Kontakt, izmenjava in sodelovanje so osnova

V italijanskem mestu Osoppo v bližini Vidma je minulo nedeljo v sklopu tamkajšnjega Festivala umetnosti in poezije Osoppo svoje najnovejše karikature predstavila tudi Lorella Fermo. Koprčanka se je pred časom s svojo prvo razstavo karikatur znanih obalnih obrazov z naslovom Carpe Risum, predstavila v Kopru. Tokratna razstava bo odprta do sklenitve festivala, 22. julija. Z njo smo se pogovarjali o njenem delu ter pomenu sodelovanja in opazovanja.

Njena tokratna razstava, ki zajema 36 razstavljenih del, ima kljub dejstvu, da je v njej zajela tudi vrsto političnih osebnosti, svojevrsten pristop, saj se njene karikature dotikajo predvsem človeške in osebnostne plati upodobljenih posameznikov. „Predstavila sem jih skozi prizmo njihovih osebnostnih lastnosti in drugih značilnosti, ki jih opredeljujejo, denimo kot lastnika restavracije, matematika ali v vlogi športnika,“ je povedala Fermova in dodala, da je razstava neke vrste omaž regiji.

Festival želi prek sodobne umetnosti, poezije, literature, plesa in glasbe, vzpodbujati razmislek, predlagati rešitve, provocirati in analizirati trenutno „generalno težko“ stanje na področju umetnosti v Italiji in v Evropi nasploh.

Fermova, sicer predstavnica italijanske manjšine, se je z umetnostnim kritikom Enzom Santesejem, ki je tudi umetniški vodja festivala v Osoppu, srečala lansko leto ob svoji prvi razstavi v Kopru. „Gre za prelepo srečanje, ki je obrodilo prekrasno sodelovanje. Enzo je človek, ki vedno prvi vidi moje karikature,“ je pojasnila.

Karikature so nastajale pol leta. „Šlo je za intenzivno delo z veliko avtodiscipline, ki je preprosto del mene. Veliko teh ljudi je bilo že v mojem načrtu za upodobitev, saj se mi zgodi, da z opazovanjem postanem radovedna in nekateri tako vzpodbudijo mojo domišljijo, enostavno jih vidim, in dokler jih ne narišem, nisem zadovoljna,“ je dejala v smehu.

„Lanska koprska razstava je zajemala osebnosti, ki so se mi „zgodile“ na poti. Med njimi ni bilo povezav, razstava ni temeljila na neki študiji ali v vnaprej pripravljenem projektu. Morda je šlo za nek spontan proces. Tokratna razstava pa je bolj načrtovana, opredeljena, z nekaterih vidikov za kraj morda bolj privlačna in bolj vezana na kraj,“ je pojasnila.

Po prvi razstavi je bila prepričana, da bo ostalo le pri tem. „Ker pa so me ljudje začeli spraševati, kdaj bo naslednja razstava, mi je to dalo misliti. Ko je prišel konkreten predlog in vzpodbuda s strani Santeseja, smo se enostavno skupaj „vrgli“ v ta prelep projekt“.

Glede samega sodelovanja je dejala, da smo vsi del tega ozemlja. „Že po naravi smo usmerjeni h komunikaciji in k sodelovanju. Že pred 40 leti sem kot deklica pela na otroškem glasbenem festivalu Nimis, nedaleč stran od Ossopa, sedaj pa sem zopet tam blizu s svojo razstavo. Pravi dokaz, da človek ne pozna meja. Dokazati to s tovrstnimi manifestacijami, kjer v projektu povežeš ljudi, ki prihajajo iz Slovenije, Italije, Hrvaške, Avstrije, letos tudi Poljske, je prekrasno. Globalizacija je nekaj praktičnega, je občutena. Prišli smo do točke v razvoju, ko človek preprosto mora čutiti te stvari. Človeška plat postane primarna, kontakt, izmenjava, sodelovanje so osnova zdravega življenja,“ je dejala.

Posebno pozornost Fermova namenja tudi „naključjem“. „Zaznala in zabeležila sem jih že toliko, da nameravam o tem napisati knjigo z naslovom Bella (Lepa). Lepo je namreč lahko življenje, bivanje, naključje, oseba, odnos, fotografija, impresija. Poleg tega se rima z mojim imenom Lorella in tudi s profesorjem in z znanim italijanskim TV voditeljem, novinarjem, igralcem, pisateljem in režiserjem Michelom Mirabello, ki je bil nehote oseba, ki je v meni prebudila zanimanje za opazovanje naključij. Naslikala sem ga kot Garibaldija ter mu poslala karikaturo, ki jo je na Rai 3 prikazal v svoji oddaji ob 150. obletnici zedinjenja Italije in ob tem omenil tudi Slovenijo,“ je še povedala.

Deli novico: