Januarja četrtino letno načrtovanega

Primanjkljaj državnega proračuna je januarja po prvi oceni dosegel 235,04 milijona evrov, kar predstavlja 23,5 odstotka za letos načrtovanega primanjkljaja v višini milijarde evrov. Proračunski prihodki so januarja dosegli 618,09 milijona evrov, odhodki pa 853,13 milijona evrov.

Proračunski prihodki so bili januarja za 6,8 milijona evrov oz. za 1,1 odstotka višji kot januarja lani. Odhodki pa so bili za 25,6 milijona evrov oz. skoraj tri odstotke višji kot januarja lani. Proračunski primanjkljaj je bil tako za 32,4 milijona evrov nižji kot januarja lani, kažejo prvi izračuni o januarski realizaciji državnega proračuna, objavljeni na spletni strani finančnega ministrstva.

Tekoči odhodki proračuna so januarja dosegli 271,62 milijona evrov. Od tega so plačila obresti znašala 132,41 milijona evrov, lani januarja so ta plačila dosegla dobrih 135 milijonov evrov. Tekoči odhodki, ki poleg plačila domačih in tujih obresti vključujejo še plačilo državnih uslužbencev in porabo države, so bili januarja skoraj 10 odstotkov nižji kot januarja lani.

Tekoči transferji so prvi mesec leta dosegli 493,02 milijona evrov, januarja lani pa 508,71 milijona evrov. Višji so bili investicijski odhodki, ki so januarja dosegli 21,53 milijona evrov, januarja lani 15,71 milijona evrov.

Glavnina izplačil za kmetijstvo

"Realizacija januarskih odhodkov je bila nižja od pričakovanih ob pripravi likvidnostnega načrta," so za STA povedali na finančnem ministrstvu. Kot so navedli, je bila za 63,9 milijona evrov višja realizacija odhodkov v primerjavi z lanskim decembrom ustvarjena na račun plačila obresti, kompleksnih subvencij v kmetijstvu, dodatnih obveznosti države do Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ter plačil sredstev v proračun EU.

Glede plačila obresti so zapisali, da povečanje teh plačil januarja v primerjavi z decembrom izhaja iz strukture instrumentov zadolževanja Slovenije. "Glede na časovno dinamiko plačil obresti, ki temelji na pogodbenih določilih, bo Slovenija do konca aprila iz naslova obresti na obstoječi dolg plačala približno 70 odstotkov vseh načrtovanih obresti za letos," so pojasnili.

Januarja se je po njihovih navedbah izvršila glavnina plačil iz naslova razpisanih sredstev za neposredna plačila v kmetijstvu za leto 2012, ki se v skladu s predpisi EU lahko izplačajo v obdobju od 1. decembra 2012 do 30. junija 2013. Vplačila v proračun EU pa so temeljila na dopolnjenem predlogu proračuna 2013 ter sprejetih dokončnih dveh dopolnitvah proračuna EU za lani, sprejeti decembra lani, so še dodali.

Medtem ko so januarja lani plačila sredstev v evropski proračun nanesla 35,08 milijona evrov, so januarja letos dosegla 51,32 milijona evrov. Čeprav so med prihodki pozitivno izstopala prejeta sredstva iz EU, ki so januarja dosegla 47,86 milijona evrov, januarja lani pa 27,01 milijona evrov, je bila Slovenija januarja neto plačnica v proračun EU.

Med tekočimi prihodki so davčni prihodki januarja dosegli 537,96 milijona evrov, kar je za 3,6 odstotka manj kot januarja lani. Pri tem so bili opazneje nižji davki na dohodek in dobiček, ki so januarja dosegli 92,68 milijona evrov, višji pa prispevki za socialno varnost in davki na premoženje. Domači davki na blago in storitve v višini 434,24 milijona evrov so bili na nekoliko nižji ravni kot v tem času lani. Kapitalski prihodki pa so v medletni primerjavi zrasli z 335.500 na 2,34 milijona evrov.

"Realizacija januarskih prihodkov je bila nekoliko nižja od pričakovanih, zlasti na račun nižjih prilivov iz naslova akontacij davka od dohodka pravnih oseb ter nižje realizacije prihodkov iz naslova trošarin," so izpostavili na ministrstvu. Prilivi ostalih kategorij davčnih prihodkov in nedavčnih prihodkov so bili po njihovih navedbah v okviru pričakovanih.

Več iz rubrike Politika:

SLS bo izstopila v ponedeljek

Hrvatin odstopil

DeSUS zapušča vlado

Deli novico: