Mojstrski tečaji glasbe bodo privabili umetniškega duha

Koper bo med 26. julijem in 18. avgustom zaživel v zvokih klasične glasbe. Nadarjeni mladi glasbeniki, študenti in profesionalci se bodo na mednarodnem mojstrskem tečaju izpopolnjevali v violini, violončelu, klavirju, flavti in solopetju. Dogodek bo postregel z vrsto koncertov, med drugim s 24-urnim glasbenim maratonom 14. in 15 avgusta.

Mojstrski tečaji komorne glasbe so v svetu že dolgo uveljavljeni, potekajo tudi v Sloveniji, v Kopru pa se bo tovrstni tečaj odvil prvič, je na današnji predstavitvi dogodka v Kopru povedala soorganizatorica, predsednica Kulturno-umetniškega društva Glasbene muze Maja Tanjšek.

Organizatorji so želeli k sodelovanju privabiti čim boljše predavatelje. Svoje znanje bodo približno 40 udeležencem iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Črne Gore, Francije, Nemčije in Azerbajdžana tako posredovali Arbo Valdma, Vladimir Babin, Hinko Haas in Nataša Veljkovič na tečajih klavirja, Wolfgang David na tečaju violine, Tobias Stosiek na tečaju violončela, Alenka Zupan na tečaju flavte in delavnici za nastopanje, Pia Brodnik na tečaju solopetja in Marina Horak na mojstrski delavnici Skriti potencial.

Predavatelji so idejo sprejeli odprtih src, obenem pa verjamejo, da bo tečaj v prihodnjih letih prerasel v uspešen projekt, je poudaril hrvaški pianist in predavatelj Vladimir Babin.

Dogodek, ki ga soorganizirata Univerza na Primorskem in Glasbena šola Koper, bo postregel tudi z vrsto koncertov. Tako bo 30. julija na koncertu Od klasike do jazza nastopil Vladimir Babin. Udeleženci delavnic se bodo na zaključnih koncertih predstavili 31. julija ter 17. in 18. avgusta. Največ pozornosti bo gotovo pritegnil 24-urni glasbeni maraton Od klasike prek jazza do klasike, ki bo v avli Univerze na Primorskem potekal med 14. in 15. avgustom z začetkom ob 18. uri.

Z omenjenim dogodkom po besedah prorektorice za mednarodno sodelovanje na Univerzi na Primorskem Tadeje Jere Lazanski v Koper prihaja "duh večjega kulturnega mesta Ljubljane ali evropskega kulturnega mesta Maribora". "Univerza na Primorskem si prizadeva, da bi ohranjala umetniškega duha tudi v svojih vrstah, če ne drugače, vsaj s pomočjo mladim glasbenim umetnikom in njihovim mentorjem," je poudarila Jere Lazanska.

Soorganizatorji želijo v prihodnjih letih projekt nadgraditi z oblikovanjem magistrskega interdisciplinarnega študija umetnosti na Univerzi na Primorskem, ki bi ga sooblikovale Fakulteta za humanistične študije, Fakulteta za turistične študije in Pedagoška fakulteta.

Deli novico: