Lovci in ribiči opozarjajo na ribji živelj in ogroženost risov

Slovenija

Lovska in Ribiška zveza Slovenije sta na tradicionalni letni novinarski konferenci v torek predstavili rezultate delovanja v iztekajočem se letu in opozorili na problematiko ribjega življa in ogroženost risa v Sloveniji.

Pri Ribiški zvezi Slovenije so opozorili na problematiko posegov v vode, ki predstavljajo pereč problem slovenskega sladkovodnega ribištva. Predsednik Ribiške zveze Slovenije Miroslav Žaberl je poudaril, da so si kot prioritetno nalogo zastavili varstvo narave.

"Z vsemi močmi se bomo trudili, da nam gradbinci z regulacijskimi posegi v vodotoke poleg odvečnih količin vode ne odplaknejo še ribjega življa, da nam želja privatnikov po zaslužku ne spelje vso vodo iz potokov v cevi malih hidroelektrarn in da nam ribojede ptice ne pojedo še tisto rib, kar se je še uspelo obdržati v slovenskih vodah," je dejal Žaberl.

Ob predstavitvi rezultatov delovanja Lovske zveze Slovenije je predsednik zveze Srečko Felix Krope izpostavil predvsem pomen izobraževanja za lovce in lovstvo ter sodelovanja s souporabniki prostora pri varstvu narave.

Pojasnil je, da je lovska organizacija t.i. učeča se organizacija, ki jo odlikuje to, da ustvarja, pridobiva in posreduje nova znanja ter je na tej podlagi pripravljena spreminjati obnašanje. "Pogovarja se in sodeluje z vsemi tistimi, ki jim je mar za okolje in varstvo narave," je še prepričan Krope.

Opozorili na kritično ogroženost populacije risa

Lovci so opozorili tudi na kritično ogroženost populacije risa v Sloveniji. Predsednik strokovnoznanstvenega sveta pri Lovski zvezi Slovenije Ivan Kos je pojasnil, da je v Sloveniji le še okoli 15 odraslih risov z nerednim razmnoževanjem, kar je zelo zaskrbljujoče, saj se ob spletu okoliščin prav lahko zgodi, da bo ris ponovno izginil iz naših gozdov.

Opozoril je, da je potrebno hitro in sistematično ukrepanje, predvsem ozaveščanje ljudi, izdelava strategije in akcijskega načrta za upravljanje z risom in pa sama doselitev risa.

Deli novico: