JOŽE PIRJEVEC ALI GIUSEPPE PIERAZZI? Zgodovinar izgubil tudi odškodninsko tožbo

Slovenija

Ljubljansko okrajno sodišče je zavrnilo odškodninsko tožbo zgodovinarja Jožeta Pirjevca zoper kolumnista Boštjana M. Turka zaradi zapisa o Pirjevčevem spreminjanju priimka. Menilo je, da je bil zapis deloma oster, a ni šel preko pravice svobode izražanja, posebej ker je Pirjevec javna oseba in ker je Turk za svojo oceno imel "dejstveno podlago".

Jože Pirjevec

Turk je v kolumni z naslovom Referenti in renegati, ki je bila v Reporterju objavljena 13. junija 2011, kritiziral Pirjevčevo knjigo Tito in tovariši ter ob tem opozoril na avtorjevo dilemo okoli zapisa njegovega osebnega imena, saj da se je dolga leta predstavljal pod italijanskim priimkom Giuseppe Pierazzi, čeprav bi lahko uporabljal slovenski izvirnik.

Zapisal je, da je "Pirjevec stopil v nenavaden tip renegatstva: svoje ime je poitalijančil, čeprav za to niso obstajali nobeni zunanji razlogi ali pritiski. Storil je nasprotno od tega, kar je s primorskimi Slovenci počel fašizem. Enainpetdeset let po požigu Narodnega doma v Trstu je objavil eno svojih del in ga suvereno podpisal z Giuseppe Pierazzi. Na svojem zgledu je tako potrdil pravilnost fašistične raznarodovalne politike".

Zaradi zapisa je Pirjevec kazensko preganjal Turka

V kazenskem postopku je Okrožno sodišče v Ljubljani Turka septembra 2014 obsodilo na dva meseca zapora s preizkusno dobo dveh let, junija 2015 pa je višje sodišče sodbo potrdilo. Turk je zoper obe sodbi vložil zahtevo za varstvo zakonitosti in uspel. Vrhovno sodišče je spomladi 2016 obe sodbi spremenilo in ga oprostilo.

Leta 2015 je Pirjevec zoper Turka in podjetje Prava smer, ki izdaja Reporter, vložil tudi civilno odškodninsko tožbo, s katero je zahteval, naj sodišče Turku prepove uporabljati očitke, da je renegat in da je svoje ime poitalijančil. Zahteval je še opravičilo, umik sporne kolumne s spletnih strani Reporterja in plačilo 6000 evrov odškodnine.

Po presoji sodnice Suzane Husar Dobravec, ki je takšen tožbeni zahtevek zavrnila, je bil Turkov zapis na mestih sicer oster, a ni šel preko pravice svobode izražanja, posebej ker je Pirjevec javna oseba. Turk je po presoji sodišča za svojo oceno imel tudi "dejstveno podlago", zato "njegovo dejanje ni mogoče šteti kot protipravno". "Vrednostno sodbo je namreč mogoče šteti kot pretirano, če je podana brez vsakršne podlage," je zapisalo sodišče. Sodba še ni pravnomočna.

Deli novico:

komunjara |  06 .04. 2018 ob  13: 58
je isto ko fašo. In taki predavajo na naših faksih.... Isto Brglez.
janko |  06 .04. 2018 ob  10: 30
in Pirjevec predava kot profesor na univerzi v Kopru in ŠTRAJKA za višjo plačo . Tak sistem javnega šolstva ni dober .
pinko |  06 .04. 2018 ob  10: 20
Kaj pa "sunećenje" iz zdravstvenih razlogov?
pinko.palinko |  06 .04. 2018 ob  09: 38
-2
tale Turk mi je malo sumljiv. Bo znalo biti, da se je kakšen njegov prednik priselil v naše kraje iz daljne Turčije (sicer je pred par 100 leti Turčija skoraj mejila na Slovenijo). Da ni tudi on kakšen renegat. Sicer je to pri Turčinih lažje ugotoviti: hlače do kolen pa se vse takoj vidi.