Mestna galerija Piran s pridihom navtične kulture

V Piranu so v petek s skupinsko razstavo primorskih avtorjev z naslovom Iz oči v oči odprli prenovljeno stavbo Mestne galerije Piran. "Tu odpiramo neko belo, svetlo galerijo, ne gre za nek alpski stil, nič temnega, češnjevega. Smo na Mediteranu, zato je ta galerija navtična, z odsevom navtične kulture," je dejal arhitekt in avtor prenove Boris Podrecca.

galerija piran za v clanek

Dogodek je po mnenju Podrecce posebej pomemben že zato, ker povsod drugod v Evropi zapirajo galerije in muzeje. Ob tem je posebej izpostavil Italijo, ki je na področju slikarstva in kulture nasploh po njegovem mnenju popolnoma izgubila svoje nekdanje pomembno mesto.

"V tem tragičnem okviru je dejstvo, da se v Piranu odpira nova galerija, skorajda neka kulturna anomalija, seveda v pozitivnem pomenu. Nekaj, kar je proti toku," je pojasnil.

Izpostavil je tudi pomen pridobitve novega razstavnega prostora, saj galerija odslej razpolaga z dvema novima etažama. Primerna je tako za manjše kot večje formate, z velikimi skulpturami, ki podirajo ta vakuum med spodnjim in zgornjim delom galerije, je pojasnil.

Glede samega arhitekturnega koncepta prenove je arhitekt želel prostoru dati več operativne površine. "Zdaj smo že na skoraj 700 kvadratnih metrih, prej pa je bila galerija kot nekakšno veliko stanovanje."

Izpostavil je tudi pomen velikega beneškega loka na hiši, za katerim je bila skrita dvokapnica. "Tega Pirančani sploh niso poznali in zdaj smo dobili možnost dati mestu ta skriti del," je dejal.

Na vprašanje kako sicer ocenjuje arhitekturne spremembe v zadnjih letih na Obali, je Podrecca odgovoril, da so, kolikor jih pozna, pozitivne. "Ampak v njih še ni čutiti tega velikega evropskega zraka. Gre tudi za ekonomsko težavo, ljudje, ki v teh krajih odločajo, ne vem, če so pripravljeni na to in če imajo nek "background", ki je tako družinsko etičen. Gre za ljudi, ki so z ekonomskega vidika zelo sposobni in mislijo, da z isto sposobnostjo lahko govorijo o arhitekturi. Tu se še ni zgodila neka čista klima. Je v teku, upam, da bo do tega prišlo, verjetno bo šele tretja generacija te stvari razumela," je dejal.

Ravnatelj Obalnih galerij Piran, ki bodo novo mestno galerijo upravljale, Toni Biloslav, je dejal, da gre za najlepšo in najsodobnejšo galerijo v Sloveniji, ki razpolaga s primernimi prostorskimi in klimatskimi pogoji. "Temu primerno bomo prilagodili program. Upamo, da bomo imeli možnost tem prelepim prostorom dati vsaj tako lepo vsebino. Gre seveda za vprašanje denarja, ki ga ta hip gotovo ni, ampak kriza ne bo trajala večno," je še povedal.

Finančna kriza je vplivala tudi na Obalne galerije, v primerjavi z lanskim letom so po njegovih besedah letos izgubili kar 50 odstotkov finančnih sredstev. "Predvsem tistih s strani Mestne občine Koper, ki letos ni prispevala niti enega evra pomoči, tudi Piran nam je bistveno zmanjšal subvencijo," je dejal.

Kustosinja razstave Majda Božeglav Japelj je pojasnila, da se razstava Iz oči v oči osredotoča na dela primorskih likovnih umetnikov, ki jih Obalne galerije hranijo v svojih zbirkah. "Gre za neke vrste inventuro, kaj v zbirki imamo in česa nimamo," je povedala.

Karmen Pines s piranske občine pa je izpostavila zahtevnost konservatorsko-restavratorskih del pri sami obnovi. Posebna specifika objekta je tudi ločna streha, za katero so izdelali posebno serijo ukrivljenih korcev, kar je edini tak primer v širši okolici.

Investicijo prenove piranske mestne galerije je vodila občina Piran, izvajalec pa je bilo podjetje Stavbenik Gradbeništvo iz Kopra. Vrednost celotne investicije je ocenjena na 1,8 milijona evrov.

Deli novico: