Matoz: od Patrie do Darsa?

Slovenija

Po neuradnih informacijah je uprava Darsa na odvetniško pisarno Francija Matoza prenesla pooblastila za zastopanje v več postopkih. Dars so do sedaj zastopali drugi odvetniki. Matozu so se v zadnjem letu odprla vrata do več državnih podjetij. Sicer je pa znano, da je nekdanji odvetnik Borisa Popoviča tudi zastopnik premierja Janeza Janše v zloglasnem procesu Patria.

Je zgolj naključje, da se koprskemu odvetniku Franciju Matozu obetajo novih posli preko državnih podjetij le leto po nastanku trenutne koalicije z Janezom Janšo na čelu? Mnogi mislijo, da ni.

Po javnih objavah na Supervizorju je odvetnik od Mestne občine Koper med leti 2003 in 2013 dobil skupni znesek v višini 144.711,03 evrov.

Postopki, v katerih bo Matoz po novem zastopal Dars, naj bi bili uperjeni proti zaposlenim. Razlog za nenadno povečanje zanimanja za usluge obalnega odvetnika uradno ostaja neznanka. Vlada ga je kot relativno neizkušenega junija lani predlagala za vodenje skupščine Telekoma, sodeluje tudi z Novo Kreditno banko Maribor (NKBM) in Aerodromom Ljubljana. Že minulo leto je Matoz od Darsa za svoje storitve dobil izplačanih 35.000 evrov. Med primeri, v katerih bo odvetnik zastopal državno podjetje, se omenja tudi 50 milijonov evrov vredno tožbo, ki jo je zoper Dars zaradi neplačanih dodatnih del pri predoru Trojane vložil italijanski gradbinec Grassetto. Spomnimo, da je glede slednjega pri Janši v preteklosti lobiral sam kardinal Franc Rode.

Davkoplačevalski denar v žepe odvetnikov

V Darsu so za Dnevnik pojasnili, da je "sedanja uprava ob nastopu svojega dela nasledila tudi veliko število odprtih pravnih zadev. /.../ Ker to predstavlja tudi poslovno tveganje, je uprava nemudoma pristopila k aktivnemu obvladovanju tega, saj lahko veliko število odprtih pravd pomeni visoke poslovne stroške," so še dodali.

Franci Matoz je sicer na predčasnih volitvah kandidiral kot kandidat SDS v volilnem enoti 9, v volilnemu okraju Ljubljana Bežigrad. Volivci mu niso izkazali dovolj zaupanja, da bi lahko prišel v državni zbor.

Dars se poleg lastne pravne službe poslužuje še storitev 14 odvetniških pisarn. Državno podjetje je sicer leta 2011 z Matejo Duhovnik na čelu za odvetnike porabilo okoli 400.000 evrov, pred tem pa "le" 155.000 evrov. Opaznejša rast stroškov, ki zadevajo pravno varnost, se je sicer začela že leta 2008. No, velja pripomniti, da če bi v Sloveniji delali vsi po zakonu, morda od tega le ne bi živelo toliko odvetnikov, ali pač.

Sorodne novice:

DL od jutri brez ministrov

Pahor s strankami

Arčona presenetil Slokarjev odstop

Deli novico: