KAKO RAZVIJATI TURIZEM V VIPAVSKI DOLINI: Strategijo potrdili tudi ajdovski svetniki

Vipavska dolina

Strategija razvoja turizma Vipavske doline 2016-2030 predstavlja glavni strateški in razvojni dokument razvoja turizma kot pomembne gospodarske panoge na področju občin Ajdovščina in Vipava. Ob burni razpravi, v kateri so se svetniki spraševali predvsem o prioritetah in področjih razvoja, so ob koncu soglasno potrdili pripravljen predlog.

Strategija postavlja smernice razvoja turizma na štirih področjih - razvoju in trženju enotne destinacije Vipavska dolina, razvoju človeških virov, izboljšanju turistične infrastrukture ter razvoju treh stebrov turizma Vipavske doline (aktivni turizem, gastronomski turizem in dediščinski turizem).

Strategija bo v obdobju 2016-2030 osnovni temelj za načrtovanje proračunov odgovornih institucij ter temelj za oblikovanje in izvajanje posameznih ukrepov in aktivnosti v smeri uresničevanje strategije in doseganja zastavljenih ciljev. Namenjena je strokovnim delavcem na področju turizma, lokalnim ponudnikom produktov in storitev ter širšemu lokalnemu prebivalstvu, ki bo v razvoj turizma vpleten.

V razpravi so svetniki opozorili predvsem na dejstvo, da so nočitvene kapacitete v dveh občinah Zgornje Vipavske doline zasedene le devetodstotno, temu primeren je boren tudi izplen turistične takse. Svetnik Bogdan Slokar (SD) pa je opozoril, da je na razvoju turizma potrebno trdo delati dolga leta, da obrodi prve sadove, prav tako je potrebno ponujati zgodbe, ki na turistična območja privabljajo večje število obiskovalcev.

O strategiji so prejšnji teden že razpravljali tudi svetniki Občine Vipava in jo ravno tako potrdili.

V nadaljevanju seje so svetniki potrdili ukinitev odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta energetske sanacije javnih objektov v lasti Občine Ajdovščina. Na junijski poziv potencialnim partnerjem so prejeli le eno vlogo, pa še ta je bila za ajdovsko občino nesprejemljiva, je povedala vodja oddelka za investicije, gospodarstvo in gospodarske javne službe na ajdovski občini Alenka Čadež Kobol.

Ponudbeni vložek zasebnega partnerja ni dosegal niti deset odstotkov vrednosti predvidenih ukrepov, zaradi česar bo občina s postopkom oddaje javnega naročila izvedla le eno od načrtovanih petih energetskih sanacij objektov. Investicijo v prenovo stavbe dva za namene glasbene šole bo Občina Ajdovščina prijavila na razpis ministrstva za infrastrukturo za sofinanciranje energetske prenove, za kar je bilo potrebno zaključiti postopek javno-zasebnega partnerstva in ukiniti že veljavni odlok.

Deli novico: