MLADI V DUŠEVNIH STISKAH PREDOLGO ČAKAJO NA POMOČ: Depresija, motnje hranjenja in samomorilnost so najpogostejše

Slovenija

Mladi v stiskah predolgo čakajo na formalno pomoč, iskanje te pa ovirajo sram, strah in stigma, so glavne ugotovitve raziskave z naslovom Dostopnost organiziranih oblik podpore mladim v psihosocialnih in duševnih težavah.

Raziskavo je izvajala pedagoška fakulteta od oktobra do februarja, njena posebnost je v tem, da so raziskovali t. i. uporabniško perspektivo oziroma, kako na sistem pomoči v primerih duševnih stisk in težav gledajo uporabniki sami, je na novinarski konferenci povedal Bojan Dekleva z ljubljanske pedagoške fakultete.

Raziskava je po njegovem pojasnilu zajela 131 mladih z vseh koncev Slovenije, ki so izhajali iz družin z različnimi socialno ekonomskimi statusi ter z zelo različnimi vrstami stisk, med katerimi o izstopale diagnoze depresije, anksioznosti, motnje prehranjevanja, pa tudi samopoškodovanja in samomorilne misli.

Dolge čakalne vrste, za druge oblike pomoči pa rabiš denar

Raziskava, ki jo je financiralo ministrstvo za zdravje, je bila povezana z dostopnostjo organiziranih oblik pomoči. "Naše ugotovitve so pokazale, da obstajajo mnoge ovire pri dostopnosti. V nekaterih regijah Slovenije je veliko težje priti do pomoči kot v drugih, čakalni roki so pri nekaterih zdravstvenih službah zelo dolgi, za iskanje pomoči v drugih oblikah pa rabiš denar," je dejal Dekleva.

Ovire pri dostopnosti so tudi subjektivne. Mladi se velikokrat pri iskanju pomoči počutijo stigmatizirane. Zato si je treba po njegovem mnenju prizadevati za oblike pomoči, ki bodo temeljile na spoštovanju mladih uporabnikov, na sodelovanju z njimi, njihovo sprejemanje, neobsojanje, s čimer bomo zmanjšali ovire.

Iskanju pomoči včasih nasprotujejo starši

Iskanje pomoči ovirajo sram, strah in stigma, ki jih mladi povezujejo s kategorizacijo "nisem normalen", "nor sem" in podobnimi, ki se v družbi povezujejo z duševnimi stiskami, včasih pa zaradi podobnih zadržkov iskanju pomoči nasprotujejo tudi starši, je opozorila Darja Tadič. To jih močno zadržuje, da bi iskali pomoč, zato nemalokrat pomoč poiščejo šele, ko je že precej pozno. Sicer pa so prvo podporniki in zaupniki mladih v duševnih stiskah najpogosteje družinski člani, je dodala.

Razmeroma majhen del mladih je sicer deležen plačljive psihoterapije, ki je zelo draga. Ugotovili so, da na dostop plačljive psihoterapije pomembno vpliva socialnoekonomski status družine.

To je potrdila Špela Razpotnik, ki se je v raziskavi osredotočila na posebno skupino mladih iz bolj ogroženih in ranljivih družin z več različnimi težavami. "Podpora tem je še posebej zahtevna, velikokrat neusklajena in prešibka, tako da so otroci velikokrat prepuščeni sami sebi," je poudarila. Po njenih besedah šolski svetovalni delavci kot svoji poglavitni omejenosti navajajo preveč administrativno obarvan delokrog in pomanjkanje znanja.

40 odstotkov mladih ima izkušnjo hospitalizacije

V splošnem pa so raziskovalci opazili premalo razvito podporno mrežo ter izpostavili potrebo po razvijanju socialnih mrež, projektov in dejavnosti, ki bodo mladim omogočali doživljati občutek pripadnosti in sprejetosti. To bi pomenilo protiutež atomizaciji življenja in individualizaciji, ki povzročata duševne stiske in otežujeta tudi iskanje pomoči, so ocenili sogovorniki. Raziskava je namreč pokazala, da je skoraj 40 odstotkov mladih že imelo izkušnjo hospitalizacije, več kot polovica pa izkušnjo psihoterapije.

Deli novico:

@Terapija |  23 .05. 2018 ob  14: 25
odvisno ... veliko t.im. psihiatrov in psihoterapevtov tiste, ki potrebujejo pomoč še bolj "zahebe" kot pa bi sicer bili, da tako rečem, " u K. sami od sebe" !... ...
nima veze z mladimi |  23 .05. 2018 ob  14: 21
ampak vseeno- za t.im. zdravstvene delavce iz RS: gladovna stavka ne pomeni : motnja hranjenja !!... ; bo šlo ?
@@3X3 | danes ob 12:26  |  23 .05. 2018 ob  12: 34
To je zato ,ker otroci niso zrasli s KENSHIROTOM , Uomo Tigre, Il grande sogno di Maya....gledajo samo kar jim starsi izbirajo. Na koncu je bila dobra stara necenzurirana televizija iz 80ih boljsi vzgojitelj kot danes od starsev prefiltriran youtube na telefoncku.
Justino | danes ob 11:44  |  23 .05. 2018 ob  12: 32
Ce bi kdaj kadil, bi vedel ,da ti slabe misli in probleme, trava se POTENCIRA.

Ce ze resujejo tezave z drogami je to ALKOHOL, ki je TRDA droga in ti da tako omamo da niti ce skadis 30 jointov nisi tako DEBILEN kot pod alhoholom

Preden napises take gluposti raje se pozanimaj, ker delas DEGENA iz sebe.
@@3X3 |  23 .05. 2018 ob  12: 26
Jaz nisem vzgajal v sončke, delam pa vsak dan z njimi v razredu in ti povem, da so v večini. Lp
Terapija |  23 .05. 2018 ob  12: 23
Žalostno je, da je psihoterapija, če jo potrebuješ plačljiva! Psihiater sicer ne, psihoterapevt pa ja (če sem si prav zapomnila pojme). To bi moralo biti kot fizioterapija vsaj do dolečene mere krito iz zavarovanja. Saj ni učinkovite rehabilitacije brez tega!
Justino |  23 .05. 2018 ob  11: 44
-1
večina mladostnikov te težave rešuje z kajenjem marihuane in mislijo da pomaga,na koncu pa je več kot prepozno.
@3x3 |  23 .05. 2018 ob  10: 00
če bi bili vsi sončki, sončki, bi bilo manj težav (nasilje med vrstniki)
veliko sončkov udriha po drugih sončkih..
da niti ne govorimo o problemih, ki izvirajo iz družine same. otrok si sam ne more pomagat.

lep pozdrav in čuvaj svoje sončke (če jih imaš)
3x3 |  23 .05. 2018 ob  09: 29
To so rezultati vzgoje naših sončkov, kateri niso pripravljeni na realno življenje. Ko se srečajo z prvo prepreko, se zrušijo. Tudi prejšnje generacije so imele težke situacije , veliko težje, a so jih morale same predelati in to jih je utrdilo.
danes pa.....sončki v vati zaviti....
SOOČENJE |  23 .05. 2018 ob  09: 17
-1
MENIM, DA BI BIL TA PROBLEM BOLJ PRIMEREN ZA SOOČENJE NAŠIH BODOČIH, KOT PA BEGUNCI.