KRIMINALISTIČNA PREISKAVA V SPLOŠNI PLOVBI: Na površje priplavala imena osumljenih

Kronika

Kriminalisti so v sedmih hišnih preiskavah, ki so jih v sredo opravili na Primorskem in v Ljubljani, med drugim potrkali na vrata sedeža Splošne plovbe in ministrstva za finance. Po neuradnih informacijah POP TV naj bili med osumljenimi prvi mož ladjarja Jochen Doehle, nadzornik Borut Grgič in Tilen Božič s finančnega ministrstva.

Splošna plovba je v skladu z zakonom za razliko od ostalih podjetij oproščena davka na dobiček. Vendar to velja le pod pogojem, da v primeru prodaje flote izkupiček nameni za nakup novih ladij, je televizija navedla na svojih spletnih stranem in dodala izjavo poslanca Levice Luke Mesca, da je nemški ladjar leta 2012 floto razprodal, a v petih letih denarja ni investiral v nakup novih ladij in bi za to moral plačati 6,4 milijona davka.

Zato naj bi Doehle in Grgič z lobiranjem na ministrstvu skušala doseči uveljavitev novega zakona, ki bi ladjarja oprostil plačila davkov. Po podatkih Komisije za preprečevanje korupcije naj bi se predstavniki ministrstva in Splošne plovbe v zadnjem letu in pol sestali kar 14-krat, še poroča POP TV.

Lobirali za zakon, ki bi družbi prinesel več milijonov evrov

Kot je v sredo poročal portal Siol, naj bi ovadbo v začetku letošnjega leta vložil odbor DZ za finance in monetarno politiko, ki je obravnaval predlog novele zakona o davku na tonažo, s katero je vlada želela podaljšati ugodnejšo davčno obravnavo oz. shemo državne pomoči na področju mednarodnega pomorskega prometa in ohraniti pogoje reinvestiranja ladjarjev. Predlagane zakonske novele DZ nato ni sprejel.

Na policiji so že v sredo pojasnili, da preiskujejo sume kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in napeljevanja k temu kaznivemu dejanju v povezavi s pripravo in potrditvijo zakona, ki bi tuji gospodarski družbi, ki jo obvladuje podjetje z območja Policijske uprave Koper, omogočil izognitev plačilu davčne obveznosti, družba pa bi s tem pridobila protipravno premoženjsko korist v vrednosti več milijonov evrov.

Prvi mož ladjarja Jochen Doehle

Splošna plovba molči

V Splošni plovbi teh informacij niso komentirali, na ministrstvu za finance pa so potrdili, da kriminalistična preiskava pri njih poteka. "S kriminalisti sodelujemo in jim zagotavljamo vso potrebno dokumentacijo, podrobnosti pa zaradi interesa preiskave ne moremo komentirati," so navedli. Dodatno je ministrica Mateja Vraničar Erman po današnji seji vlade zatrdila, da so predlog zakona o davku na tonažo oblikovali skrbno in strokovno korektno.

Deli novico:

XY... |  09 .07. 2018 ob  09: 04
FORMULA PRI PRODAJI SPLOŠNE PLOVBE JE BILA »XY NAPREJ, IN TO ČIM PREJ«

Mislim, daje pametno, da smo tiho, je rekel takratni minister za finance -Državo so prikrajšali za najmanj 50 milijonov dolarjev -Tožilstvo razpolaga z dokumentacijo že od leta 2007
Pips |  08 .07. 2018 ob  11: 14
Veljavna kazenska zakonodaja daje tožilstvu vso podlago za obtožbo in sodišču za obsodbo. Za odkrivanje vseh denarnih podkupnin in povezav je še dovolj časa :(
Re: atila |  08 .07. 2018 ob  10: 24
"V Splošni plovbi teh informacij niso komentirali" ?

Splošna plovba molči ali se brani z molkom?

Že leta 2007 so na tedanjem ministrstvu za promet priznali, da so zakon o davku na tonažo pomagali pisati v Splošni plovbi. Vir: javne objave
Wn |  08 .07. 2018 ob  08: 53
Dodatno je ministrica Mateja Vraničar Erman po današnji seji vlade zatrdila, da so predlog zakona o davku na tonažo oblikovali skrbno in strokovno korektno.
Lahko dodamo, kot leta 2007 ko je bil sprejet prvi zakon o davku na tonažo. Ga. Erman je na fin. ministrstvu zaposlena vsa leta.
Koliko je vreden odpustek ?
politiki |  08 .07. 2018 ob  08: 13
politiki tekmujejo med sabo kdo nas bo več ogoljufal in okradel. Seveda za to pričakujejo nagrado. V evrih...itd
Siolko |  07 .07. 2018 ob  10: 39
Andrej Šircelj, SDS

"V Sloveniji imamo enega ladjarja in vpliv tega ladjarja je močno viden v tem zakonu. In zaradi tega je seveda tukaj veliko vprašanje, bom rekel, glede transparentnosti samih sprememb in v čigavo korist dejansko tukaj gre. (...) Se pravi, gre za nek finančni učinek, ki ga vlada sicer ne navaja v samem zakonu, zaradi tega, ker tam navaja samo v bistvu prihodke, ampak tukaj bo šlo za izpad, omenjenih je teh šest milijonov evrov. Kar pomeni, nekomu bomo dali odpustek, zaradi tega bo moral ta denar nekdo drug plačati v državni proračun."
Luka |  07 .07. 2018 ob  09: 24
Blišč in beda nekoč slovenskega ladjarja. Hlapec bo zmeraj razmišljal kot hlapec, le tako vidi svojo prihodnost
Re: Jimbo:  |  06 .07. 2018 ob  19: 29


Kdo je sploh prodal plovbo švabom?

Tako, kot pri vseh državnih podjetjih uprave družb spletejo poslovne vezi in skušajo uveljavit svojo voljo pri prodaji. Plovba ni nobena izjema, nasprotno. Pri SP  je bil boj uprave več kot očiten in je presegel mejo pooblastil. Saj se je direktor izžemal za tujca. Enkrat pojasnjeval kot lastnik ter drugič kot direktor, kar je možno zaključit iz člankov.   Minister spelje priliko, da prejme v proračun kakšen cvenk. Bistvena odgovornost je na vodstvu podjetja. Lahko so zidarji ali grobarji. Pri plovbi, kot kaže bo slednje. Odvisno od apetita
vprasanje | danes ob 07:07 |  06 .07. 2018 ob  18: 04
Odgovor: ker tudi koprski kriminalisti niso nič vedeli. Ker zidajo, jih NPU noče obremenjevat.
PL |  06 .07. 2018 ob  15: 45
Ma ne me j.... ! Kar na Dob vse po abecednem redu, da ne zbrišejo
atila |  06 .07. 2018 ob  13: 15
Pravi naslov je:KRIMINALISTIČNA PREISKAVA NA MINISTRSTVU Z FINANCE
Šuli |  06 .07. 2018 ob  13: 07
Bandelj borec a ni mogel počakat, da bi stare ladje ponovno pridobile 2 x vrednost novogradenj, kot v času nakupa spornih ladij. Biznis slabš, kot tombola
1