Manj sredstev za zdravje

V sredo je na tiskovni konferenci minister za zdravje, dr. Tomaž Gantar predstavil proračunska sredstva ministrstva za zdravje ob rebalansu proračuna za leto 2012.

Za bolnike najpomembnejši ukrepi:

-Znižanje bolniških za desetino
-Dražje dopolnilno zavarovanje
-Znižanje nadomestil za materinstvo

Ta znašajo 57,2 milijona evrov, kar predstavlja 80 odstotkov realizacije proračuna preteklega leta oz. znižanje sredstev za 14,69 milijona evrov.

Manj za investicije in uradnike

Od tega predstavljajo integralna sredstva 42,9 milijonov evrov oz. 75 odstotkov celotnega proračuna za leto 2012, namenska 8,6 milijonov evrov oz. 15 odstotkov celotnega proračuna ter evropska 5,6 milijonov evrov oz. 10 odstotkov celotnega proračuna. V primerjavi s sprejetim proračunom za leto 2012 pa rebalans pomeni znižanje sredstev za blizu 46 milionov evrov.

Racionalizacija se bo izvajala na vseh področjih, največji delež zmanjševanja sredstev pa je glede na realizacijo 2011 pri investicijah, in sicer v višini 15,6 milijona evrov. Tako je za investicije ministrstvu v letošnjem letu na voljo blizu 37 milijonov evrov, saj je v skladu za investicije v javne zdravstvene zavode 31 milijonov evrov, 3 milijone evrov je proračunskih sredstev, 3 milijone evrov pa se bo predvidoma tekom leta nateklo v sklad iz amortizacij javnih zdravstvenih zavodov.

Bodo nižje plače prinesle reorganizacijo?

Poleg znižanih sredstev za investicije je rebalans proračuna ministrstva za zdravje za leto 2012 korigiran tudi na postavkah za plače uradnikov za 7,08 odstotkov glede na lansko realizacijo, na postavkah sredstev za blago in storitve je glede na lansko realizacijo predvideno 30 odstotno nižanje sredstev, postavka subvencij je znižana za 35 odstotkov, znižana pa je tudi postavka transferjev v javne zavode in javne agencije sicer različno, med 10 in 30 odstotkov.

Milan Krek, vodja ZZV Koper o predlogih meni: »Verjetno vam ni potrebno pojasnjevati, da izgleda, da je denarja preprosto zmanjkalo v državni blagajni in da jutri ne bo več tako kot je bilo. Če hočemo premostiti te primanjkljaje in se izvleči iz krize v katero smo se potopili se bomo morali zelo potruditi. Izhod je v varčevanju, vendar ne samo v varčevanju. Razumem ministra, da se je moral prilagoditi razmeram in rezati tam, kjer je manj boleče, to so investicije. Poleg tega pa je tudi zmanjševanje plač v sorazmerju s predlogi, ki jih je predlagala vlada, zato mi je to zmanjšanje razumljivo. Kot je razvidno pa se zmanjšujejo tudi transferji za zavode, kjer vlada načrtuje racionalizacije na področju organiziranosti in varčnejše organizacije sedanjih zavodov. V kolikor bo ta reorganizacija izvedena bo tudi prihranek mogoč, brez reorganizacije pa ne vidim možnosti da bi bili brez izgub v zavodih. Ne vidim velikih zmanjšanj neposredno pri izvajanju zdravstvenih storitev, zato tu ne vidim velikih zmanjševanj pravic razen, če ne bodo v ZZZS sprejeli dodatne varčevalne ukrepe, ki bi zmanjšali dostopnost do pomoči, kar pa je skoraj neverjetna zgodba. Kot se razvija diskusija na tem področju ni nobenih indicev, da bi prišlo do pomembnega zmanjševanja pravic bolnikov. Prihranke se išče na drugih področjih, kjer niso bolniki neposredno hudo prizadeti. Izgleda da bomo v prihodnjih mesecih morali varčevati na vseh področjih in prej kot bomo sprejeli to filozofijo, prej se bodo finance tudi uravnotežile in omogočile razvoj gospodarstva, ki bo potem zopet lahko dodatno financiralo družbene dejavnosti. Pričakujem od vlade, da bo predvsem zaščitila s socialnimi transferji tiste skupine, ki so še posebej ranljive in da bomo zagotovili kljub varčevanju vsem državljanom osnovne pogoje za preživetje s tem pa jim bomo tudi omogočili ohranjanje zdravja. Kar je izrednega pomena za posameznika in za družbo.«

Deli novico: