Mlekarna Vipava v last družbe Ekolat

Vipavska dolina

Prvi veliki korak k trajni sanaciji poslovnega položaja Agroinda Vipava 1894 je zaključen. Z današnjim dnem je namreč Mlekarna Vipava prešla v lastništvo slovensko-italijanske družbe Ekolat, ta pa bo po logiki specializacije svojega večinskega lastnika, italijanskega Trevisanalata, v njej predvidoma že v prvi polovici naslednjega leta začela novo poglavje specializirane priprave mocarele in drugih tehnološko zahtevnejših mlečnih živil. Mlekarna bo predvidoma zaposlila tudi od 15 do 20 mlekarjev.

"Odslej se bomo lahko posvečali vinu kot tistemu pridelku Vipavske doline, ki najbolj izrazito in tudi z najvišjo kakovostjo zaznamuje Vipavsko dolino in podjetje Vipava 1894," je zaključek nekajmesečnih pogajanj in sklenitev prodajnega posla za Mlekarno Vipava danes ocenil predsednik uprave Boris Jež

Proces dezinvestiranja, ki ga je nova uprava Vipave 1894 pod vodstvom Borisa Ježa napovedala takoj potem, ko je ugotovila neracionalno poslovanje Mlekarne Vipava, je tako končan. Mlekarna Vipava je namreč zašla v rdeče številke že pod prejšnjimi vodstvi, predvsem zaradi preširoke palete mlekarskih izdelkov, nerentabilnosti programov in na koncu, ko so kmetje začeli prodajati mleko drugim kupcem, še pomanjkanja surovin. Odprodaja mlekarskega profitnega centra skupaj z zemljiščem in mlekarno predstavlja na eni strani nujen sanacijski ukrep, na drugi pa omogoča specializacijo Vipave 1894 v vinogradniško vinarsko dejavnost.

 

Ohranili bodo nanoški sir

S kupnino za Mlekarno Vipava bodo pomembno zmanjšali zadolženost Agroinda Vipava 1894 pri upnikih in bankah. To bo družbi omogočilo stabilizacijo vinske panoge, kjer tudi vidijo  največje potenciale za prihodnost. Za prodajo mlečnopredelovalnih kapacitet so se sicer najprej dogovarjali s slovenskimi mlekarnami, zadružnim sektorjem in vsemi za ta segment živilske industrije zainteresiranimi subjekti v državi. »Kar 27 različnih poslovnih subjektov in združenj iz Slovenije in tujine se je zanimalo za Mlekarno Vipava. Ker pa z njihovih strani ni bilo prepričljive, kapitalsko podprte odločitve, smo v razmeroma kratkem času zaključili pogovore in sklenili posel z družbo, katere večinski lastnik je za pripravo mocarele specializirani italijanski mlekar Trevisanalat iz Resane v pokrajini Treviso v deželi Veneto,« so zapisali v sporočilu za javnost.

»S tem močnim in uglednim partnerjem smo zagotovili skoraj neomejen potencial za nadaljnji odkup vipavskega in slovenskega mleka, iz katerega bo novi lastnik v Vipavi po svojih izvirnih receptih proizvajal vrhunsko mocarelo. Kljub specializaciji Trevisanalata pa smo sklenili še poseben dogovor, da bo italijansko slovenska družba Ekolat, ki bo upravljala z mlekarno v Vipavi in imela tukaj tudi svoj sedež, ohranila še proizvodnjo evropsko zaščitenega, za nas pa visoko pozicioniranega nanoškega sira,« je podrobnosti prodaje Mlekarne Vipava razkril Boris Jež ter dodal, da kupnine zaradi poslovnega značaja odnosa med dosedanjim in novim lastnikom Mlekarne Vipava ne more obelodaniti.

 Odkupovali bodo domače mleko

Prodaja Mlekarne Vipava je, po prevzemu Ljubljanskih mlekarn s strani Hrvaškega Dukata oziroma njegovega lastnika, francoske Skupine Lactalis, drugi večji tovrstni posel v mlekarskem sektorju. V Vipavi ga ocenjujejo kot zelo perspektivnega, saj bo omogočil specializacijo in internacionalizacijo mlečne proizvodnje, ki jo bo Trevisanalat oziroma družba Ekolat zagotavljala v Vipavi.

»Kljub izjemno zaostrenim gospodarskim razmeram in pomanjkanju obratnih sredstev smo realizirali idejo o nadaljevanju mlekarske dejavnosti v Vipavi. Z novim lastnikom namreč dobiva tudi novo energijo, saj je Trevisanalat stabilna, razvojno naravnana in hitro rastoča družba z zagotovljenim tržiščem. Tako v sosednji Italiji kot v skoraj dveh desetinah evropskih držav,« dodaja Boris Jež, ki izraža posebno zadovoljstvo tudi nad dejstvom, da bo Ekolat zagotavljal odkup mleka slovenskim pridelovalcem, s čimer bo logistično in kakovostno optimiziral svoje poslovanje.

Italijansko-slovenska naveza Ekolat

Družbo z mešanim kapitalom Ekolat sta za prevzem in oživitev mlekarske dejavnosti v nekdanji Mlekarni Vipava ustanovila dva družbenika. Njeno večinsko, 80-odstotno lastništvo, je prevzel italijanski  Trevisanalat, petino pa Mlekop, Združene kmetijske zadruge iz Kranja. Ker so njegove ustanoviteljice kmetijska podjetja in kmetijske zadruge z območja Gorenjske, si je Mlekop z družabništvom v Ekolatu zagotovil tudi stabilnega kupca za mleko, medtem ko bo Trevisanalat, sicer eden najpomembnejših italijanskih specializiranih pripravljalcev mocarele, v Vipavo prinesel svoje znanje, tehnologijo in tržni potencial.