Mladi nezadovoljni z dozdajšnjo politiko zanje

Slovenija

Predstavniki mladih v Sloveniji ocenjujejo, da je dozdajšnja politika naredila premalo na področju urejanja problematike, ki je povezana z mladimi, denimo zaposlovanja in pripravništev. Od parlamentarnih strank v novem mandatu DZ in bodoče vlade pričakujejo več. Ministrstvo za delo medtem navaja sprejete ukrepe in rezultate, s čimer zavrača očitke.

Kljub številnim pozivom so tisti, ki imajo škarje in platno v svojih rokah, naredili premalo, opozarjajo v Mladinskem svetu Slovenije, ki je krovno združenje nacionalnih mladinskih organizacij. Sprašujejo se, kako je mogoče, da mladi ne dobijo zaposlitev kljub visoki izobrazbi, veliki fleksibilnosti ter pripravljenosti na delo za nižje plačilo, z netipičnim delovnikom in v kraju, oddaljenem od kraja bivanja.

MSS se ne strinja z oceno ministrstva o uspešnem izvajanju Jamstva za mlade

"Program Jamstvo za mlade se ne izvaja po pričakovanjih," je za STA dejala predsednica sveta Tea Jarc. Program ne dosega rezultatov, ukrepi zamujajo, nekaterih pa sploh še niso začeli pripravljati, poudarja.

Program se mora v skladu z enim od priporočil, ki jih je MSS naslovil na parlamentarne stranke ob začetku novega mandata, letos in prihodnje leto izvesti v celoti, oblikovati pa je treba tudi shemo za poznejša leta. Poleg tega mora država pripraviti strategijo zaposlovanja mladih, pravijo. Med brezposelnimi na zavodu za zaposlovanje je bilo julija skoraj četrtina starih 15 do 29 let, v lanskem letu pa povprečno 19,1 odstotka.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti po drugi strani zagotavlja, da se ukrepi Jamstva za mlade uspešno izvajajo in dajejo rezultate. V obdobju januar-junij se je zaposlilo 27,2 odstotka več mladih kot v enakem obdobju lani. Ponudbo je dobilo 81,4 odstotka mladih, prijavljenih v januarju, torej 3665 od 4500, so zapisali za STA.

Mladi za izenačenje prednosti in slabosti dela za določen in nedoločen čas

Nujno je izenačiti prednosti in slabosti dela za določen in nedoločen čas oziroma predvideti pravice iz zaposlitve tudi za oblike dela, kot so delo po avtorski in podjemni pogodbi, preko študentskega servisa in preko statusa samostojnega podjetnika, menijo v MSS. Večina mladih namreč dela za določen čas ali pa v negotovih oblikah dela, opozarjajo.

To po njihovem pojasnilu pomeni, da je treba zagotoviti, da se tudi pri prekernih oblikah dela obdobje dela šteje v delovno dobo, da se zagotovi pokojninsko in invalidsko zavarovanje, nudi možnost prejemanja nadomestila v primeru bolniškega staleža in porodniškega dopusta ter omogoči najem bančnih posojil.

Ministrstvo na očitke na račun delovnopravne zakonodaje odgovarja, da je bilo v zadnjih letih sprejetih več zakonskih sprememb z namenom, da bi bila pravna varnost mladih delavcev večja. Novela zakona o urejanju trga dela, ki se je uveljavila spomladi lani, omogoča, da brezposelni v starosti do 30 let lahko pridobijo nadomestilo za primer brezposelnosti v trajanju dveh mesecev, če so bili zavarovani za primer brezposelnosti vsaj šest mesecev v zadnjih dveh letih. Sicer pa zakon kot minimalno zavarovalno obdobje za pridobitev pravice do nadomestila določa vsaj devet mesecev v zadnjih dveh letih.

Poleg tega zakon o delovnih razmerjih vsebuje več določil, katerih namen je zmanjšati segmentacijo glede na tip pogodbe o zaposlitvi in starostno segmentacijo na trgu dela. Glavnina sprememb se nanaša na destimulacijo za sklenitev pogodb za določen čas, navaja ministrstvo.

Po mnenju mladih nujna odprava volonterskih pripravništev

MSS poziva k odpravi volonterskih pripravništev in nadgradnji opravljanja pripravništva z obveznim mentorstvom za pripravnike ter vzpostavitvijo okvira za kakovostna pripravništva. Ta naj opredeljuje čas trajanja pripravništva, strokovne in učne cilje, transparenten sistem informiranja o pravicah in obveznostih ter ustrezno socialno zaščito in plačilo pripravnika.

Parlamentarne stranke v novem mandatu naj posebno pozornost namenijo tudi subvencijam za zaposlovanje mladih na različnih področjih ter spodbudam za delodajalce pri zaposlovanju mladih, še posebno mladih žensk in mladih mater. Pri tem je nujno okrepiti finančne spodbude z ukrepi za ustvarjanje novih delovnih mest tudi v nevladnem sektorju. V njem je trenutno zaposlenih manj kot odstotek ljudi, medtem ko je evropsko povprečje osem odstotkov, navajajo.

Ministrstvo medtem opozarja, da zakon o delovnih razmerjih v okviru podpoglavja o opravljanju pripravništva ureja tudi volontersko pripravništvo. Vendar je opravljanje takšnega pripravništva dopustno le, če tako predvideva poseben zakon, so zapisali.

Mladi pričakujejo čimprejšnje sprejetje novega nacionalnega stanovanjskega programa

Nujno je čim prej sprejeti nacionalni stanovanjski program, ki ga ni že od leta 2009, pravijo v MSS. Vzpostavi naj trg trajno najemniških stanovanj, financiranje stanovanjskih kooperativ, državna poroštva pri stanovanjskih posojilih za reševanje prvega stanovanjskega vprašanja in večje število neprofitnih najemnih stanovanj.

Predvidi naj tudi spodbude za naselitev praznih stanovanj in spodbudi menjavo stanovanj med generacijami z oproščenim plačilom davčnih obveznosti, predlagajo v MSS. Po raziskavi Mladina 2013 je lani 85,5 odstotka mladih živelo pri svojih starših.

V MSS imajo še več predlogov, med njimi predlog za vzpostavitev ministrstva za mlade. Zadnji osnutek koalicijskega sporazuma zaenkrat predvideva urad za medgeneracijsko solidarnost, v katerega bi se preoblikoval zdajšnji urad za mladino.

Deli novico:

hrabra_miška |  18 .08. 2014 ob  11: 02
vsi smo v istem zosu, stari, manj stari, mladi, najbolj mladi, če nimamo pravega strica....
zvizgac |  18 .08. 2014 ob  09: 18
statistike mladih izgledajo slabo so pa se slabse ker se vsako leto preseli starejso populacijo 5000 brezposelnih

Pero |  18 .08. 2014 ob  00: 17
BOBO, to je sta novica. Se pravi kupljena od agencije. Cudi me da oni delajo toliko napak, Regionalci so najbrz samo copy paste-ali ...
BOBO |  17 .08. 2014 ob  23: 36
Ma toliko napak , kot jih ima tale tekst , da ne komentiram izražanja , si Regionalci ne smete privoščiti. Pa brez zamere.
puroistrian |  17 .08. 2014 ob  23: 05
Ma naj grejo mladi delat bilo kaj pa bo ne pa zbirat
Novak |  17 .08. 2014 ob  14: 31
Mijatovič, pa ne samo mladi, tudi in predvsem stari.
Mijatović |  17 .08. 2014 ob  13: 28
..mladi. Treba si je prevzeti odgovornost pa bo...