KAKO SMO S SODBO O MEJI ZADOVOLJNI SLOVENCI? Stališče sosede se nam ne zdi sprejemljivo

Slovenija

Arbitražna sodba o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško je v slovenski javnosti naletela na zmerno zadovoljstvo, kaže anketa Dela. Z njo je zadovoljna tretjina vprašanih, medtem ko je nezadovoljnih slaba četrtina. 

Z razpletom arbitraže je zadovoljna tretjina vprašanih, in sicer 34 odstotkov, različne občutke, med niti zadovoljen niti nezadovoljen, ima 37 odstotkov vprašanih, skoraj četrtina (23 odstotkov) pa je dogovorila, da z arbitražno sodbo niso zadovoljni.

Sodelujoče v anketi so povprašali, kdo je na sodišču zmagal. Slaba tretjina vprašanih (31 odstotkov) je odgovorila, da sta zmagali obe državi, tako Slovenija kot Hrvaška, in da v tem primeru ni poražencev. Dobrih 20 odstotkov jih meni, da sta poraženki obe državi, približno toliko, da je zmagala Hrvaška, dobrih 13 odstotkov pa, da je zmagala Slovenija.

Spletno anketo je med 12. in 14. julijem na vzorcu 547 ljudi opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Ker se pojavljajo že pobude, da naj Slovenija ne spoštuje sodbe arbitražnega sodišča, so anketirance vprašali, kako naj ravna slovenska politika. Več kot 70 odstotkov vprašanih odgovarja, naj Slovenija v celoti spoštuje sodbo, 11 odstotkov jih je odgovorilo, naj jo deloma spoštuje, in sicer tam, kjer gre njej v korist, devet odstotkov pa jih pravi, da naj je ne spoštuje.

Na drugi strani Hrvaška zatrjuje, da sodbe sodišča ne bo spoštovala

Skoraj dvema tretjinama vprašanih, in sicer 64 odstotkom, se takšno stališče sosede ne zdi sprejemljivo, slaba četrtina (24 odstotkov) pa se zaradi tega ne razburja in je zanje to stališče Hrvaške sprejemljivo. Ker je nekaj deset hiš ostalo na hrvaški strani, je vlada tem ljudem obljubila pomoč, kar podpira 85 odstotkov anektiranih.

Deli novico:

meja ? |  18 .07. 2017 ob  13: 59
Slovenski politiki bi lahko iztržili tudi več oz. vsaj toliko kot smo imeli na morju prej, kot republika takrat absolutno več morja, a za kopno bi tržili po po katastru občin in nezadovoljnih ne bi bilo. Zdaj se pa pojavlja vprašanje kaj sploh hoče Hrvaška, izstopili so iz sporazuma, ker so jim američani posredovali podatke o piranskem zalivu in so rekli a mi se pa sedaj ne gremo več, dejstvo je da je to prisluškovanje nekdo naročil prav z tem namenom da vidijo kam vleče veter.
Enostavno pa je razmišljanje o tem kaj je čigavo, šlo predaleč od zdravega razuma. Pričakujejo od Slo., da jim odpremo meje, da jih pustimo v evropo in da jih lepo obravnavamo, na nasprotni strni pa gledajo samo svojo korist in jih Slo. ne zanima.
Po mojem mnenju bi jim morali dati zelo oster protest in ultimat glede vstopa v evropo, že zato da začnejo malo misliti z svojimi glavami, saj ljudje niso krivi in bi ultimat tudi njim dal misliti koga so volili, torej nekoga ki jih vodi v evropo, ali take ki se zapirajo in hočejo biti samo svoji ne glede na evropske zakone in pravila obnašanja v evropi.
Torej meja da ali ne?, evropa da ali ne?
Sej pravim. |  18 .07. 2017 ob  08: 52
Menjam mejo na morju za mejo na Črnem Kalu!
bruno |  18 .07. 2017 ob  00: 53
sodba je kakršna je in jo je potrebno spoštovat če smo pristali na arbitrarno odločanje. SSmo pa lahko slovenci nezadovoljni, saj smo na račun tega, da je hrvaška dobila istro in dalmacijo zgubili Trst in Gorico oz. celotno cono A. A smo slovenci sami zapravili svoje ozemlje saj nismo znali v medrepubliških odnosih vzpostaviti oblast celo na tistih delih ozemlja, kjer je spadalo v slovenski kataster. Se ve, da bi republiška meja med SLO in HR morala potekat po meji STO torej severno od reke Mirne in ne po reki Dragonji. Tako, da z sedanjo arbitrarno odločitev ne moremo biti zadovoljni se bomo pa morali sprijaznit!