KAKO ZDRAVA JE VAŠA HIŠA: Preverite teh pet pokazateljev

Dom

Dom, najsi bo to stanovanje ali hiša, ljudje dojemamo kot varno zavetje. A varnosti ne prinaša samo dobra ključavnica ali protivlomni alarm, pač pa tudi stanje stavbe. Tudi zgradbe so lahko namreč nezdrave in tukaj je pet pokazateljev, ki bistveno vplivajo na to, ali je vaš dom varen tudi za vaše zdravje.

Med pet okolijskih tveganj po pisanju Dnevnika sodi tudi kakovost zraka v notranjih prostorih. V zraku, ki ga vdihujemo, se lahko skrivajo številni povzročitelji bolezni. Kako preprečiti, da bi škodovali vam in vaši družini? Nadaljujte z branjem.

Previdno s plesnijo. Ta sodi med povzročitelje resnih obolenj, zato ji moramo posvetiti posebno pozornost. Vlaga v prostorih ne sme biti previsoka, med 40 in 60 odstotkov. Poskrbite, da nikjer ne pušča vodovodna napeljava, ki lahko poviša vlago, predvsem v prostorih, kjer ni zračenja – klet, podstrešje, garaža, kopalnica. Med tuširanjem prižgite ventilator, lahko pa si nabavite tudi razvlaževalec prostorov. Redno je potrebno čistiti klimatsko napravo, saj je lahko vir plesni.

Dobro je preveriti koncentracijo radona, ki je sicer naraven, a radioaktiven plin. Najdemo ga na prostem, tudi v pitni vodi, ker je brez vonja, barve in okusa, pa ga ne zaznamo. V stavbe prihaja iz zemlje, morebitno preveliko koncentracijo pa zmanjšamo z rednim zračenjem prostorov. Vsebnost radona v vašem domu lahko preverite s testerjem.

Tihi ubijalec je ogljikov monoksid. Precej hitro je lahko usoden, saj zamenja kisik v krvi, ljudje pa ga ne zaznamo, saj je prav tako brez barve, vonja in okusa. Če za ogrevanje uporabljate peč ali kamin, si morate vgraditi javljalnik ogljikovega monoksida, kar od letošnjega leta predpisuje tudi zakon.

Kajenje v notranjih prostorih. Poskrbite, da v vašem domu nihče ne kadi, saj je izdihani cigaretni dim izvor preko sedem tisoč različnih sestavin, ki so kancerogene, dodaja spletni Dnevnik. Dim se seli iz prostora v prostor, potuje celo med stanovanji v bloku, zato vedno kadite zunaj.

Kemikalije v čistilih. Medtem ko bi se radi znebili nečistoč, bakterij in prahu v stanovanjih, jih s kemičnimi čistili dodatno zastrupljamo. Nekatera vsebujejo tudi pesticide, ki lahko resno poškodujejo živčni sistem in ledvice, prav tako so zdravju nevarne hlapljive organske snovi. Strokovnjaki zato priporočajo uporabo naravnih sestavin za čiščenje ter čistil brez škodljivih kemikalij.

Deli novico: