MOČNO OSLABLJENI SLOVENCI KLONILI PROTI ŠPANCEM: Upanje za SP počasi kopni?

Košarkarji Slovenije so v 5. krogu kvalifikacij za SP v skupini A izgubili s Španijo z 72:83.

Slovenska košarkarska reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2019 doživela tretji poraz. V Stožicah pred približno 8000 gledalci je morala priznati premoč Španiji, ki je slavila s 83:72.

Slovenija bo prvi del kvalifikacij sklenila v nedeljo, ko bo v Stožicah ob 20. uri gostila Črno goro. Zmaga bi bila zelo dobrodošla za nadaljevanje kvalifikacij septembra, novembra in februarja prihodnje leto.

Sistem tekmovanja določa, da bodo prve tri ekipe iz vsake skupine napredovale v drugi del in tam oblikovale nove skupine. Slovenija se bo križala s skupino B, v kateri so Ukrajina, Latvija, Turčija in Švedska. Vse točke iz prvega dela se bodo prenesle, na svetovno prvenstvo, ki od 31. avgusta do 15. septembra 2019 na Kitajskem, pa se bodo uvrstile le po tri ekipe iz vsake od novih skupin, torej zgolj dvanajst evropskih reprezentanc.

Slovenija, ki je nastopila močno oslabljena, ni bila kos zasedbi Španije, ki jo je premagala še drugič v teh kvalifikacijah. Selektor Rado Trifunović ni mogel računati na Luko Dončića, Gašperja Vidmarja, Anthony Randolpha ter brata Dragić (mlajši Zoran je poškodovan, starejši Goran pa je zaključil reprezentančno kariero).

Slovenija je bila podobno kot lani novembra v Burgosu slaba predvsem v skoku. Španci so imeli že v prvem polčasu 27 skokov, od tega enajst v napadu (na koncu je bilo razmerje 50:35), ter tako zlahka vodili večji del prvih dvajsetih minut. Najvišjo prednost so imeli tik pred odhodom na odmor, ko so prvič prišli do dvomestnega vodstva (42:32).

Hkrati Rado Trifunović, čeprav je v igro poslal vseh dvanajst igralcev, ni imel dovolj razpoloženih posameznikov. Izjemi sta bili le Jaka Blažič, ki je dosegel 18 točk (5:15 iz igre, 3:7 trojke, 5 skokov, 3 podaje), ter Vlatko Čančar s sedemnajstimi (6:9 iz igre, 3:6 za tri točke, 4 skoke). Ostali so igrali pod pričakovanji in zahtevami.

Kanček upanja za presenečenje je posijal sredi tretje četrtine, ko se je Slovenija po obdobju agresivnejše obrambe prebila do 45:49. Žal ni dolgo tlelo, saj so Španci v dobrih dveh minutah naredili delni izid 11:0 in pobegnili na 60:45.

Klemen Prepelič je, preden je v 32. minuti odšepal z igrišča, dosegel zgolj šest točk ob metu 1:11 (trojke 0:6) in izgubil pet žog. Edo Murić je sicer ujel sedem odbitih žog in ob metu 0:4 izza polkroga dosegel sedem točk. Aleksej Nikolić (27 minut) je imel šest skokov in prav toliko podaj, vendar ni dosegel točke. Prav tako ne prvi center reprezentance Žiga Dimec, ki je v šestnajstih minutah na parketu enkrat vrgel na koš in ujel eno odbito žogo.

Na drugi strani se je pri Španiji vseh dvanajst igralcev vpisalo med strelce, s šestnajstimi točkami pa je bil prvi strelec organizator igre Joaquin Colom.

Vivi |  29 .06. 2018 ob  10: 32
Jooooojjj, dajmo naši, držim pesti na rokah in nogah.