Med boljšimi na svetu

Iz La Rochellana na atlantski obali Francije se je z 48. svetovnega prvenstva v športnem ribolovu na morju s palico iz zasidranega čolna vrnila 7-članska slovenska reprezentanca, ki je v konkurenci 14 držav ekipno osvojila 5. mesto. V konkurenci posameznikov se je Dejan Struna iz RPD Piran uvrstil na 8 mesto. Uvrstitev ocenjujejo kot dobro, še zlasti zato, ker so bili pogoji ribolova precej drugačni, kot so jih vajeni doma.

 

Svetovni prvaki so postali Francozi pred Angleži, Hrvati, Italijani in Slovenci. Naši tekmovalci so z uvrstitvijo zadovoljni tudi zato, ker so se vsi v konkurenci posameznikov uvrstili v zgornjo polovico skoraj 70 sodelujočih. Ob tem spomnimo, da so bili ekipno lani v italijanskem Livornu četrti, predlani pa v Črni Gori tretji.

Kot je povedal član reprezentance Denis Loboda, je bilo tekmovanje dokaj naporno. Naša ekipa je imela v La Rochellu najprej dva dni lastnega treninga, nato pa en dan uradnega treninga, ki mu je sledilo tridnevno tekmovanje. Na morju so bili po 10 ur na dan, tako da je ostalo malo časa za vsakodnevno pripravo opreme za naslednji dan in počitek. Tekmovanje je vsak dan trajalo sicer 6 ur z eno uro vmes za počitek, vendar pa so se s čolni vozili na kraj tekme in nazaj kar 4 ure. Prva dva dni so lovili na globini 15 do 22 m, zadnji dan, ko so prijemali predvsem ugorji, pa zaradi vetra bliže obali in na nekoliko manjši globini. V devetih čolnih je bilo od 7 do 8 tekmovalcev, lovili pa so na kalamare in sveže sardele.

Kapetan, selektor in zvezni trener ekipe je bil Zdenko Grando (PLK Koper), tekmovali pa so Dejan Struna (RPD Piran), Vinko Mojškerc (PLK Koper), Damijan Vrhovnik (KIT Kranj), Denis Loboda (RD Oradela Piran), Martin Grando (PLK Koper) in kot rezerva Edvard Bizjak (PLK Koper).

"Tamkajšnji ribolov se od našega razlikuje zaradi močnih tokov. Tako smo uporabljali svince od 150 g do 250 g, običajno pa jih od 50 g do največ 100 g," je povedal Loboda in dodal, da so v glavnem lovili kantarje, ugorje, pišmolje (kuk), raže in morske mačke. Vsaka riba je bila ne glede na težo in seveda če je bila merska, točkovana. Največ točk so prinesli ugorji in raže (po 6 točk), nato kantarji (4 točke), morske mačke (2 točki) in pišmolji (1 točka). Za ekipno konkurenco so se sešteli vsakodnevni rezultati najboljših 4 članov ekipe.

Lovili so po tako imenovanem ekološkem sistemu "ujemi in izpusti", pri katerem ribo dvigneš, a je ne daš v čoln in jo po tem, ko sodnik ulov zabeleži, vrneš v morje. Naslednje leto bo svetovno prvenstvo na Portugalskem.

In kako se je izbrala slovenska reprezentanca športnih ribičev? Kandidati zbirajo točke zadnja tri leta z uvrstitvami na državnem prvenstvu. Točke dobi na vsakem prvenstvu prvih 10 in 12 ribičev, ki zberejo največ točk, gre nato na dvodnevno izbirno tekmovanje. Za to svetovno prvenstvo so se pomerili v Strunjanu, kjer je bilo izbranih 5 tekmovalcev in eden za rezervo.

Deli novico: