Led ne popušča

Slovenija

Ledeni oklep po državi še ne popušča, na najhuje prizadetih območjih številni kljub trudu ekip na terenu še vedno ostajajo brez elektrike. Civilna zaščita, gasilci in druge intervencijske službe ljudem, ki so ponekod brez elektrike že od petka, pomagajo z agregati. Vremenska napoved za prihodnje dni pa žal ne kaže, da bi si lahko oddahnili.

Na najbolj prizadetih območjih Notranjske, severne Primorske, Gorenjske, Koroške in Štajerske je še vedno velika nevarnost podiranja drevja, gibanje v bližini dreves je zato smrtno nevarno, posebej previdni morajo biti vozniki.

Elektrodistribucijska podjetja zmanjšujejo število odjemalcev brez elektrike. Še vedno je brez elektrike okrog 50.000 odjemalcev na območju Postojne, delu občin Pivka, Bloke, Loška dolina in Cerknica. Brez električne energije so nekateri kraji na Kobariškem, Tolminskem, Trnovsko-Banjški planoti, Idrijsko-Cerkljanskem. Prav tako so brez elektrike v Logatcu in deloma še v nekaterih občinah v osrednji Sloveniji, pa tudi v Podravju, na Koroškem, v Šaleški in Savinjski dolini, na Gorenjskem pa v delu Poljanske doline, doline Kokre do Jezerskega in delih Pokljuke.

Žled in sneg, ki sta prizadela večji del države, sta poškodovala ali uničila 30 kilometrov daljnovodov, izven obratovanja pa jih je 174 kilometrov oz. devet odstotkov. Obrambni minister Roman Jakič je po obisku Elesa in seznanitvijo z razmerami ocenil, da je Slovenijo zadela naravna katastrofa velikih razsežnosti in je treba vključiti vse, ki lahko prizadetim območjem pomagajo, ter ljudem zagotovijo potrebno električno energijo.

Na Notranjskem razmere najhujše

Intervencijske službe so že peti dan na terenu. Na Notranjskem, kjer so bile razmere najhujše, so danes prebivalci občin Loška dolina, Bloke in Cerknica ob dostavi agregatov na črpališča spet dobili pitno vodo. Tudi drugod za delovanje črpališč skrbijo z agregati, z njimi si pomagajo tudi pri zagotavljanju najnujnejših storitev, marsikje pa jih posojajo ljudem za občasno ogrevanje in priklop elektronskih naprav, denimo hladilnikov in skrinj.

Počasi se stanje umirja

Razmere se sicer po državi počasi umirjajo. Šol in vrtcev, v katerih je potekal pouk oz. varstvo, je bilo danes več kot v ponedeljek. A tudi v sredo ostaja zaprtih kar nekaj šol in vrtcev, predvsem na Notranjskem, Gorenjskem, ponekod v okolici Ljubljane in na Koroškem.

Nekoliko boljše so razmere v prometu, čeprav so številne ceste zaradi podrtih dreves in električnih drogov še vedno zaprte. V prometno-informacijskem centru tudi opozarjajo, da še vedno obstaja nevarnost padanja ledenih sveč z vseh viaduktov in mostov ter nevarnost padanja ledu in snega z neočiščenih vozil.

Na Slovenskih železnicah pričakujejo, da bo do srede zjutraj železniški promet na večini prog spet stekel. Po prvih ocenah je na železniški infrastrukturi škode vsaj med 15 in 20 milijoni evrov. K temu pa bo treba prišteti še škodo, ki je prevoznikom nastala z zaporami prog. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je že pojasnilo, da bo po neuradnih ocenah škoda v železniškem prometu znašala več deset milijonov evrov.

Zaradi izpada električne energije od petka stoji tudi večina proizvodnje na Notranjskem in Postojnskem, kjer bodo z delom nadaljevali, ko bo omrežje popravljeno. Škoda bo velika, za prve ocene pa je prezgodaj. Večina podjetij sicer išče načine, kako bi vsaj deloma zagnali proizvodnjo, izpad pa bodo nadomeščali z nadurami in delovnimi vikendi.

Vremenska napoved ne kaže, da bi si lahko oddahnili

Vremenska napoved za prihodnje dni pa ne kaže, da bi si lahko oddahnili. Obetajo se nove padavine, ki jih sicer ne bo obilo, pa tudi jugozahodni veter. Čeprav v normalnih razmerah takšno vreme ne bi bilo nič posebnega, pa lahko v sedanjih razmerah, ko so drevesa in objekti ujeti v led, povzroči še dodatno škodo na že prizadetih območjih. Zato bodo v sredo tudi ekipe, ki bodo delale na terenu, morale biti previdne, saj bo lahko na območjih, kjer odpravljajo škodo, prihajalo do novih lomljenj vej in dreves. Počasna odjuga pa se nakazuje šele ob koncu tedna.