Mi učitelj lahko vzame mobilni telefon?

Slovenija

Dijaki se lahko z vprašanji o pravicah in težavah, v katerih se znajdejo v šoli, obrnejo tudi na varuhinjo dijakovih pravic Katjo Mesarič. Največ vprašanj ji zastavijo o kršitvah pravilnikov ter o pravilih za ponavljanje ocen in neopravičene izostanke od pouka, nekateri pa se nanjo obrnejo tudi, ko jim učitelji pri pouku odvzamejo telefon.

Varuhinja dijakovih pravic je dijakom na voljo, če imajo kakršno koli vprašanje v zvezi z učnim ali izobraževalnim procesom, največkrat pa se dijaki nanjo obrnejo, ko se znajdejo v dilemah in težavah.

Kot je pojasnila Mesaričeva, so med pogostejšimi vprašanja o kršitvah pravilnikov. Dijake namreč zanima, ali lahko v posameznem primeru dobijo opomin oziroma ali je kazen, ki jih je doletela, v skladu s pravilnikom. Prav tako se po njenih besedah vprašanja dijakov pogosto nanašajo na pravila za ponavljanje negativnih ocen, ki jih šole določajo same. Zato varuhinja v teh primerih preveri tudi pravila posamezne šole in v skladu z njimi svetuje dijaku.

Dijake pogosto zanima tudi, v kakšnih primerih lahko dobijo neopravičene ure oziroma v kolikšnem času morajo v šolo dostaviti opravičila. Večkrat potrebujejo tudi pojasnila, v kolikšnem času jim morajo učitelji vrniti popravljene preizkuse znanja in kako morajo biti predstavljeni kriteriji, pojasnjuje Mesaričeva.

Po njenih besedah pa se dijaki nanjo večkrat obrnejo tudi, ko jim učitelji vzamejo mobilne telefone. Tudi v teh primerih šole same določijo, kako naj učitelji postopajo, ponekod določajo, da morajo po telefon priti starši, ponekod dijakom telefon vrnejo po končani uri pouka. Iz svojih izkušenj, ko je bila še sama dijakinja, je opazila, da so se kršitve, povezane z mobilnimi telefoni, z leti stopnjevale, saj je bilo teh naprav vse več. Po njenem mnenju je pomembno, da učitelji dijakom jasno predstavijo pravila.

V zvezi z maturo in z njo povezanimi postopki varuhinja ne prejme veliko vprašanj dijakov. Kot pravi, se dijaki z njimi dovolj dobro seznanijo na šolah.

Varuhinja vprašanja dijakov prejme okoli trikrat na teden. V zvezi z njihovo vsebino pregleda zakonska določila in druge predpise, po potrebi tudi pravilnike posameznih šol, nato pa dijaku predpise pojasni in mu svetuje, kako naj ukrepa, pojasnjuje Mesaričeva, sicer študentka psihologije.

Po njenih besedah imajo v dijaških skupnostih na nekaterih šolah tudi šolske varuhe dijakovih pravic, s katerimi sodeluje. V dijaški organizaciji se zavzemajo za to, da bi imeli varuha na vseh šolah, saj so ti dijakom bližje, še pravi varuhinja dijakovih pravic.

Deli novico:

med |  30 .03. 2014 ob  20: 41
400-otimi se vedno najde,eden tak kot school...kužek ,ki laja, ne grize...
school bully |  30 .03. 2014 ob  14: 10
ma ja kaj bojo meni .. ko so mi hoteli vzeti telefon so dobili po gobcu ..
piratka |  30 .03. 2014 ob  12: 27
kot starš naprošam,da se med poukom,v kolikor ga uprablja -mojemu otroku,odvzame mobi.