Mednarodni dan invalidov za vključujočo družbo in razvoj za vse

Slovenija

Letošnji mednarodni dan invalidov, 3. december, poteka pod naslovom Odstranimo ovire, odprimo vrata: za vključujočo družbo in razvoj za vse. Varuhinja Vlasta Nussdorfer opaža, da so invalidi v Sloveniji razdrobljeni. Predsednik republike Borut Pahor, premierka Alenka Bratušek in predsednik DZ Janko Veber bodo danes pripravili sprejem za invalide.

"Odstraniti moramo vse ovire, ki ljudem z oviranostjo preprečujejo vključevanje in sodelovanje v družbi," ob mednarodnem dnevu poudarja generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki-moon. Tako je treba po njegovih besedah tudi spremeniti odnos do invalidov, ki povečuje stigmo in utrjuje razlikovanje, so zapisali na spletni strani ZN.

Poziv k odstranitvi ovir

Države članice ZN, gospodarstvo in civilno družbo poziva, naj odstranijo ovire in odprejo vrata možnostim za vse z oviranostjo. "Skupaj zgradimo vključujočo družbo za vse," je pozvala.

Vsak zase, namesto skupaj

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opaža, da so invalidi v Sloveniji razdrobljeni in iščejo svoje pravice vsak zase namesto skupaj. "Prav je, da skupaj predstavijo svoje želje po spoštovanju pravic," je dejala na novinarski konferenci v torek.

Opozarja, da je pri vključevanju invalidov v družbo veliko težav. Zlasti gluhoslepi se po njenih besedah pogosto zaprejo med štiri stene, pri tem pa jih obdajajo črne misli.

Pravica do tolmača

Varuhinja poudarja pravico do tolmača, ki pogosto ni spoštovana. Izpostavila pa je tudi nizke invalidnine, s katerimi je po njenih besedah težko preživeti.

Na mednarodni dan se bodo zvrstile številne prireditve. Poleg omenjenega sprejema predsednika Pahorja, premierke Bratuškove in predsednika DZ Vebra v predsedniški palači bo v državnem svetu posvet z naslovom Prehod mladih s posebnimi potrebami iz šole na trg dela.

Predstavitev rešitve glede vinjet

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel bo skupaj s predstavniki Rdečega križa predstavil rešitev glede vinjet za kombije za prevoze invalidov. Na Zavodu RS za zaposlovanje pa bodo spregovorili o zaposlovanju invalidov.

Med prebivalci Slovenije je po navedbah državnega statističnega urada približno osem odstotkov invalidov, po oceni Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije pa nekaj manj kot 10 odstotkov.

Invalidnost bolj razširjena, kot so ocenjevali

Invalidnost je v svetu bolj razširjena, kot so ocenjevali doslej. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije in Svetovne banke živi z invalidnostjo približno 15 odstotkov ali več kot milijarda svetovnega prebivalstva.

Število invalidov v svetu narašča. Glavna razloga za to sta staranje prebivalstva in vse več primerov kroničnih bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni, rakava obolenja in duševne motnje.

V EU ima lažjo ali težjo obliko invalidnosti vsak šesti prebivalec ali približno 80 milijonov ljudi.

Združeni narodi so 3. december razglasili za mednarodni dan invalidov leta 1992.

Deli novico: