Na Krasu so se spomnili primorskih medvojnih padalcev

Slovenija

V Škrbini na Krasu so se danes spomnili primorskih padalcev, ki so padli med drugo svetovno vojno. Od leta 1998, ko je angleški veteran in časnikar John Earle iz Trsta dal pobudo za spominsko slovesnost, se vsako leto 11. novembra v Škrbini pred na Fakinovi domačiji vrstijo slovesnosti.

Proslava iz leta 2012

Na današnji slovesnosti, ki se je začela z mašo zadušnico v tamkajšnji cerkvi, sta zbrane nagovorila komenski župan Marko Bandelli in odpravnik poslov Velike Britanije v Sloveniji Christopher Yvon. Po kulturnem programu so položili vence pred spominsko ploščo na Fakinovi domačiji.

"Danes želimo počastiti spomin na te fante in može, idealiste in domoljube, ki so bili pripravljeni zastaviti življenje za svoj jezik in za svoj narod ter za zmago svobode in demokracije. Mnogi pa so zaradi ideološkega nasilja v zahvalo prejeli preganjanje in smrt," je dejal Bandelli.

Plošča v čast osemnajstim padalcem

V Škrbini se že od leta 1998 tradicionalno zbirajo predvsem Primorci, da bi se spomnili padlih primorskih padalcev. Spominska plošča je postavljena v čast 18 padalcev, ki so jih med drugo svetovno vojno Angleži na Bližnjem vzhodu izurili za radiotelegrafiste, minerje, obveščevalce in gverilce ter jih nato prepeljali na zasedeno primorsko ozemlje, da bi pomagali osvobodilnemu boju.

Nekateri so padli, večinoma pa so izginili brez sledu po koncu vojne kot žrtve takratne jugoslovanske politične policije. Njihove zgodbe je v knjigi Cena patriotizma opisal John Earle.

Slovesnost se je sicer začela že v petek v Komnu, ko so se spomnili pogrešanega padalca Marjana Fegeca ter angleškega in slovenskega padalca, Boba Plana in Cirila Kobala, ki sta preminula letos. Kobal in Plan sta bila med pobudniki vseh dosedanjih slovesnosti.

Deli novico: