KDO PLAČUJE PRISPEVKE ZA SOCIALNO VARNOST: Kršiteljem grozi tudi zaporna kazen

Slovenija

Finančna uprava RS (Furs) bo v drugi polovici septembra izvedla poostren nadzor pri delodajalcih, ki za svoje zaposlene ne oddajajo obračunov prispevkov za socialno varnost ali t.i. obrazcev REK in s tem za njih ne plačujejo prispevkov. Nepredlagateljem grozi finančna globa ali celo zaporna kazen do treh let, so sporočili iz Fursa.

Mobilne enote Fursa bodo na terenu preverjale, ali delodajalci, ki obrazcev REK niso oddali, tudi dejansko niso izplačali plač. Če bodi ugotovili, da so zaposleni prejeli plače ali druga izplačila, ki dejansko predstavljajo plačo, prispevki pa niso bili obračunani in plačani, bodo zoper delodajalce uvedli ustrezne postopke.

Če pa bodo inšpektorji ugotovili, da plače dejansko niso bile izplačane in obveznost predložitev teh obrazcev ni nastala, bodo informacije o tem posredovali Inšpektoratu RS za delo, ki je pristojen za ukrepanje zoper delodajalce, ki s tem, ko ne izplačajo plače svojim zaposlenim, kršijo zakon o delovnih razmerjih.

Predvidene globe za neoddajo obrazcev REK ob izplačilu dohodka so od 800 do 30.000 evrov za delodajalca in od 600 do 4000 evrov za odgovorno osebo. Neplačevanje prispevkov za socialno varnost se lahko obravnava kot kaznivo dejanje, za katerega je za odgovorno osebo delodajalca zagrožena zaporna kazen do treh let.

Furs poziva vse zaposlene, naj aktivno spremljajo, ali delodajalci uresničujejo njihove pravice iz naslova zaposlitve. Ugotovljene nepravilnosti naj prijavijo Fursu čim prej, saj pravočasno obveščanje poveča možnost za hitro in učinkovito ukrepanje ter za dejansko poplačilo vseh obveznih prispevkov.

Z namenom spodbuditi prostovoljno izpolnjevanje obveznosti Furs redno mesečno objavlja seznam delodajalcev, ki ne predlagajo obrazca REK. Od prve javne objave nepredlagateljev leta 2013 do danes se je njihovo število zmanjšalo za 23,4 odstotka.

Zaposleni lahko to, ali imajo obračunane in plačane prispevke, preverijo prek sistema eDavki. Podrobne informacije o dopolnjeni pokojninski dobi in pokojninski osnovi pa lahko dobijo na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, so spomnili.

Kot so še navedli, so njihovi nadzori v zadnjih letih pripomogli k večjemu številu oddanih obrazcev REK. V zadnjem letu je bilo nepredlagateljev 15 odstotkov manj kot leto prej. Furs pa je je od začetka leta 2015 do sredine letošnjega leta v 2086 nadzorih v zvezi z obračunavanjem prispevkov za zaposlene ugotovil za več kot 40 milijonov evrov dodatnih davčnih obveznosti.

Deli novico:

xxl |  06 .09. 2017 ob  09: 34
Ma ne more zaposleni sam preverjat ali delodajalec oddaja rek obrazec, ali plačuje prispevke...to je OSLARIJA... V današnjem času, ko je vzpostavljen informacijski sistem, ne mi reč, da se ta lesen aparat ne more povezat in preverjat če nek subljekt oddaja obrazce ali ne!!! To je zopet neka floskula te države, ki svojo obveznost prevali na navadnega človeka!!!
RON |  05 .09. 2017 ob  20: 28
dejmo se vprašati kdo in zakaj je ukinil SDK
zoran13 |  05 .09. 2017 ob  20: 09
GORDIJSKI VOZEL

Ob informativnem izračunu bodoče pokojnine, ki sem ga dobil od ZPIZa sem novembra 2016 ugotovil, da mi manjkajo pri obračunu 4 meseci v letu 1996. Ob tem sem moral in osebnega arhiva fotokopirati plačilne liste iz tistega obdobja in jih januarja 2017 poslal ponovno na ZPIZ. V mesecu juliju sem se oglasil pri njih in so mi govorili, da kot izgleda delodajalec ni plačeval prispevkov, zato bi očitno moral dokazovati, ali jih je plačal ali jih pač ni plačal. To, da mora nič krivi zaposleni dokazovati, zakaj in kako njegov delodajalec pač ni oddal seznama REK na ustrezno mesto, to je nonsenz, ki je možen samo v naši družbi. Koliko zaposlenih pa sploh hrani arhiv svojih izplačanih plač, če je zakonski rok hrambe dokumentov 10 let, saj tudi banka ne more pomagati, ker tudi tam po 10 letih, ni več podatkov. Tako se nič krivi zaposleni znajde v labirintu birokracije iz katere pač ni vrnitve. Tako so se na ZPIZu čudno gledali, kako se nismo prej pozanimali, saj so podatki za 21 let nazaj in s takšnim obračunom sploh nismo bili seznanjeni. Glede na to, da se pripravlja dopolnitev zakonodaje v začetku leta 2018, predlagam, da se vsi, ki opazite bilo katere malverzacije s tem v zvezi, takoj odreagirate in ukrepate. Že zato, da ne bo prepozno in da ne bi imeli potem težave pri dokazovanju ali so bili prispevki že plačani ali pač ne, to je namreč delo prav teh služb, ki trdijo, da je breme dokazovanja na delavčevih plečih. Delodajalcev, ki so vršili malverzacije, pa tako ali tako ni sedaj ni več, saj so že v nevem katerem stečajnem postopku. Ride Si Sapis.
Kiki |  05 .09. 2017 ob  15: 38
Fajn ruba...
Kolko je tistih ki dela po 10-12ur na dan ce hocejo dobit placo npr.1300€ z 260urami dela na mesec
V to imajo vstete potne stroske in marendo...
Rajsi zacnite to kontrolirat.
Lupin |  05 .09. 2017 ob  14: 18
Take delodajalce takoj u čuzo!zavestno ne plačujejo,ker imajo delavca za strošek!!!a delavci so tisti,ki mu polnijo žepe.o fursu in nadzoru le teh banditov pa ne bi zgubljal besed...ker...
čudež |  05 .09. 2017 ob  12: 36
furs se predramlja. če se bo končno zbudil, bomo še videli......
MALO REDA |  05 .09. 2017 ob  12: 21
DRZAVA NAJ POSKRBI ZA ENEGA NAJBOLJSIH SISTEMOV KI OBSTAJAJO IN TO JE SDK PA SIGURNO NE BO LOPOVSCINE KOT DANES,KJER TEKMUJEJO KDO BO PLACAL MANJ DAVKA.
Justino |  05 .09. 2017 ob  11: 59
žalostno da furs to nepočne skozi ne pa kao enkrat na 20 let.
atila |  05 .09. 2017 ob  10: 02
DEMOKRACIJA
Stopnjevanje REPRESIJE!
Zdravko Riba |  05 .09. 2017 ob  09: 32
So začeli malo delat?