Japonska vlada vztraja pri jedrski energiji

Svet

Tri leta po potresu in cunamiju, ki sta uničila japonsko jedrsko elektrarno Fukušima, japonska vlada še vedno vztraja pri ponovnem zagonu jedrskih reaktorjev v državi. A ob tem zagotavlja, da bodo ponovno zagnali le reaktorje, ki odgovarjajo novim ter strožjim varnostnim standardom in katerih delovanju ne bo nasprotovala lokalna skupnost.

Da vlada še vedno namerava zagnati nekatere jedrske reaktorje v državi, je na predvečer tretje obletnice potresa v parlamentu v Tokiu poudaril japonski premier Šinzo Abe. A je izpostavil, da bo ponovni zagon možen le v primeru preverjeno varnih reaktorjev, z delovanjem katerih se bo strinjalo tudi lokalno prebivalstvo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Japonsko je 11. marca 2011 stresel potres z magnitudo 9,0. Sledilo mu je še 593 popotresnih sunkov z magnitudo 5 ali več. Orjaški cunami je kopno dosegel 20 minut po potresu in prizadel več kot 1300 kilometrov japonske tihomorske obale. Poplavil je več kot 400 kvadratnih kilometrov kopnega in segel do pet kilometrov v notranjost. Valovi so bili visoki do 15 metrov.

Potres in cunami sta povzročila najhujšo jedrsko nesrečo po nesreči v Černobilu leta 1986. V elektrarni v Fukušimi, ki je bila s 4,7 gigavata moči ena največjih nukleark na Japonskem in svetu, je prišlo do taljenja gorivnih palic. Po katastrofi se je Japonska odločila zaustaviti vse svoje jedrske reaktorje.

Japonsko gospodarstvo je sicer odločno proti popolni opustitvi jedrske energije, saj država nima veliko drugih možnosti za zagotavljanje nemotene oskrbe z elektriko. Ponovnemu zagonu reaktorjev pa ostro nasprotujejo prebivalci krajev v neposredni bližini nukleark.

Japonska ima 48 potencialno delujočih komercialnih jedrskih reaktorjev, ki pa so trenutno zaustavljeni.

Deli novico: