek na seji Ekonomsko socialnega sveta izrazili razočaranje, ker nacionalnega reformnega programa in programa stabilnosti niso mogli obravnavati paketno. Besedilo programa stabilnosti namreč še ni povsem pripravljeno.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije sicer pričakujejo, da bo program stabilnosti pri konsolidiranju javnih financ poudaril zlasti prihodkovno stran. Ukrepi, ki jih je Slovenija že sprejela, se namreč osredotočajo predvsem na odhodkovno stran, so kritični v zvezi.

Na področju sanacije bank kot enem od ključnih elementov za zagotavljanje gospodarske rasti, omenjenih v osnutku nacionalnega reformnega programa, je treba po opozorilu zveze spremeniti tudi sistem upravljanja in vodenja bank. Preprečiti je treba možnost, da bodo banke vreče brez dna, davkoplačevalci pa bodo krpali luknje v njih, pravijo. Po njihovem mnenju je nujno tudi zajeziti sivo ekonomijo.

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozdravljajo namige, da bi lahko prišlo do zagona večjih investicij, denimo z naslova depozitov energetskih družb v hidroelektrarne na spodnji Savi in z naslova kohezijskih sredstev v cestno omrežje. A za to bo treba čim prej spremeniti zakonodajo, tako da bo mogoče hitreje poseči v prostor, menijo.

Ob napovedani privatizaciji državnega premoženja poudarjajo pomen jasne strategije. Prepričani so, da bi bila npr. poraba sredstev od prodaje Petrola za vlaganje v Muro daleč od prave usmeritve.

Sorodne vsebine:

Pokojnine od jutri višje

Loco "dvignil" ambasado

Igor Vučič: Spomini vojnega snemalca

Deli novico: