MICHELINOVE ZVEZDICE ODPREJO NOV SVET: Dvignejo pomen celotnemu kraju

Piran

S pridobitvijo Michelinove zvezdice se gostincu odpre nov svet, hkrati pa takšno priznanje pozitivno vpliva na gospodarstvo celotnega okolja, je na strokovnem srečanju gostincev v Portorožu poudaril kuhar Emanuele Scarello iz sosednje Furlanije. Slovenskim gostincem pa je položil na srce, da je treba verjeti v lastno kakovost.

Emanuele Scarello

Scarello je na današnji novinarski konferenci, ki je potekala v okviru letošnjega, že desetega strokovnega srečanja gostincev, ki ga pripravlja sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS, pojasnil, da se s pridobitvijo slavne zvezdice odpreš drugačnemu svetu: "Postaneš mednaroden, predstaviš se drugačnemu tržišču."

To pa ima obenem velik vpliv na celoten teritorij. Scarello, sicer lastnik Agli Amici, ki ima dve Michelinovi zvezdici, je navedel primer, ko je po pridobitvi prve zvezdice v njihovi vasici Godia odprl B&B, in sicer izključno zavoljo gostov Agli Amici, pa dosega 90-odstotno zasedenost. Drug krajan pa npr. njegovi gostilni dobavlja lokalno pridelano zelenjavo.

Letošnjega srečanja se je udeležilo skupno kar pet "zvezdičnih" kuharjev. Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Mate Matjaž se je pri tem vprašal o dodani vrednosti v panogi: "Mi govorimo, da si želimo petzvezdnični turizem. Mi govorimo, da si želimo petzvezdnična doživetja, ampak mislim, da potem moramo tudi nekaj narediti na tem področju, da dvignemo tudi petzvezdnična kulinarična doživetja."

Tudi Matjaž se je strinjal, da bi Michelinove zvezdice dvignile pomen tudi celotnemu kraju, kjer bi se nahajala takšna gostilna. Slovenski gostinci imajo za to vse potrebno - tradicijo, avtohtonost in odlična živila, - vendar tega še ne znamo povezati v zgodbe in se povezati znotraj kraja, je ocenil Matjaž.

Scarello je povedal, da sam ne more soditi, če si slovenski gostinci zaslužijo Michelinove zvezdice, zagotovo pa je pri nas veliko talentiranih in zagnanih mladih kuharjev. Recept za uspeh je po njegovem timsko delo, poleg tega pa "je treba verjeti".

Predsednik OZS Branko Meh je sicer med težavami obrtnikov in podjetnikov izpostavil problematiko regresnih zahtevkov do delodajalcev, katerim želi ministrstvo za zdravje dodati še poklicne bolezni. "Obrtniki in podjetniki na to ne moremo in seveda ne bomo pristali," je napovedal.

Prav tako je prvi mož zbornice opozoril na pomanjkanje poklicno izobraženih kadrov, s katerim se sooča večina panog. Po njegovem je treba tu tako mlade kot tudi njihove starše prepričati o pomenu in vrednosti vključevanja v vajeniški sistem za kasnejšo zaposlitev. Med konkretnimi predlogi OZS pa je Meh navedel pobudo, da se bolniški stalež skrajša na 20 delovnih dni ter da bi se to breme od delodajalcev prenesel na zdravstveno zavarovalnico.

Podpredsednik sekcije za gostinstvo in turizem Drago Delalut pa je pozval k spremembi po njegovem zastarele in pretoge delovne zakonodaje v smislu lažjega zaposlovanja in tudi odpuščanja delavcev. Glede na specifike gostinskega dela pa bi po njegovem kazalo uvesti tudi večjo fleksibilnost pri delovnem času z možnostjo, da delavec opravi več nadur.

Glede nedeljskega dela pa gostinci po besedah Matjaža predlagajo, da bi se država odpovedala dodatku za nadurno, nedeljsko in praznično delo, ki bi ga "privrgli" bruto plači delavca. S tem bi po eni strani spodbudili delavce, ne bi pa dodatno obremenili delodajalcev.

Deli novico:

@@mišelin |  23 .11. 2017 ob  13: 24
Bil tudi jaz na večerji. Je pa očitno da si se ti večerje v sklopu 10. srečanja gostincev udeležil prvič (verjetno prav zaradi mišelinov za katere se lahko zahvališ Tomiju), v nasprotnem primeru bi verjetno vedel da je večerja že tradicionalno od prvega srečanja pri Tomiju. Lahko pa tudi ti predlagaš drugo lokacijo primerno za 100 oseb...
@mišelin |  22 .11. 2017 ob  19: 22
-1
Voda v plastenkah? Različni krožniki? Ikea?

Tak dogodek (vsaj glede na navedbo Michelin gostov) je pravzaprav najboljša in najcenejša pot, da se naučiš, kje delaš napake. Eminentni (in predvsem izkušeni) mojstri bi (verjetno) z veseljem (morda ne čisto direktno) povedali, kje je prostor za izboljšave.

Ampak: če ne veš niti, kako se postreže voda in kako se pripravi miza, potem je to res poden od podna.
Ali bolje rečeno: klošarija..
Mišelin |  22 .11. 2017 ob  17: 16
Bil včeraj na večerji, o hrani ne bom izgubljal besed. Da pa si je organizator, zato ker je tudi predsednik sekcije za gostinstvo, sam sebi uredil, da se večerja odvija v njegovi restavraciji Tomi in tudi v njegovi Oštariji v centru, je pa poden od podna. Pa ne iz principa, ampak ljudje božji, tako skropucalo od lokala nisem doživel že vsaj 15 let. Restavracija na bivši verandi, čista štukarija vsega, ambient kot v stari jugoslaviji, krožniki vsi različni, eni iz Ikeje, pribor no comment, voda na mizah v plastenkah 1,5 litra, katastrofa.

Ne razumem zakaj je tako potrebno se grebst za tako večerjo kamor pridejo štirje Michelinovi chefi ter bivši direktor edicije in kjer še predsednik naklada o pet zvezdnični ponudbi sam pa potem uturi tak dogodek k sebi na verando

Je vsaj ducat ali dva bolj primernih lokacij, kjer si ne bi delali sramote pred svetom.
Franz Josef |  22 .11. 2017 ob  11: 11
Se strinjam s kritikami ampak mislim da je cilj takih dogodkov ravno dvig kvalitete naših 'oštarij'.Podpiram!
kjočola |  21 .11. 2017 ob  21: 45
Michelinova zvezdica je za gostinca gromozansko breme.
Vsakodnevna borba za svežimi in odličnimi sestavinami, odlično vzdrževan ambient, perfektna postrežba in v vsakem trenutku vrhunski nivo hrane.
To zahteva odličnega chefa (kot nosilca zvezdice) ki ima poleg kuharskega talenta tudi izjemen talent za kadrovanje.

Vse čestitke Monte-ju iz Rovinja, da mu mje to uspelo,

V kolikor bi vodič izšel tudi pri nas, bi bila velika (severno) primorska kandidata za zvezdo vsaj Ana Roš in Tomaž Kavčič.
Na obali ga pa ni junaka, čeprav je nivo v Sophiji precej blizu.
R.R. |  21 .11. 2017 ob  21: 43
Portorožko gostinstvo je poden od podna!

Pavel, Neptun in Ribja Kantina se nekaj trudijo ma so svetlobna leta za "zvezdami".... Druge niti nima smisla omenjat...

Poznam jih vse - vsi isti zmržnjen program in "vrhunski" konobari... Cene pa nič kaj sramežljive.

Kar je bilo pa vsaj malo kvalitetnega kadra je pa že davno pobegnilo v tujino (tudi mladi ki nekaj veljajo-grejo)...

Plače mizerne - delovni pogoji katastrofa - o kakšnem dodatnem šolanju ali tečaju lahko kot kuhar samo sanjaš...

Skratka - podenj !!!
Žvižgać |  21 .11. 2017 ob  21: 17
-2
Bil na dogodku in se vidi kdo so veliki šefi . Ta od Tomyja pa ne ve niti par stavkov skupaj s sinom spraviti .Upam da tako tudi ne kuhajo kot govorijo .Drugače pa sem danes od njih videl samo neko ubogo samopromocijo ki lih ni bila v ponos slovenskemu gostinjstvu .

Tomi |  21 .11. 2017 ob  20: 33
Mate Matjaz bi prvo mora pogledat v svojo kuhinjo in v svojo ponudbo.
Žalostno kaj je tak dolgoletni in izkušen gostinec naredil iz bivše restavracije pod krajevno skupnostjo sedaj “oštarija”.
Domačini smo bili veseli ,da bo končno kaj na nivoju glede na dolgoletno “gostinsko izkusnjo” našega Tomija ampak oprostite mojemu opazku ,gostilna ni za nič razen za une kateri pri Tomoju že dolga leta jejo zastoj...
Tomi, v posel je treba tudi kaj vložiti ne samo žeti in ižemati, uredite si tudi zunanjo “teraso” pokrito iz zaprto z najloni kar mislim ,da ni ravno za 5 zvezdični turizem kot sami pravite.