Mladi v Sloveniji imajo izrazito pesimističen pogled na svojo prihodnost

Slovenija

Mladi v Sloveniji so po tveganju revščine še vedno pod povprečjem EU in v boljšem položaju kot na primer starejši od 65 let, imajo pa izrazito pesimističen pogled na prihodnost. Skoraj 44 odstotkov jih meni, da se bodo gospodarske razmere v Sloveniji v prihodnjih desetih letih še poslabšale, kažejo rezultati raziskave Mladina 2013.

Kot je na današnji predstavitvi rezultatov omenjene raziskave v Mariboru povedal sociolog Rudi Klanjšek z mariborske filozofske fakultete, sta zaskrbljujoča pasivnost in fatalizem slovenske mladine. V primerjavi z mladino v Nemčiji veliko več mladih Slovencev meni, da "si nima smisla postavljati ciljev, saj je življenje preveč negotovo," in da je "v življenju dovolj, da imaš nekaj prijateljev in zabave".

Podoben odnos imajo mladi do politike, saj je 42 odstotkov mladih v raziskavi, ki so jo izvajali od maja do julija 2013 po vsej Sloveniji, odgovorilo, da se parlamentarnih volitev, če bi bile takrat, ne bi udeležilo. Večine politika ne zanima in niti en anketiranec ni "zelo zadovoljen" z demokracijo.

Kljub pesimizmu podatki kažejo, da so Slovenci, stari med 16 in 25 let, po tveganju revščine še vedno v boljšem položaju kot njihovi vrstniki v drugih evropskih državah. Za to je v prvi vrsti zaslužen izobraževalni sistem, ki opravlja socialno funkcijo in zaradi velike dostopnosti zmanjšuje brezposelnost. Število mladih, vključenih v terciarno izobraževanje v Sloveniji, je visoko nad povprečjem EU.

"Slovenija je odigrala vlogo socialne države v odnosu do mladih pač na en specifičen način. To je bil slovenski odgovor na nove razmere, ki je bil funkcionalen vse do zdaj. Mladi v izobraževanju ne morejo biti v nedogled in zdaj odhajajo na trg dela kot diplomanti, zato me ne preseneča, da imamo najhitrejše rastočo brezposelnost v starostni skupini 30 do 34 let," je pojasnil sociolog Miran Lavrič.

Delež redno zaposlenih med mladimi pada

Delež redno zaposlenih med mladimi v Sloveniji pada že od leta 2007. Kar 36 odstotkov mladih se je v raziskavi Mladina 2013 opredelilo za brezposelne. Tretjina vprašanih mladih Slovencev, vključenih v formalno izobraževanje, ne verjame, da bodo kmalu po diplomi dobili zaposlitev.

45 odstotkov bi se raje zaposlilo v zasebnem kot pa javnem sektorju. Skoraj polovica jih meni, da so za pridobitev zaposlitve najpomembnejše zveze in poznanstva. Le 11 odstotkov jih je na prvo mesto postavilo strokovnost. Samo četrtina mladih dela znotraj svojega poklica in skoraj 35 odstotkov diplomantov je podzaposlenih.

Zadnja takšna raziskava je bila izvedena leta 2010, ko je najbolj odmeval podatek o visokem deležu mladih, ki živijo pri svojih starših. V lanskem letu se je ta delež nekoliko znižal, in sicer na 85,5 odstotka, Slovenijo pa je v tem pogledu prehitela Hrvaška.

Čeprav moški še vedno zaslužijo več kot ženske, je ta razkorak med najmanjšimi v Evropi. V zadnjem času pa razlike med spoloma tudi v Sloveniji rastejo.

Desetina mladih kaže resen namen, da se izselijo iz Slovenije, pri tem pa navajajo izključno ekonomske razloge. Lavrič je prepričan, da ta trend ni zaskrbljujoč in da se bodo ti mladi, če jim bo Slovenija nudila ugodno okolje za preživetje, vrnili v domovino.

Deli novico:

Mario sz Popeter |  28 .03. 2014 ob  18: 47
-1
Seveda, da si nima smisla postavljat ciljev in jih veliko živi pri starših - KER SO PREVEČ LENI !!!!!!!!
Kuzla |  27 .03. 2014 ob  16: 33
No, saj bi bilo pa res čudno, če bi imeli pozitiven ali optimističen pogled!