Koprski kriminalisti ovadili 14 oseb

Kronika

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Koper so minuli ponedeljek s podajo kazenske ovadbe na Okrožno državno tožilstvo v Kopru zaključili obsežno kriminalistično preiskavo v zvezi z investicijo v mestni stadion Koper, ki se je izvajala v obdobju 20092011.

Pri  preiskavi  so kriminalisti ugotovili obstoj utemeljenega suma, da je funkcionar Mestne občine Koper (MOK) s pomočjo drugih javnih uslužbencev iz MOK, s pomočjo  predstavnikov in uslužbencev javnega zavoda iz Kopra ter predstavnikov treh primorskih gospodarskih družb, storil nadaljevano kaznivo dejanje Zlorabe uradnega položaja ali  uradnih pravic (po I. III. in V. odstavku  257. člena KZ-1), za katerega je predpisna zaporna kazen od enega do osem let.

V obdobju od 2009 do 2011 je deset javnih uslužbencev MOK in Javnega zavoda za šport Mestne občine Koper skupaj s štirimi predstavniki treh primorskih gospodarskih družb glavnemu osumljencu v mejah svoje udeležbe v postopkih in aktivnostih za izvedbo investicije mestnenega  stadiona Koper odločilno pomagalo pri storitvi kaznivega dejanja.

"Gre za investicijo, ki bo skupaj z obrestmi vredna več kot 12 milijonov evrov denarja, ki bo šel iz žepov občanov, zato zahtevamo jasne in nedvoumne odgovore," je pred dvema letoma opozarjal predstavnik stranke Oljka Viktor Markežič, in pričakoval, da bosta Mestna občina Koper ali Javni zavod za šport natančno navedla, po katerem javnem naročilu je bila zaključena investicija in kako je potekal postopek izbire izvajalcev. Ker do tega očitno ni prišlo, so pri Oljki zadevo predali kriminalistom.

V Oljki so se tudi vprašali, na podlagi kakšnih postopkov je bil izbran izvajalec del Stavbenik, kot ga je navedla MOK 4. januarja 2010 v sporočilu za javnost. Dejstvo je namreč, da takega javnega naročila (ki bi bilo uspešno zaključeno) v javnih bazah podatkov v letih 2009 ali 2010 ni. Zato so v Oljki menili, da podjetje Stavbenik nikakor ne bi smelo graditi stadiona na podlagi javnega naročila, saj ga po njihovih ugotovitvah ni bilo. 

Kriminalisti o netransparentnosti

Kot so ugotovili kriminalisti, je bilo kaznivo dejanje izvedeno s formalnim prenosom investicije iz MOK na javni zavod, ki pa je bil izveden zato, ker se zadolžitev javnega zavoda ni vštela v največji  obseg  možnega  zadolževanja občine. S tem se je odgovornost  navidezno in v delu tudi dejansko preusmerila na druge osebe izven MOK, pri čemer pa je bilo vsem osumljencem vnaprej znano, da bodo ti postopki  povezani  s  kršitvami  določb  ZJN-2 in storitvijo kaznivega dejanja. Na ta način se je povečala netransparentnost postopkov, saj so posamezni  dokumenti,  listine in postopki navidezno izkazovali odločilno vlogo  javnega  zavoda,  medtem ko je bilo v kriminalistični preiskavi ugotovljeno, da je pri izvedbi investicije imela ključno in odločilno vlogo MOK oz. njeni  funkcionarji  in  javni  uslužbenci. To izhaja tudi iz ugotovitve, da je MOK dejanski plačnik investicije, kakor tudi iz ugotovitve, da javni zavod v primerjavi z MOK ne razpolaga s kadrom, znanjem, logistiko in izkušnjami na enakem nivoju kot MOK.

S storitvijo navedenega kaznivega dejanja je bila, kot poroča Anita Leskovec, tiskovna predstavnica PU Koper, primorski družbi, glavnemu izvajalcu del, pridobljena nepremoženjska korist v obliki del za izgradnjo mestnega  nogometnega  stadiona  v  Kopru  in  tudi  protipravna premoženjska  korist v višini prek 300.000 evrov. Tudi drugi primorski družbi, podizvajalcu, je bila s storitvijo kaznivega dejanja pridobljena nepremoženjska korist v obliki del in protipravna premoženjska korist v višini prek  300.000 evrov. Prav tako je bila s storitvijo kaznivega dejanja pridobljena nepremoženjska korist leasing družbi v obliki posla finančnega najema s postopnim odkupom objekta mestnega nogometnega stadiona v Kopru v vrednosti prek 13 milijonov evrov.

Z izvrševanjem tega kaznivega dejanja je 14 osumljencev oškodovalo MOK, ki je dejanski  plačnik storitev finančnega  najema. Kot še ugotavljajo kriminalisti, škoda MOK predstavlja protipravno premoženjsko korist, ki sta si jo pridobili dve primorski družbi in znaša skupaj prek 600.000 evrov, povečano za stroške financiranja, ki jih javnemu zavodu obračunava leasing družba, končni plačnik storitev pa je MOK.

Sorodne vsebine:

Kaj pomeni za nas vstop Hrvaške v EU?

Šukalo oproščen obtožb o prirejanju nelegalnih športnih stav

Kje (brezplačno) parkirati v Kopru? 

Deli novico:

Šport brez kritične peesoje. |  19 .04. 2013 ob  14: 39
Imeti v posesti stadione ali klube , ki igrajo v slovenski ligi , pomeni tudi toliko volilnih glasov , ki podpiranje in pihanjo v en rog.
Samo upamo lahko, da se bo končno razkrila nemoralnost slovenskega športa, saj je to že na mejo norosti.
Kot bi rekel Massi: diletanti in neprofesionalci ,
..................................mi pa dodajamo : gebatorji !!!