Med posameznimi deli Slovenije vrsta razlik

Slovenija

Pred oktobrskimi volitvami v 212 slovenskih občinah, se pozornost usmerja tudi na lokalno raven. Med posameznimi deli države sicer obstajajo mnoge razlike. V zahodni Sloveniji so denimo občine večinoma večje, zlasti severovzhodni del pa je bolj razdrobljen. Razlike so še v gostoti poselitve, razvitosti ... Regije imajo torej vsaka svoje posebnosti.

Statistika beleži podatke po t. i. 12 statističnih regijah.

Po površini največja je Jugovzhodna Slovenija, ki meri 2675 kvadratnih kilometrov, največ ljudi (537.712) pa živi v Osrednjeslovenski regiji. Najmanjša statistična regija je Zasavska, ki ima tudi najmanj prebivalcev (43.775), a je kljub temu ob Osrednjeslovenski najgosteje poseljena. Najredkeje poseljena je Notranjsko-kraška regija, ki ima le 36 oziroma šestkrat manj prebivalcev na kvadratni kilometer kot najgosteje naseljena osrednjeslovenska regija.

Statistični urad na podlagi podatkov za leto 2012 ugotavlja največji delež otrok do 14. leta starosti na Gorenjskem (15,4 odstotka, kar je odstotek več od slovenskega povprečja), največji delež starejših od 65 let pa v Goriški regiji (18,4 odstotka, kar je skoraj odstotek in pol več od slovenskega povprečja).

Največji delež tujega prebivalstva je bil v Obalno-kraški regiji, v kateri je imel v začetku leta 2013 vsak peti prebivalec svoje prvo prebivališče v tujini.

Regiji, ki beležita najvišji stopnji registrirane brezposelnosti, sta Zasavska in Pomurska. Najnižji stopnji registrirane brezposelnosti pa sta v Gorenjski in Goriški regiji. Najvišje plače v povprečju prejemajo zaposleni v Osrednjeslovenski regiji, ki vključuje tudi glavno mesto. Tu je med zaposlenimi tudi največ takih z višjo ali visokošolsko izobrazbo.

Na Statističnem uradu, kjer so o regijah pripravili posebno publikacijo, na podlagi podatkov za leto 2012 navajajo še vrsto drugih njihovih "posebnosti"

Koroška regija je izkazovala največji delež prenočitev domačih turistov, Osrednjeslovenska pa prenočitev tujih turistov.

Spodnjeposavska regija je izstopala po najvišjem številu bolniških odsotnosti med zaposlenimi na 100 zaposlenih, in sicer jih je bilo 122, trajale pa so v povprečju približno 20 dni.

V Podravski regiji so v letu 2011 izkazovali največjo gostoto javnega cestnega omrežja (3,02 kilometra na kvadratni kilometer površine), najmanjša pa je ta bila v Notranjsko-kraški regiji (0,88 kilometra na kvadratni kilometer površine).

V Savinjski regiji je bilo v letu 2012 izdanih največ gradbenih dovoljenj za gradnjo stanovanj na 1000 prebivalcev (2,3), najmanj pa jih je bilo izdanih v Zasavski regiji (0,9).

Največ zakonskih zvez na 1000 prebivalcev je bilo sklenjenih v Osrednjeslovenski regiji (3,8), najmanj pa v Pomurski regiji (3 na 1000 prebivalcev). V Obalno-kraški regiji pa je bilo največ razvez zakonov na 1000 prebivalcev (1,7), najmanj jih je bilo v Goriški regiji (0,9).

Ženske so bile ob rojstvu prvega otroka v povprečju najmlajše v Zasavski regiji (27,7 leta), najstarejše pa v Osrednjeslovenski regiji (29,8 leta), med drugim še navaja Statistični urad.

Deli novico: